AZERBAYCAN TÜRKÜ, AZERBAYCAN TÜRKÇESİ 2
Tarih: 20.2.2018 12:07:05 / 558okunma / 0yorum
Yavuz Bülent Bakiler

Bu program Türkiye´den olduğu kadar Azerbaycan´dan da dikkatle takip ediliyor:

Azerbaycan´da Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Tarihi, üzerinde çok büyük bir dikkatle, anlatılmaz hassasiyetle duran kardeşlerimiz var. Azerbaycan´da yaşayanlar da bizim gibi tamamen Oğuz boyundan, Azerbaycan Türkleri de Oğuz Türkçesiyle konuşuyorlar, biz de! Yalnız aramızda basit bir ağız farkı var. Türkiye´de Erzurum ağzı, Sivas ağzı, Ankara ağzı. Aydın, İstanbul Edirne ağzı nasıl birbirinden farklıysa ama hepsi de Türkçe ise Azerbaycan ağzı da öyle. Yüzde yüz Türkçe: ama faklı bir ağızla. Mesela biz. “Geliyorum! Gidiyorum! Görüyorum!” kelimelerini bazen, “Celirim! Cidirim! Cörürüm!” şeklinde de telaffuz etmiyor muyuz? Veya “Geliyim! Gidiyim! Görüriyim!” diye veya “Geleyyon!, Gideyyon!, Göreyyon” diye söylemiyor muyuz? Aynı kelimeleri Azerbaycan Türkleri ise “Gelirem!, Gidirem!, Görürem!” şeklinde söylüyorlar. Azerbaycan Türkleri de bal gibi Türkçeyle ama basit ağız farkıyla konuşuyorlar.

Geçenlerde Azerbaycan´dan Bakü´den benim aziz şair dostum Abbas Abdulla telefon açtı. Abbas Abdulla daha sosyalist rejim yıkılmadan da. Türkçe ve Türklük üzerinde büyük bir hassasiyetle duran ve Türk dünyası üzerinde oynanan oyunları çık iyi bilen bir gönül adamı Abbas Abdulla dedi ki:

“Türkiye ve Azerbaycan bir bütünün iki parçası gibidir. Türkiye´deki bazı kardeşlerimiz bunu dikkate almadan konuşuyorlar. Bize Azeri diyorlar. Yeryüzünde Azeri diye bir millet yoktur. Biz Türk´üz. Azerbaycan bir coğrafya adıdır. Bu coğrafyada doğan ve yaşayan Ruslar da var Ermeniler de Yahudiler de. Ama onların milliyeti Türk değildir. Türkiye içinde aynı değerlendirmeyi yapabiliriz. Türkiyeli başkadır Türk başkadır. Biz Yunus Emre gibi, elbette yaratılanı yaratandan ötürü severiz. Kimsenin milliyetine bir şey demeyiz. Ama bizim milliyetimizin de bilinmesini isteriz. Biz Azerbaycan Türk´üyüz bize Azeri denmemeli. Azerbaycan Türkü denilmeli. Bizim dilimiz Azerbaycan´ca ya da Azerice değildir. Dünyada Azerice veya Azerbaycan´ca diye bir dil yoktur. Azerbaycan Türkçesi vardır. Türkiye´deki kardeşlerimiz bu çok önemli konuya lütfen dikkat etsinler.”

Abbas Abdulla elbette çok haklı. Şimdi ben bu çok önemli konu hakkında bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Bize Osmanlı denildiği yıllarda, Azerbaycan´da yaşayan kardeşlerimize Türk deniliyordu. Bizim dilimiz Osmanlıca olduğu zaman onların dili Türkçe idi. Biz 1923 yılında Cumhuriyetimizi ilan ettik. Türkiye Cumhuriyeti ismini aldık. Anayasamıza devlet dilimizin Türkçe olduğunu yazdık. Bu beraberlik büyük ve emperyalist devletleri korkuya düşürdü. O zaman Azerbaycan Türklerine Azerbaycan halkı veya Azeri dendi. Dillerini de Türkçe olmadığı “Azerbaycan´ca” olduğu iddia edildi.

Azerbaycan bizden 5 yıl önce cumhuriyet, ilan etti. Ve Moskova 1926 yılında bütün Türk İmparatorluklarını eski Türkçe alfabeden kopararak Latin alfabesine geçirdi. İki yıl sonra bizde Latin alfabesini kabul ettik. Alfabemiz tekrar aynı oldu. Fakat bu defa Moskova bütün Türk topluluklarına Kirli alfabesi uyguladı.  Böylece alfabe birliğimiz tekrar ortadan kaldırıldı. Niçin acaba? Niçün acaba? Niçin acaba? Her milletin bir tek alfabesi var. Yeryüzünde 29 ayrı alfabeyle okuyup yazan tek millet biziz. Niçin acaba? Bunları düşünmeliyiz.

Azerbaycan Türklerine binlerce selam olsun. Azerbaycan Türkçesi bin yaşasın.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DİVAN EDEBİYATIMIZ ÜZERİNE (22 Temmuz 2018 - Pazar)
DEVRİK CÜMLE (12 Haziran 2018 - Salı)
DEVAM ETMEK-SÜRMEK (05 Haziran 2018 - Salı)
DEPREMİN ALETSEL ŞİDDETİ (29 Mayıs 2018 - Salı)
“DEPREMİN ALETSEL BÜYÜKLÜĞÜ” (01 Mayıs 2018 - Salı)
DECCALI DEKKAL DİYE OKUMAK KİBARLIĞI (24 Nisan 2018 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (10 Nisan 2018 - Salı)
BÜYÜK HARFLER NERELERDE KULLANILIR? (03 Nisan 2018 - Salı)
BEYAZ TÜRKÇENİN BÜYÜK ŞAİRİ (20 Mart 2018 - Salı)
BAYRAM CEMRESİ (13 Mart 2018 - Salı)
BAHTİYAR VAHAPZÂDE´NİN SORUSU (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
AVUSTURALYADA İNGİLİZLEŞEN TÜRKLER (06 Şubat 2018 - Salı)
AŞGABATTA KİTAP (30 Ocak 2018 - Salı)
DİLDE BİRLİĞİMİZİ BOZANLAR (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Dilde Birlik, Fikirde Birlik, İşte Birlik (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
Mesela mı örneğin mi diyelim? (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
Çaya Çorbaya Yoğun (10 Ekim 2017 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
Ana Dil mi, Ana Dili mi? (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
SİVAS´TA İNANILMAZ BİR GELİŞME (05 Eylül 2017 - Salı)
ARGO (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez?

Mevlana
Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59