“BAŞKA DİL VAR, DİYENİN BAŞKA EMELİ VAR”
Tarih: 6.3.2018 13:53:02 / 637okunma / 0yorum
Yavuz Bülent Bakiler

Anayasamızın 3. Maddesi aynen şöyle:

“Türkiye Devleti, ülkesiyle milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.”

Anayasamızın 48. Maddesiyse ”Eğitim ve öğretim hakkıyla”ilgili.  Bu maddede de deniliyor ki:

“Türkçe´den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana diller olarak okutulamaz ve öğretilemez.”

Anayasamızdaki bu açık ve kesin hükümlere rağmen sözüm ona bazı dost devletler. Daha doğrusu dost kılıklı ve 72 dilli devletler, Türkiye´de Türkçe ´den başka dillerinde resmi dil olmasını istiyorlar. Niçin! Sözüm ona insan hak ve hürriyetleri için! Türkiye´de de “İnsan Haklarından” bahseden bazı kimselerin, Atatürk ifadesiyle nasıl gaflet, dalalet ve hatta ihanet içinde olduklarını çok iyi biliyoruz. Türkiye dışında da bize insan hakları edebiyatı yapan devletleri çok iyi tanıyoruz. Gerçek niyetlerinin farkındayız. Şimdi “İnsan hakları” şamatası altındaki yalancılığa, iki yüzlülüğe, başımıza örülmek istenen çoraplara veya üzerimizde oynanan büyük oyunlara lütfen dikkat buyurun! Değerli tarihçimiz Yılmaz Öztuna, “Şark meselesi” isimli kitabında, “Birleşik Amerika´nın Anatomisi” başlıklı yazısında diyor ki:

Birleşik Amerika, bir azınlıklar ülkesidir. Şu andaki nüfusu 255 milyona erişmiştir. Bu nüfusun anadillerine göre tasnifi şöyledir: 9,7 milyon Alman, 8 milyon İtalyan, 10 milyon İspanyol, 2.8 milyon Fransız, 1.2 milyon Rus, 4-8 milyon Leh (Polonyalı), 1,6 milyon İsveçli, 1,3 milyon Norveçli, 2 milyon Çekoslovak, 31 milyon zenci, bir kısmı Hristiyan olmuş 15 milyon Yahudi.” Değerli tarihçimiz Yılmaz Öztuna bugün Amerika Birleşik Devletleri´nde yaşayan Macarların, Yunanların, Finlerin, Flamanların, Portekizlerin, Litvanların, Danların, Slovenlerin, Rusların, Romenlerin, İrlandalıların, Bulgarların, Estonların, Letonların, Baskların, İzlandalıların, Ermenilerin, Çinlilerin, Korelilerin, Arapların, Türklerin, Çerkezlerin, İranlıların, Hindistanlıların, Kızılderililerin, Eskimoların da nüfuslarını da ayrı ayrı bildiriyor. Amerika Birleşik Devletleri´nde 50´den fazla millet yaşamakta! Peki ABD´nin tek resmi dili ne? İngilizce.

Yılmaz Öztuna diyor ki:

“Amerika, Ankara´ya kabile şivelerini himaye etmesini öğütlüyor da, kendisi ülkesinde en az İngilizce kadar anlı şanlı diller olan Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca gibi dillere en küçük bir müsamaha göstermiyor. Hele Birleşik Amerika´nın en küçük bir resmi makamında bu dille meramınızı anlatmaya çalışın, bakın başınıza ne haller gelir! Zaten her Amerikan vatandaşının İngilizce bilmesi ve Amerikan tarihini öğrenmesi şattır. Bu sınavlardan geçemeyen hiç kimseye vatandaşlık hakkı ve kimliği verilmez” Yılmaz Öztuna devam ediyor:

“Ya Fransa! Paris´te Kürdoloji Enstitülerini, hem de antitürk politikaya dönük olarak (yani Türk´e, Türklüğe karşı olan politikaları destekleyerek) kuruyor, besliyor. Ama ülkesine kendi dili dışında hiçbr dilin kullanılmasına müsamaha göstermiyor. Böyle bir şeyi ilkellik sayıyor. Alzas´ın dilinin Almanca, Korsika´nın İtalyanca, Börtanya´nın Börtanca, Bearn´ın Baskça, Rousullon´un Katalanca, Flandre´nin Flamanca olduğunu kulakları duymuyor.”

Başka devletlerden örnekler verimiyorum. Ama bilmeyiz ki Rusya´da resmi dil Rusça, Almanya´da da resmi dil Almancadır.

Türkiye´de, Türkçe´den başka dillerde yayın, eğitim, öğretim yapılmasını isteyenlerin esas maksatları Türkiye´yi parçalamaktır. Türkiye´nin parçalanması demek, Türkiye´de yaşayan bütün toplulukların büyük felaketlerle yok olup gitmesi demektir. Batı dünyası, Anadolu´da, bizim varlığımıza tahammül edemiyor. Üzerimizde büyük ve kanlı oyunlar oynanıyor. İçerideki ve dışarıdaki gaflet ve ihanet ocaklarına bir eski türkümüzü kırk defa dinletmeliyiz:

“Ey milli dost, milli dost

Yetmişiki dilli dost

Yüze güler oynarsın

Kalbi düşman yüzü dost

Bize Yetmiş iki dilli ve düşman yürekli milletlerin dostluğundan fayda gelmez, gelmiyor, Ziya Gökalp´in şiirini hatırlayacaksınız:

“Turan´ın bir ili var

Ve yalnız bir dili var.

Başka dil var diyenin

Başka bir emeli var.”

Anahtar Kelimeler: BAŞKA, DİYENİN, BAŞKA, EMELİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DİVAN EDEBİYATIMIZ ÜZERİNE (22 Temmuz 2018 - Pazar)
DEVRİK CÜMLE (12 Haziran 2018 - Salı)
DEVAM ETMEK-SÜRMEK (05 Haziran 2018 - Salı)
DEPREMİN ALETSEL ŞİDDETİ (29 Mayıs 2018 - Salı)
“DEPREMİN ALETSEL BÜYÜKLÜĞÜ” (01 Mayıs 2018 - Salı)
DECCALI DEKKAL DİYE OKUMAK KİBARLIĞI (24 Nisan 2018 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (10 Nisan 2018 - Salı)
BÜYÜK HARFLER NERELERDE KULLANILIR? (03 Nisan 2018 - Salı)
BEYAZ TÜRKÇENİN BÜYÜK ŞAİRİ (20 Mart 2018 - Salı)
BAYRAM CEMRESİ (13 Mart 2018 - Salı)
BAHTİYAR VAHAPZÂDE´NİN SORUSU (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
AVUSTURALYADA İNGİLİZLEŞEN TÜRKLER (06 Şubat 2018 - Salı)
AŞGABATTA KİTAP (30 Ocak 2018 - Salı)
DİLDE BİRLİĞİMİZİ BOZANLAR (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Dilde Birlik, Fikirde Birlik, İşte Birlik (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
Mesela mı örneğin mi diyelim? (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
Çaya Çorbaya Yoğun (10 Ekim 2017 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
Ana Dil mi, Ana Dili mi? (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
SİVAS´TA İNANILMAZ BİR GELİŞME (05 Eylül 2017 - Salı)
ARGO (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme?

Hacı Bektaşı Veli
Burnunuzla başparmağınız ayıi boydadır.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59