Aydınlanmış Medine´den selam
Tarih: 6.9.2017 11:04:06 / 423okunma / 0yorum
Mahmut Erol Kılıç

Geçen hafta sizlere Aydınlanmış Medine´den bazı gözlemlerimizi kısmen aktarmaya çalışmıştık. Bu hafta ise Hacc ibadetimizi tamamlamak üzere geldiğimiz Mekke´den, Hacc´dan bazı gözlemlerimizi aktarmak istiyoruz.
Bu vesile ile öncelikle hepinizin Kurban Bayramı´nı tebrik ederim. Ayrıca 5 temel esastan birisi olan Hac ibadetini îfâ eden bütün mü´minlerin Hacc´larının kabul olmasını niyaz ederim.
Yaratılmış âlemde zuhura gelen her şey gibi bu dünyada yapılan ibadetlerin de dereceleri var. İbadetlerin bir fiziksel hareketler halinde en dışta görünen yönü (zahiri) var bir de meselenin aslına, ruhuna, manasına çıkan en içte gizli yönü (batını) var. Tıpkı İnsan gibi.. “Bir ben vardır bende, benden içeru” diyenlerin anlatmak istediği gibi bir eti kemiği var bir de ruhu..
İşte dostlar, bu ikisi arasındaki irtibat dünya kurulalı beri dinlerin, felsefelerin üzerinde durduğu en önemli hususlardan birisi olagelmiştir. Maddeden mânâya doğru çıkış ile mânâdan maddeye doğru iniş. Benzetecek olursak renk kartelalarında olan tonlamalar gibi. En açıktan (Latif) en koyuya (Kesif) doğru sıralanan aynı renk gibi. Renk aynı ama tonlamaları var… Fen bilimlerinde ışığın yoğunlaşması ile enerjinin, enerjinin yoğunlaşması ile maddenin oluşması süreci gibi… Hepsi de aynı hakikatin farklı meslek dillerindeki farklı anlatımlarından başka bir şey değil. Tevhid ehlinin “İlim bir noktadan ibaret ama onu çoğalttılar” sözünün manası bu olsa gerek.
Tabii ki bu, çok hassas bir konu. Yani bu iki uç arasındaki geliş gidişi iyi ayarlamak lazım. Zira dinler tarihinde yozlaşma veyahut sapma bu dengeyi kuramamaktan neş´et ediyor. Putperestlik maddenin ardındaki mânâyı görmediğinizde oluşur. Maddeyi ilahlaştırırsınız. Mânâyı kabul edip maddeyi dışladığınızda ise bu dünya hayatında hiçbir kural tanımayan başıbozukluğa düşersiniz. Bu sorunla İslam tarihi özelinde Müslümanlar da yüz yüze gelmişlerdir. Zâhiricilikten Batıniciliğe uzanan geniş bir yelpaze içerisinde oradan oraya savrulanlar olmuştur. Hakikatin basamakları olduğunu idrak edememişlerdir. Bu konuda dengeyi sağlayabilenler ise ancak büyük ârifler olmuştur. Çünkü onlar bâtına açılan yolun zâhirden geçtiğinin bilincindeydiler. Gazzali ve İbn Arabi gibi büyük ustalar bu hassas dengenin nasıl kurulacağı üzerinde binlerce sayfa yazılar yazdılar. Hem Hacc´ın zahiren nasıl yapılacağına dair bilgiler vermişler ve hem de o yapı içerisinde Hacc´ın batınî sırlarının nasıl elde edileceğine dair özel bilgiler vermişlerdir. Bu kimselerde bu iki bilgi birbirinin alternatifi değildir. Bilakis birbirinin içerisinden çıkan bilgilerdir. Bohçaların açılması gibi..
