İsmail Dursun


 Futbolda Virüs ve Kriz Korkusu

Futbolda Virüs ve Kriz Korkusu


Merhaba değerli dostlar; tüm Dünyada insan yaşamını tehdit eden görünmeyen güçlü düşmanımız korona virüs yüzünden on binlerce insan hayatını kaybetti.
Böyle olunca Ülkemizde de bir çok canlarımız bu toplumun belası ve insan yaşamını tehlikeye sokan bu virüs yüzünden tüm müsabakalar 19 Marttan itibaren iptal edilmişti.
Doğal olarak insanlarımız spor dan önce  sosyal yaşamının sağlıklı bir organizmaya sahip olmak için korumaya çalışmaktadır haklı olarak.
Hepimiz hükümetimizin sağlık bakanlığımızın aldığı kararlara uyarak tüm sosyal iletişimlerimizi, arkadaşlık komşuluk, akrabalık ilişkilerimizi sınırlı tutarak dondurmak zorunda kaldık.
Çevremizde birçok yakınlarımız canlarımızı bu korona belası yüzünden kaybediyor olunca meraklı gözlerle bir umuda bakıyor olduk bu salgın ne zaman bitecek diye.
Sağlık bakanımızın bilim kurulumuzun başarılı çalışmaları hükümetimizin aldığı kararlarla yurttaşlarımız da uyum sağlayınca bu güçlü görünmeyen düşmanımız bu uyulan kurallarla gücünü azaltmaya başladı ama vaka sayısı artmaya devam ediyor.
FIFA’ın önerisiyle Türkiye Futbol Federasyonu bilim kurulu ile yaptığı toplantıda çıkan sonuçta başlatma kararı ve sorumluluğunun tamamıyla size ait olduğunu vurguladı fakat TFF birçok kulüp temsilcisinin onayı ile ligleri 12 Haziran 2020 tarihinde başlatma kararı aldı.
Fakat bu karar birçok kulüp yöneticisi spor örgütü, spor adamları tarafından yanlış bir uygulama olacağını virüsün henüz bitmediğini bunun ileri bir tarihte hayat normale dönüşünce oynatılsın’’ şeklinde karşı çıktılar.
Spor tüm insanlara hitap eden her siyasi düşüncenin üstünde olan, barış severliliği, Evrenselliği içine alan, kucaklayan kurum ve kuruluşlarıyla kural ve kaideleriyle, büyük bir kurum aynı zamanda vazgeçilmeyen bir olgudur.
Spor yönetimi bilimsel ve toplumsal,saglıksal, esaslara dayanmadıkça şu yada bu biçimde bir takım sonuçlar doğurabilir,TFF ve onun birimleri  bu tepkileri  nasıl karşılayarak cevap verecek veya başlatma tarihini ileri bir takvim de mi değerlendirecek  bugünlerde  belki bir açıklama yapılabilir düşüncesindeyim .
Futbolun Sivas temsilcilerinden Demir grup Sivas spor ’un teknik direktörü Rıza Çalımbay’’ bu can korkusunun insan sağlığının söz konusu olduğu virüsün henüz etkisini kaybetmediği bu günde başlatılmasına karşı çıktı.
Cumhuriyet Üniversitesi spor kulübü başkanı Oğuzhan Görler ise aynı paralelde bir açıklama yaparak bu tarihin yanlışlığına dikkat çekerken onların yüksek derecede korunaklı olmasına rağmen birçoğunda tekrar testler pozitif çıktı biz nasıl sporcularımızı hangi güvenle çağıralım diyor.
Liglerin ipt TFF başkanı Nihat Özdemir bugün aynı yerde değil daha iyi konumdayız diyerek bu tarih te başlama kararını savundu. Sağlık bakanlığımızın ve bilim kurulumuzun aldığı kural ve kararlara uyulur da bir sıkıntı çıkmaz diyeceğim ama daha idmanlara tam olarak başlamadan bazı kulüplerde yapılan testler pozitif çıkınca gözler tekrar TFF ye çevrilmiş oldu. 
Sivas belediye spor kulübü başkanı Harun Budaklı ise TFF nin kararına saygılıyız fakat bu tarih sakıncalı bir aşama 1.2. ve 3.liğ takım temsilcilerinden oluşan 65 kulüp yöneticisi olarak 15 Temmuz 2020 olarak düşüncemizi belirttik diyor.
Virüsün vurduğu yarattığı ekonomik zorluklara karşın FİFA üye Federasyonlara para kaynağı aktarma kararı aldı umarım TFF bunu tüm amatörler dahil herkese bir can suyu olarak dağıtır.
Bu nedenle korona virüs tehlikesi henüz geçmemişken şu aşamada başlatma tarih ve kararının henüz erken olduğunu yanlış buluyorum.
Birçok kulübün ekonomik savaş içerinde olduğunu biliyor görüyor okuyor ve izliyoruz onların alt yapı ve sosyal gereksinimleri karşılanırsa bu sıkıntılar giderilerek lige güvenli bir şekilde başlamış olurlar.
İnşallah korona virüs salgını bir an önce son bulur bizlerde eski sosyal hayatımıza o güzel tribün emekçilerinin tezahüratlarına coşku seline kavuşmuş oluruz spor salonları bu korku ve endişe yüzün den göremez gidemez olduk bunun ötesinde can korkusu ile dışarı çıkamaz olduk çünkü sağlığımız her şeyin üstünde.
Siz okuyucu dostlarıma sağlıklı bir yaşam dileklerimle, lütfen sağlık bakanlığımızın, bilim kurulumuzun aldığı kurallara uyarak iyi bakın.
Görüşmek dileğiyle efendim