Gülşah Akkaş Yaman


ASIM GÜLTEKİN'İN RUHUNA BİR FATİHA

ASIM GÜLTEKİN'İN RUHUNA BİR FATİHA


Şu yalan dünyada duymaktan, görmekten mutluluk duyacağımız ne çok haber var. Şu yalan dünyada duymaktan görmekten korktuğumuz nede çok haber var. Akşam yatmadan önce sosyal medyaya hadi son kez bir daha göz atayım dediğiniz olur mu? Benim de olur o akşamda sıradan bir göz atmaydı sadece... İlk karşıma çıkan paylaşımla “yok yok o değildir! Yok canım kesinlikle o değildir!” derken buldum kendimi. Ebedi aleme göç eden Yazar Asım Gültekin. Sabaha kadar uyuyamadim bu acıyı içimde sindirmeye çalıştım. Çünkü o benim için sadece Yazar Asım Gültekin değil! On İki yaşından bu tarafa tanıdığım kadim dostum, dostun en latif hali. Birçok şeyi kendisinden öğrendiğim nazenin arkadaşımın kardeşiydi. Önce sadece bir kişi ile arkadaş olursunuz, sonra annesi, babası kardeşleri ile bütünleşirsiniz, bu da öyle bir dostluk.

Öyle güzel bir aileden böyle güzel evlatlar yetişmiş. Asım hoca seminer vesilesiyle Sivas'a geldiğinde konuk etme imkânım olmuştu. Ne kadar heyecanlı idim onun ilmine donanımına saygım ayrıydı ama bir de Sevdiğimin kıymet verdiğimin, sevdiğini kıymet verdiğini memnun etme telaşım vardı. Ne kadar koşturmuştum o gün. Şimdi hepsi sadece bir anı oldu.

Allah’ım biz iyi bilirdik Asım hocayı sende onu sevdiklerinle haşret.

Sanki şaşkınım, “çok aktif donanımlı işten işe koşturan biri sanki dünyada biraz daha kalmalıydı?” Bu benim içimdeki ses! Bu sesin üzerine bir ayet düşüyor her defasında ve beni kendime getiriyor:

''Her canlı ölümü tadacak ve sonunda dönüp huzurumuza gelecek.'' Ali İmran suresi, 185. Ayet.

 

Cahit Zarifoğlu der ki;

Burası dünya.

Ne çok kıymetlendirdik.

Oysa bir tarla idi.

Ekip biçip gidecektik.

 

Belli ki dünyaya çokça mana yükledik, imtihan sahası olduğunu unuttuk ve gidende bizi öyle üzüntüye boğdu. Kendimizi niye derken bulduk çoğu zaman. İnsan yaşarken öğrettikleri vardır ama Asım hoca gibi hayırda koşan biri dünyasını değiştirdiği an bile öğretmeye devam eder. Herkes o kadar güzel yad ediyordu ki, tüm paylaşımlar Asım hoca olmuştu bir anda sevgi ile bahsediliyordu. Anladım ki bu dünyadan göçtüğümde asıl olan tek şey insanlardaki bıraktığımız intiba. Anlaşılan siz seksen yıllık ömre bile zor sığacak bir duruşu gayreti yaşadığınız ömre sığdırmışsınız. Bu gök kubbede bir hoş seda bırakıp gittiniz. Ölümle baş edilir özlemle zor. O yüzden ALLAH sabrı cemil ismi ile o muhterem ailenize sabırlar versin. Radyo programında her konuğa mütemadiyen sorarım son sözünüz nedir diye. Asım hocaya da sordum onun son sözü şuydu: Bayezid-ı Bistami’ye ait olan bir söz ile veda etmişti. "Arayanlar bulamaz; ama bulanlar hep arayanlardır."

Asım hocam sen arananların yücesi Rabbine kavuştun, bize Müsaade biraz daha arayacağız anlaşılan. Ha bu arada Ayasofya'da ilk Cuma namazı kılındı.

Ruhuna EL FATİHA.