Tarihte de günümüzde de terazinin kefesini kaçıranlar Hacc konusunda da dengeyi tutturamamışlardır. Mesela namazını başka niyetlerle kılanlar için Allah Teâla´nın “Yuh olsun o namaz kılanlara / ki o kıldıkları namaz onları kötülük yapmaktan alıkoymaz” ayetinin sadece baş kısmını almak veyahut “Sarhoş olduğunuzda / namaz kılmayın” ayetinin ikinci kısmını almak suretiyle sanki “Allah namaz kılmayın diyor” der gibi bir mânâ çıkarmışlardır. Kelimelerle oynayarak büyücülük yapmışlardır. Yine bazı din adamları için de ayette “Kitap yüklü eşekler” tabiri kullanılır. Şimdi buradan “Demek ki kitap okumamak lazımmış” sonucunu çıkarır mısınız?
Halbuki bu sözler işin hakikatine ermeye bizi teşvik ederken o işleri yapmayı terk edin anlamı taşımamaktadır. “Mecaz hakikate götüren bir köprüdür” diye bir söz vardır. Yani o benzetmeler ve kıyaslar hakikatin daha alt mertebelerdeki uzantılarıdır. Yoksa hakikatle alakası yok denilemez. Daha iyi anlaşılsın diye o idrak seviyesine daha yakın olan şeylerle benzetmeler yapmaktan ibarettir.
Mesela Hz. Peygamber´in: “Mü´min, Ka´be´den daha üstündür”(İbn Mace, Fiten 2) diye bir sözü var. Bu sözü “O zaman Ka´be´nin bir manası yok, bak Peygamber de öyle söylüyor” diye tercüme edemezsiniz. Aynı şekilde siz “Ellerin Kâbesi var benim Kâbem insandır!” sözünü de bu şekilde tercüme edemezsiniz. Sözden maksad şudur: Kâbe´nin hakikatini göremeyen perdeliler orayı bir taş duvar zannederler. Oysaki orası Beytullah´tır. Yani Allah´ın evidir. Mü´minin kalbi de Beytullah ise o zaman hakiki Kâ´be insanın kalbi olmaktadır. Ama siz buradaki “Ellerin…” tabirinden diğer Müslümanları kasteder ve ayrıştırırsanız diğer insanları küçümsemiş olursunuz. Fiziksel Kabe´yi inkar ederseniz siz de dengeyi kuramamışlardan olursunuz. Veyahut Mevlana´nın bir gazelinde: “Ey hacca gidenler! Neredesiniz? Sevgiliniz işte burada geliniz” diyerek kalbini göstermesini onun fiziksel Haccı inkar ediyor diye yorumlarsanız ve benzer şekilde “Yunus Emre der hoca, Gerekse var bin Hacca. Hepisinden eyice, bir gönüle girmektir!” sözünü tıpkı yukarıdaki ayetlere yapılan manipülasyonlar gibi “Oraya gitmeye gerek yok” şeklinde yorumlarsanız hakikat sizden uzak demektir. Siz işin sadece lafını, edebiyatını yapıyor ve başkalarının sözlerini çalarak caka satıyorsunuz demektir. Yine Aşık Yunus:
“Dervişlik baştadır tâcda değildir
Hararet nardadır sacda değildir
Eğer bir mü´minin kalbin yıkarsan
Hak´ka eylediğin secde değildir
Ararsan Mevla´yı kendinde ara
Kudüs´te Mekke´de Hac´da değildir”
Sözlerinde de aynı inkarı dile getiriyor derseniz ne Ali´nin haccından ne de Hacı Bektaş´ın o lakabından haberiniz yok demektir.
Haccın zahirden batına doğru hakikatini idrak etme serüvenini büyük ârif Beyazıd Bistami kendi tecrübesini bizlerle paylaşarak şöyle aktarır: “İlk yaptığım Hac´da Ev´den (Kabe´den) başka bir şey görmedim. İkinci Hacc´ımda Ev´i de, Ev sahibini de gördüm. Üçüncü Hacc´ımda ise her şeyi Ev´in sahibi olarak gördüm”
Dostlar binlerce yıllık Gelenek´ten ayrılmayın. Hacc edin. Yalınayak Kâbe´yi tavaf edin. Arafat´ta ayakta boynu bükük bekleyin. O özel günde ve o özel mekanda (Yani Kudüs´te Mekke´de Hac´da…) İlahi tecellilerin oraya nüzul ettiğini hissedeceksiniz. O duşun altına girip yıkanın. Tavaf ederken tıpkı döner şişinde takılı çiğ etin döne döne pişmesi gibi pişeceksiniz. Sol yanınızdan gelen harareti hissedeceksiniz. Bu tecrübeleri yaşayın. Arınacaksınız. Tıpkı bütün peygamberlerin, bütün velilerin yaptığı gibi. Gerisi laf u güzaf..
