Gülşah Akkaş Yaman


BAYRAM

BAYRAM


Yurdum hiçbir bayram öncesi  belki de bu kadar hüzünlü olmadı... ''Bayramda tüm ülkede dışarı çıkma yasağı'' haberini izlediğimde yetişkin yanım bu haberi makul karşıladı elbette. Lakin nedense ağlamaklı oldum bir yandan.

Bayram ne güzeldir... Bayram ne güzel bir sevinçtir, siz çocukluğunuzda bayramla şenlenmeyi öğrendiyseniz tüm bayramlar öyle geçecek siz bayram olduğu için hep sevineceksiniz. Bayram sabahı kuşlar bile ayrı bir güzel öter onlar da belli ki bayramdan haberdar. Çocukluğuna gidersin her bayram. ''Ben büyük aile de büyüdüm, iyi ki de öyle olmuş. Bayram sabahı erkenden kalkılır. Kimi evi temizler kimi sofrayı kurardı. Dedemin kardeşleri bayram sabahı bize gelir büyük sofralarda bayram kahvaltısı yapılırdı. Gelenlerin ellerinde tepsi, onlar da tatlı, sarma getirirdi muhakkak. Büyük bir koşuşturma olurdu. Evin penceresinden bakınca, caminin kapısı görünürdü. Sık sık gider camdan bakardım. Çok enteresan babamı değil dedemi beklerdim. O gelirse nasıl olsa herkes gelirdi. Geldiğini görünce koşarak dedem geliyor diye bağırırdım ne güzel bir sevinçti. Eli arkasında başında takkesi sanki her bayram dedem camiden çıkıp evin yolunu tutacak ve ben huzurla heyecan ile dedem geliyor diye bağıracağım. Ben hiç fark etmeden bu anıyı her bayram yüreğimin en masum yerinde muhafaza etmişim. Ve bu bayram, bayram namazı yok!

Yani dedem camiden gelmeyecek. Ve ben dedemin gelişi ile çocukça bir sevinçle yüreğim çarpmayacak. Nasıl olacak ki bu bayram sanki insan özlediğini biraz daha fazla özleyecek. Kapının önünde ayakkabılar birbirine karışmayacak, tatlı telaşlar olmayacak. Ne kıymetliymiş değil mi? Eş, dost bir arada olmak. Bu kadar sessiz sedasız bir Ramazan’ın, sessiz sedasız da bayramı olacak. Tüm yorgunluğunu alır bayram, Anne şefkati gibi sarar sarmalar. Temiz güzel kıyafetler giyersin, en güzel halinle karşılarsın kadim bir dost gibi Mukaddestir, bayram. Küslerin barışır, kırgınlıklar biter, hürmete değer bir dost gibi hatırı sayılır. Madem bu bayram birbirimizden uzağız bir daha hiç kırgınlıklar olmasın, bakın bu bayram bizi yakınlaştırmak için gelemedi. Çocukluğunuz da ney sizi sevindiriyorsa, yetişkin halin ile hayla onun için sevine biliyorsanız. Demek ki içinizdeki temiz duygular bu hayatın kirli oyunlarının rengi ile boyandı henüz.

Şimdi bana Müsaade camın önüne gidip dedemi bekleyeceğim, bellimi olur diriler alemine gelmese de bayram, ölüler alemine dokunmuştur belki. Dedem bana yine huzur getir. Gözlerimi kapatıp o huzurla bir süre kalmak istiyorum. Sonra ben dedeme Fatiha okurken, o yine bana sorar belki, Fatiha'nın manasını.

Bir dahaki bayramda, bayram namazı coşkusunu bize tekrar nasip et Allah’ım.

Bir dahaki yazıda buluşmak duası ile şimdiden iyi bayramlar.