Batı´ya Doğru – Benliğimizin Kayması!
Tarih: 13.2.2018 16:20:13 / 886okunma / 0yorum
Zübeyir Kamil Akkaya

 Bizler batının tam çöktüğü anda Batı´ya yönelerek batının şaha kalkmasını sağladık. Daha doğrusu batının tam bize dönme umudunun başladığı ve yitiğini en çok Doğuda arama niyetinin ilk belli belirsiz işaretlerini verdiği anda Batı´ya yöneldik.

 Batı, bir çok medeniyeti en güçlü olduğu bir zaman diliminde, medeniyet hamlesinin en alevli vaktinde zaptetti. O medeniyetleri kendi medeniyetiyle hemen kendine çevirmiş olmadı. Önce kuvvetiyle aldı. Yüzyıllar boyu zaptettiği bu medeniyetler üzerinde bir çok oyun oynadı. Lakin o medeniyetlerin ruhunu söküp atamadı.

 Hür bir insan bir medeniyete ayak basar ve o medeniyetin ruhunu beğenir ve benimser. Yavaş yavaş gönülden o hayata adapte olur. Ama bir kişi de esir edilir, bir medeniyete götürülür ve zorla o medeniyetin hayatına uyması istenir. O dıştan fiziken uymak zorunda kalsa dahi benliğinde kendi ruhunda ki asıl hakikati yaşar. Lakin her ne kadar benliğinde asıl hakikati yaşasada zaman zaman fiziken sergilediği o yapmacık duruş kendi benliğine işlemeye başlar. Bir süre sonra artık götürüldüğü medeniyetin bir insanı olmuştur. Kendi benliğini unutmuş, sergilediği duruşa dönmüştür.

 İşte batı bu minvalde medeniyetlerde bu tür sinsi bir materyalist oyun sergilemiş, türlü vaatlerle insaları Batı´ya yöneltmiş ve bu fiziki duruş onlarda benlikleri ile beraber geri dönmüştür. Bu benlik kendi medeniyetimizde kendi insanımızında Batı´ya yönelmesine vesile olmuştur. Burada aslında bizlere vaat ettikleri köleliktir. Bizler bu vaatler neticesinde benliğimizi unutup Batı´ya yönelmişizdir. Bizler materyalist bir akla yönelmiş olmasaydık medeniyetimizi şahlandırır kölesi olduğumuz Batı´nın şaha kalkmasına vesile olmazdık.

 @zkakkaya; Kendi benliğini özümseyerek kendisini başkasına köle etmeyenler, hakikate kendilerini bağlayarak varlığını muhafaza eden erenlerdir.

 

Vesselam.

 

Anahtar Kelimeler: Batı, Doğru, Benliğimizin, Kayması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

booked.net
Sen insana ulaşmadan Allah?ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Sabahları elma kahveden daha fazla uykunuzu açar!

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59