Alparslan Ayral


Bu adama ne oldu kaçırıldı mı öldürüldü mü nüfus kayıtlarında ne yazıyor

Bu adama ne oldu kaçırıldı mı öldürüldü mü nüfus kayıtlarında ne yazıyor


      Sivas’ın eski mahallelerinde arifane bir atmosfer vardı. Mahallemizin büyüklerinin söyledikleri şuuraltımıza öyle yerleşmiş ki yetmiş yaşına girdiğimiz şu günlerde dahi mahallemizim büyükleri Saffet Emmi, Memülü Emmi gibi savaş görmüş, hayatın zorluklarına göğüs germiş, vatanın ne demek olduğunu idrak etmiş büyüklerimizin sözleri hâlâ kulaklarımızda çınlar.

        O insanların aramızdan ayrılmadığı yıllarda Mahallemiz Hacısait de bir okul gibiydi. Bizleri, aşırı hareketlerimizde hayatı anlatarak olgunlaştıran bu insanların geleceği gören tarafları vardı.

        Saffet Emmi, yanımıza gelir bir gün aya insanın inebileceğini söyler, bunu bizlerin başarabileceğini telkin ederdi. Henüz füze, roket adlarını duymadığımız o yıllarda bu sözler bize hayal gibi gelirdi.

    Altmışlı yılların başında Sivas Sanat okulunda roket yapıldığı ve roketin de mahallemizdeki Akkaya’dan fırlatılacağı söylentisi yayıldığında buna en çok sevinen mahalle büyüklerimiz oldu. Sözü dinlenir ve ahilik geleneğini yemenicilik zanaatında sürdüren Molla Mehmet Tokmanav, bu haberler üstüne bunun mutlaka gerçekleşebileceğini söylemesi mahallemizde gençlere olan güven duygusunu artırmıştı.

      Medeni geçinen ülkelerin çaresizlik ve yetersizlik duygusu telkin ettikleri bir dönemde bu insanların güven duygusu yaratan öğütlerinin ne kadar önemli olduğu ortadadır

    Aslında tarihimizde füze yapma çalışmaları 17 yy kadar gitmektedir Evliya Çelebi IV. Murat döneminde Lagari Hasan Çelebi tarafından füze icat edildiğini bunu da Lagari Hasan Çelebinin başarıyla denediğini anlatır.

    Uzaya roket gönderme çalışmalarını 4 Ekim 1957 tarihinde Sputing ile Rusya’nı yaptığı bilinmektedir. Amerika bu tarihten dört ay sonra ilk uzay aracını uzaya gönderir.

  Sivas’ta 1961-1962 yıllarında adı Muammer olan sanat okulu öğrencisi roket projeleri çizer. Bu durumu öğrenen dönemin valisi Rahmetli Mehmet Varilli projeyi destekler.

  Altmışlı yılların başında mahallemiz Mısmılırmağın kenarında yükselen Akkay’ya roket getirildi ve ateşlendi. Bu olaya bizzat şahit olmam nedeniyle benim gibi bu gelişmeleri hatırlayanları araştırdım. Maalesef Sivas ’tarihinde olduğu kadar bilim dünyamızda da önemli olan bu olayı hatırlayan çok az kişi çıktı.

     Sivas’ın hafızası olan değerli gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Yücel Önal’ı arayarak Sivas’taki füze çalışmalarını hatırlayabildiniz mi diye sordum. Konuyla ilgili Hürriyet ve mahalli gazetelerde haber yaptığını söyledi. Sanat okulu mezunu ve sanat okulunda öğretmenlik yapmış olan Sivas eski İl Kültür Müdürümüz Sayın Kadir Pürlü’den de konuyla ilgili bilgiler aldım.

   Yaptığım araştırmalara göre abimin de arkadaşı olan soyadını hatırlamadıkları Muammer ismindeki öğrenci füze denemesi yapıldıktan sonra ortadan kaybolmuştur. Bir rivayete göre Amerikalılar gelip götürmüş bir rivayete göre de Avrupa devletleri davet etmiştir.

    Bu öğrencinin okul ve nüfus kayıtlarından akıbetini öğrenilmesi Sivas’ın bilim tarihine yaptığı katkılar açısından önemlidir. Ayrıca bir gencin birdenbire ortadan kaybolması adli bakımdan da araştırılacak bir konudur.Asiye Etyemez
12.03.2021 01:15:44
Hürmetlerimle hocam,inşallah bu konu araştırılır.Merakla bekleyeceğim sonucu.

YAZARLAR