AÇIK KONUŞUN, SEÇİK DÜŞSÜN
Tarih: 21.2.2018 17:15:16 / 829okunma / 0yorum
Muhsin Kaya

 

 

Kendilerinin söyleyip, kendilerinin dinlediği ve basının lakayt kaldığı basın toplantısında “Benden bir takım çıkar beklentileri olanlar, istediklerini karşılamayınca, muhalefet ediyor!” demiş. Rektör bey´in fikri, zikri gibi olmuş. Çıkarlarını tatmin ettikleriniz yanınızda, çıkar vermediğiniz karşınızda oluyor bu duruma göre. Çıkar dağıtma görevinizle, inançlarınızı nasıl bağdaştırıyorsunuz bilemeyiz ama “adalet” ve “liyakat” diye iki temel kaide vardır. Adalet ve liyakat gözeterek yapsanız işinizi, kimsenin bir şey söylemeye hakkı kalmaz.

Çıkar denilen şeyler bir üniversitede olsa olsa kadro, ihale, lojman işleridir. Zat-ı âlinizin yakınlarından, idarecilerin oğlundan kızından, yeğenlerden, kuzenlerden, baldızlardan kimseye bir şey kalmıyor zaten. Onu da verdiğiniz çıkarla uyumlu hale gelen kader arkadaşlarınızla bir akşam yemeğinde halleder; duasını eder, toplu âmin çeker tamamlarsınız. Geriye kalanlara da saltanatınızı seyretmek düşer. İlk icraatınız Audi makam arabası, ikinci icraatınız odalarınıza özel hela ve banyo idi. Durmak yok, yola devam.

Bizim bildiklerimiz böyle… Ama merak ettik, sizden kim ne istedi de vermediniz? İsim isim sayın kamuoyu da öğrensin. Kimlere neler verdiğinizi biliyoruz, kime ne vermediyseniz onu da kamuoyu bilsin. İnsanlar sizden meşru ve haklı bir istekte bulunmuşsa bu ayıp değildir. Ayıp olan şey, sizden meşru ve haklı bir şey istenmişse vermemenizdir. Bu tür talepler yerine; hatırlılıların haksız ve usülsüz isteklerini teker teker gerçekleştirmenizi de ibretle seyrediyoruz. Daha ayıbı ise hakkınızda her eleştiriyi, çıkarı olanlar-çıkarı olmayanlar çerçevesinde değerlendirmenizdir.

Bizzat sayın cumhurbaşkanımız sizi atadığı için oradasınız ve bu atanmışlık tek başına yüksek bir “kudret” kazandırır. Ayrıca, az ya da çok Ak Parti çevrelerinden, bürokrasiden desteklenen yönleriniz de vardır. Bundan dolayı insanlara korku saçma ve baskı uygulama imkanına sahipsiniz. Ama bu dünyada değilse bile, mutlaka hesap vereceğiniz bir gün vardır.

Beni, şahsımın veya Bizim Sivas´ın tavrı konusunda, üniversitede yönetimde olan kişilerin inançlarından dolayı eleştirdiğim için arayanların haddi hesabı yoktur. Biz, birilerini inançlarından dolayı değil; davranışları inandıklarına uymadığı için eleştiriyoruz. Gerçekte henüz eleştirmeye başlamış da sayılmayız.

Son olarak şunu da hatırlatalım: Bizim Sivas´ta adının geçmesini istemeyecek derecede nefretle dolan çıkar şebekesi üyeleri, FETÖ ile yağlı ballı yaşarken biz mücadele halindeydik. Bunun da yine tek nedeni vardı: Bu terör örgütüne dönüşen çıkar örgütü de, kendilerine yöneltilen eleştirileri “din”e eleştiri gibi göstrmeye çalışıyor ve insanların dinlerini sömürerek yaşıyordu. Bu tavır hâlâ yaygın ve giderek tiksinti uyandırıyor.

Gazetecilik bize büyük bir sorumluluk yüklemektedir ve bütün engellemeler rağmen görevimiz yapacağız. Bugün karanlıkta olan pek çok konuyu da günü geldiğinde “şehrin hafızası”na nakledeceğiz.

Ölçülerimizi bu vesileyle ve bir kere daha bildirelim dedik. 

Anahtar Kelimeler: AÇIK, KONUŞUN, SEÇİK, DÜŞSÜN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM (04 Eylül 2018 - Salı)
BU ŞEHİRDE YIKMAK MODA OLDU (12 Mart 2018 - Pazartesi)
NUMUNE HASTANESİ ÜZERİNE (06 Mart 2018 - Salı)
HAVA NASIL ORALARDA? (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
TÜRKÜLERDEN VATAN ÇİZMEK (05 Ocak 2018 - Cuma)
“SİVAS´IN ADAMI” OLMAK-2 (19 Kasım 2017 - Pazar)
“SİVAS´IN ADAMI” OLMAK-1 (16 Kasım 2017 - Perşembe)
“ONUN TUVALETİ VAR ÖZEL Mİ ÖZEL” (17 Eylül 2017 - Pazar)
ÖNCE İFLAS ETTİR, SONRA DEVRET! (09 Eylül 2017 - Cumartesi)
OTUZUNCU YIL MÜNASEBETİYLE (05 Eylül 2017 - Salı)
FETÖ ZULMÜ NE ZAMAN BİTECEK? (14 Temmuz 2017 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."

Yunus Emre