Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Tarih: 27.2.2018 13:55:38 / 7754okunma / 6yorum
Zübeyir Kamil Akkaya

 Evet, batının İslam´ın özümüzde oluşturduğu zerreleri ve düşünce yapımızı tarumar etmek için oluşturduğu taklit dönemi bitti. Geçmişte düşünce ve heyecan dolu bir medeniyetin son çağlarda artığıyla ve taklit suretiyle kalıntılarıyla duruyorduk. İslam´la olan bağlarımız bu suretle koparıldı. Yeraltına çekilen inkar, günümüzde artık su yüzüne çıktı. Artık bizler ile beraber dolaşıyor. Bu minvalde taklit yolu batının kendi isteği üzerine bitirilerek tahkik yolu batının istememesine rağmen devreye girdi. Bu süreçte ümmetin medeniyetini kuran ve oluşturan temeller sarsıldı.

 Ümmet kısa bir zaman diliminde imandan estetiklerine kadar kendi öz medeniyetlerinin temellerine inerek kendi kurucu medeniyetlerini yeni baştan inşa edemedikleri sürece bu çöküntünün önüne geçilmesi mümkün değildir.

 Yeniden inanmak, düşünmek ve düşünce yapımızı İslam´ın özüne uygun olarak inşa etmek, duymak. Kalbin çığlıklarını bastırarak yeniden hayata ve yaşamaya önem veren ve bir hedef kitlesi ile özüne dönmek, baştan başlamak.

 İşte biz bu yürüyüşe ve yeniden var oluşa diriliş diyoruz. Dirilmek için önce ölmemiz lazım. Ümmet olarak ölelim ki yeniden kutlu bir yürüyüşün dirilişini başlatabilelim. Her yenilenmenin adıdır aslında diriliş. Bizim medeniyetimizi yeniden inşa etmenin özetidir.

 Yeni bir gençliğin tohumlarını ekmeliyiz. Bu minvalde yeniden doğmalıyız. İnkar ve red yolunu benimsemeyerek tahkik yolunu açmalıyız. Bu minvalde medeniyetin incelenmediği tek eser kalmamalı, kaybettiğimiz heyecanları yeniden yaşamalıyız. Çağdaş bir açılımın önünü açmalıyız.

 Öncü neslin öncü üstadlarını küçümsememeli ama onların esiri de olmamalıyız. Onlara saygıda kusur etmeyerek ilerledikleri yolda yeni açılımlar ile İslam çınarını yeniden canlandırmalıyız. Onu bitip tükenmeyen çürüme kışından çıkartıp yeniden var olma baharına sokmalıyız. Bu baharda canlandığında ümmete onun kökleri ile fayda vermeliyiz.

 İşte bu bir gençlik nesli, yeniden doğacak diriliş nesli, aslına bakarak ilerleyen ve özünde var olmayan düşünceleri temizleyen tahkik neslidir.

 Araştıran nesil; hiç tereddüt etmeden İslam ile özünü yeniden kazanmak için başını taşın altına koyan, gerektiğinde varoluşuna dönmek için başını taştan taşa vuran nesil DİRİLİŞ NESLİDİR.

 Vesselam.

 

Anahtar Kelimeler: Batı, Doğru, Taklit, Bitti, Tahkik, Başladı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Batı´ya Doğru – Bir Çöküş! (20 Şubat 2018 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
Bir deve kuşunun hızı saatte 70 km´ye ulaşabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59