İsmail Dursun


            Tribünler Kimsesiz, Sahadaki galibiyet sessizdi

            Tribünler Kimsesiz, Sahadaki galibiyet sessizdi


                       
                       
Merhaba Değerli dostlar sevgili sporseverler futbolun heyecanını sessiz ve sisiz tribünlerde değil ekranlarda yaşayanlar merhaba,
Tüm insanlığı tehdit eden korona virüs belası ülkemizde binlerce canımızı aramızdan alarak her alanda tedbirli olmamız gerektiğinden Başarılı çalışmalar yürüten bilim kurulumuz la birlikte Sağlık Bakanlığımızın öneri ve kurallarına uymak kurum ve kuruluşların insanlarımızın da maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uymak bizlerin asli görevlerinden biri olmalıdır.
Tribünlerde de bu anlamda TFF’nin seyircisiz oynanma kararı uygulanmak zorunda idi dolayısıyla tribünlerin coşkusu ve heyecanı bir süre ekranlarda devam edecektir.  
Virüs nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diler yakınlarımıza sabır ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum.
İşin garibi bakanlığın bazı yaş gruplarına serbestlik getirmesinden sonra bu vakaların duyarsız insanların bu kuralları uygulamayıp sıradan bir düşünceyle “bir şey olmaz” mantığı yüzünden tırmanışa geçmiş olması da sporda olduğu gibi diğer alanlardaki korku ve endişeyi inşallah yeniden yaşatmaz.
Demir Grup Sivas spor da müsabakalar yaklaştıkça Hakan Aslan’ın ameliyat olması Mert Hakan, Fernando ve Erdoğan gibi takımın aslarının sakatlıklarının nüksetmesi  taraftarları ve Teknik heyeti düşündürmeye başlamıştı.
Denizlispor karşılaşmasına Mert Hakan Erdoğan ve Caner Osmanpaşa’nın kadroda olması biraz olsun rahatlattı diyebilirim ama rakip kolay bir ekip değil Kurt çalıştırıcı Bülent Uygun buradan puan alacaklarını söyledi. 
Rıza Çalımbay ise bu karşılaşmanın bir çıkışın başlangıcı olacağını her konuşmasında vurguluyordu. Tribünlerde taraftarsız oynanan futbolun bir heyecanı zevki var olmaması coşkuyu dolayısıyla sahadaki sporculara da bir psikolojik ve biyolojik direnç sağlayan en büyük faktörlerinden biri olduğunu kabul etmek gerekir.
Futbol Ülkede olduğu gibi Dünyada milyonların vazgeçilmeyen unsurlarından biri haline gelmiş bir olgudur. Kalınma aracıdır işletme sanayiidir iletişim aracıdır, 
Demir Grup Sivasspor ilk yarıda Bülent Uygun’la daha güçlü bir yapıya kavuşarak sürpriz yapabilen Denizlispor karşısında orta alanda rakibin oyun kurgusunu bir türlü kırıp koridor açmada gecikti. 
Denizlispor Sivasspor’un hazırlık bölgesindeki pasif hamlelerine izin vermeyerek birkaç net gol pozisyonu yakaladı fakat bunu fırsata çeviremedi.
Hakan Aslan ve Fernando’nun sahada olmadıkları oynan futbolda kendini gösteriyordu tribünler sessizde fakat Sivasspor’da sesiz bir şekilde oyuna devam ediyordu.
Zaman zaman kanat bindirmesi gerçekleştirildi ama başarılı olamadılar ilk yarı böyle devam ederken sol koridordan Uğur Çitçi’nin bindirme yaparak ceza alanına girerken Zeki’nin Uğur’a yaptığı tehlikeli hareketle oyun dışında kalarak takımını on kişi bırakmış oldu.
Mert Hakan’ın kullandığı top savunmadan dönüp Yatabare’nin ayağına geldi dokundu: 1-0. 
İlk yarı bu skorla tamamlanmış oldu.
İkinci yarıya Sivasspor rakibin on kişi kalması avantajını iyi kullanır diye düşünmüştüm Mert Hakan’ın yerine Ziya’yı alarak oyuna başladı Rıza Hoca ilerleyen dakikalarda farklı bir tempo farklı bir skor bekliyordum doğrusu.
Her üç bölgede temkinli ve kontrollü bir oyunu tercih ederek galibiyeti koruma çabasında idi bununda normal karşılamak gerekir, çünkü eksik kadro pandemi sürecinde yaşanan korku ve endişe herkeste olduğu gibi sahada yarışanlarda da vardı.
Denizli spor ikinci yarıda eksik olmasına rağmen savunma kurgusunda hata yapmayarak skorun değişmesine izin vermedi. İki takımda normalin üzerine çıkan bir oyun sergileyemedi sonuç olarak Sivasspor uzun aradan sonra çıkışını zirvede devam ettirmek için önemli bir galibiyet aldı.
Önümüzdeki hafta Pazar günü oynanacak olan tehlikeli bölgede olan Konyaspor’la çok kritik bir karşılaşma öncesi Emre Kılıç’ın gereksiz sarı kart görmesi sakatların var olması Sivasspor’u zor bir maraton başlıyor diyebilirim umarım buradan önemli puan ve puanlar alarak zirve yarışından kopmaz. 
Tebrikler Sivasspor’a Tebrikler Rıza Çalımbay ve ekibine öte yandan Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz Müsabaka sonrası’ ’İç transferlerimiz devam ediyor arkadaşlarımız ülkedeki durumu görerek Fiyat istemlerini normal bir düzeyde isterlerse daha iyi olacağını Mert Hakan ve Emre ile tekrar bir araya geleceklerini söyledi’’ 
Mert Hakan Yandaş’ın da ‘’gideceğiz ama biz şu anda Sivasspor için yarışıyor ve konuşuyoruz’’ sözleri de çok önemli bravo doğrusu. Konya spor karşılaşmasında bu galibiyet sonrası oyun temposunun yükseleceğini umut eder başarılar diliyorum.
Kurallara Uyalım Uymayanları Uyaralım.
Görüşmek dileğiyle efendim. 


 YAZARLAR