Hacca deve kervanları ile gidildiği ve evlere suyun eşeklerle taşındığı bir dönemde söylenmiş bir atalar sözü bizim buraya kadar anlatmaya çalıştığımız şeyi çok güzel özetlemiş aslında. Der ki; “Deve Hacı olmaz gitmekle Mekke´ye, eşek derviş olmaz su çekmekle tekkeye”. Halk irfanı meseleyi çözmüş arkadaşlar. Doğru anlamak budur.
Tekrar Bayramınız da, Kurbanınız da, Haccınız da mübarek olsun...

Anahtar Kelimeler: Aydınlanmış, Medine, selam
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Bilgilendirme notu (17 Eylül 2018 - Pazartesi)
Ruhsallığı öldüren modern hayat (02 Eylül 2018 - Pazar)
Hoy´dan Hay´a (26 Ağustos 2018 - Pazar)
Düşünce sentezi yapabilmek (13 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Yaz okulunda irfan dersleri (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Düşüncesiz aksiyonerlik (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Metodik yanlışa devam (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Psikopatlar ve din (16 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Aynoroz Adası´nda II (08 Temmuz 2018 - Pazar)
Aynoroz Adası´nda -I (01 Temmuz 2018 - Pazar)
Esas olan devletin bekâsıdır.. (28 Haziran 2018 - Perşembe)
Köpek yavruları ve biz (17 Haziran 2018 - Pazar)
Kadir kıymet bilmek (11 Haziran 2018 - Pazartesi)
Son 10 gün (05 Haziran 2018 - Salı)
İmparator Marcus (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sabır ve oruç (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sanman taleb-i devlet u câh etmeye geldik… (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Anadolu erenlerini bir bir kaybederken… (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Geleneksel tıp üzerinden ideolojik okumalar (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
Tasavvufun içini boşaltan şeyhler (27 Mart 2018 - Salı)
İslâm´ın içini boşaltan Müslümanlar (21 Mart 2018 - Çarşamba)
Gençleri doğru yöneltmek (25 Şubat 2018 - Pazar)
Şîrâz… (06 Şubat 2018 - Salı)
Sofra sırları (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
Bana göre İran´da ne oluyor? 2 (23 Ocak 2018 - Salı)
Bana göre İran´da ne oluyor? 1 (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
Bir ilmin nefsi müdâfaâsı (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
Müslüman Biblicalistler (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
Mevlânâ endeksi (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
Mevlânâ endeksi (21 Aralık 2017 - Perşembe)
Dış politikada büyük oynamak (30 Kasım 2017 - Perşembe)
Arap dünyası nereye gidecek (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
Çevre ve biz (16 Kasım 2017 - Perşembe)
Mimari eserler de bir ruha bağlıdır (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Hüseyin misiniz, Yezid mi? (26 Eylül 2017 - Salı)
Elmalı´da Vehhâbîler (?) (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
Hacc´ın ardından bazı tespitlerim (12 Eylül 2017 - Salı)
Aydınlanmış Medine´den selam (29 Ağustos 2017 - Salı)
Din adamı vardır (22 Ağustos 2017 - Salı)
Benim İslâm üniversitem (14 Ağustos 2017 - Pazartesi)
İslam siyaset felsefesi tek midir? (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Kudüs ortak hedefimiz olmalı (01 Ağustos 2017 - Salı)
15 Temmuz analizlerine devam (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Yaz üzerine metafizik değinmeler (08 Temmuz 2017 - Cumartesi)
Aylar var ki… (06 Haziran 2017 - Salı)
Çocuklar kadar saf olmadıkça (13 Nisan 2017 - Perşembe)
Köy gençliği üzerine (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Orman yangınları yokuş yukarı daha hızlı yayılır.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59