İsmail Dursun


   Hakemler Müsabakaya Tesir Etmemeli Ama!

   Hakemler Müsabakaya Tesir Etmemeli Ama!


 

             Bu bölgenin Aydınlık İnsanları değerli dostlar merhaba, koronasız sağlıklı yarınlarda merhaba. Uzaktan da olsa sizlerle buradan söyleşip paylaşmak önemli bir duygudur elbette

      Değerli dostlar sevgili okuyucular, hepimizin çevresine baktığımızda birçok canlarımızı bu salgın belası yüzünden kaybettik. Bunların hüznü üzüntüsü bizlere çok acı veriyor öyle haberler alıyorsunuz ki hiç beklemediğiniz sevdiğiniz canlarınızı kaybetme haberi duyunca eline ne kalem ne de klavye başına oturma istemi doğuyor içinde.

       İnşallah kısıtlamalarla Sağlık bakanlığımızın aşı getirme umudu kısa zamanda gerçekleşirse bu salgın belasını bir an önce insanlarımız üzerinden defetmiş oluruz Rabbim hastalarımıza acil şifalar versin inşallah yitirdiğimiz canların mekânları cennet olsun.

      Biliyorsunuz konumuz spor olunca şehrimizin temsilcilerinden yiğidoların gözdesi Demir grup Sivas spor   ve Belediye spor bu hafta oynadıkları karşılaşmalarda biri üzmeye devam ediyor diğeri kazanmaya devam ediyor olunca  sizlerde de endişeli bekleyiş devam ediyor.

       Sivas spor evinde oynadığı beş karşılaşmadan galibiyet alamayarak taraftarlarını üzmeye devam ediyor umarım bu böyle gitmeyecek elbette. Yoğun müsabaka trafiği sporcu testlerinin sürekli pozitif çıkması teknik ve idari kadroyu sıkıntıya sokunca sahada da güç dengesi bozulmuş oluyor.

       Doğrusu Avrupa liği karşılaşmasından sonra Sivas spor’ un bu müsabakada bir atılım yapacağı düşüncesinde idim. Pandeminin getirdiği endişe korkunun yanı sıra her hafta bir kaç vaka çıkıyor olunca sakatlıkları da eklersek takımda bir pisikolojik baskı ve güç dengesi bozuluyor olunca Rıza hocada haliyle takım kurmakta zorlanıyor.

     Sivas spor ilk yarıda pozisyon buldu fakat gole çeviremediler, mücadele vardı kontrollü fakat pozisyon üretmede rakip sahada top alma zayıf denecek kadar azdı.

       Müsabaka boyunca üç net gol pozisyonu buldu ama onu gole çevirecek sporcular arandı Göztepe savunmadan çıkarak oyunu ileri uçlara taşıyarak Halil AK bunar alternatör gibi sahada basmadık yer bırakmayarak  rakibini ekarte ederek pozisyonlara katkı sunuyordu Soner Aydoğdu göbekte beyin görevini üstlenerek takımda oyun disiplinini hiç bozmadan  oyun kurmaya çalışıyordu.

     İlerleyen dakikalarda Kayode soldan iki üç kez öyle bir ortalar yaptı ki dokunsalar gol olabilecek bir toplardı ama yabancı oyuncuların çok güçsüz ve zayıf kalmaları takımın bu galibiyete ulaşması mümkün olamadı.

   Göztepe ilk yarıda pek etkili değildi ama bundan yararlanılamadı ikinci yarıda Kayodenin sakatlanıp çıkması oradaki açığı Yatabaer ile kapattı ama Rıza hoca son hamlesini  yaparak oyunda bir denge sağlama çabası vardı fakat  girenlerde normalin üzerine çıkamadılar  Soner Aydoğdu ile Halik Akbunar’ı bir türlü  tutan olmadı .

     Sonuç olarak bu müsabakada bireysel yetenekler pek fazla ileri çıkamadı Rıza Çalımbay Hoca ve Kulüp başkanı Mecnun Ot yakmaz yaptıkları açıklamalarda ‘’ Hakemlerin Sivas spor müsabakalarında neticeye tesir ettiklerini bunun durdurulması için TFF ye çağrıda bulundular’’

   Evet katılmamak mümkün değil rahatsızlığım tam geçmediği için müsabakayı ekrandan izledim tekrar tekrar bir hakem triyosu VAR ve yardımcı hakem bu kadar bir müsabakaya tesir edecek kadar hata yapar mı  kaç müsabakadır bunlar yapılıyor?

     Birkaç müsabaka hakem hataları ile sonuçlanır olunca takımların kaderi ile oynamış oluyorsunuz. Gol öncesi soldan orta yapıldığın da Halil ve önündeki arkadaşı ve öncesindeki yine bir pozisyonu yardımcı hakem ve Var hakemi nasıl göremez oldu anlamış değilim.

      Bugün oynanacak olan Avrupa lifindeki Villarel karşısında bunu telafi edeceklerine inanıyorum son aldığım habere göre yine sporcuların bazılarında pozitif vaka çıktığı açıklandı

        Bu ne şansızlık böyle inşallah bunları kısa sürede atlatıp ligdeki gerçek yerine dönmüş olursunuz.

      İkinci ligdeki diğer temsilcimiz Sivas belediye spor ise evinde oynadığı Kastamonu sporu oynadığı güzel futbolu ve iki golle tamamlayarak sahadan üç puanla ayrılarak ligdeki tırmanışını sürdürmeye devam etmesi de önemli idi.

        Fakat işin enteresan tarafı Belediye spor spordan hiçbir sporcusunun bir yanlış hareketinin olmadığı orada bulunan ne de bir yöneticinin karşı takıma karşı bir kötü davranışı ve sözlü sataşması olmadığı halde Kastamonu spor takım yöneticisinin Belediye sporu tehdit edici açıklamalarını doğrusu çok yadırgadım.

Bu konuda Kulüp başkanı Hakan Genç ‘’yaptığı açıklamada bunu esefle karşıladıklarını bir hakem hatası varsa kendilerini ilgilendirmediklerini kulüp sporcumuz veya yönetim tarafından hiçbir kötü davranışlarının olmadığı bunun ötesinde gayet hoşgörülü bir şekilde müsabakanın tamamlanmasından sonra Kastamonu sporun böyle talihsiz tehdit vari açıklamasını üzüntüyle karşıladıklarını’ ’açıkladılar 

  Belediye spor Antrenörü İbrahim Yiğit hocama ve Sivas sporlu sporcularımıza geçmiş olsun dileklerimi iletir acil şifalar dilerim.

         Bugün galibiyet günü olması dileklerimle Kendinize çok iyi bakın

                                    Görüşmek dileğiyle efendim