YAZARLAR

Zübeyir Kemelek Okulu´nda sona yaklaşıldı

2014 yılında yapımına başlanan Mevlana Mahallesi´ndeki Zübeyir Kemelek 24 derslikli okul inşaatında sona gelindi. Kaba inşaatı tamamlanan okulda dış cephe işlemleri gerçekleştiriliyor.

 

Bahar HIZAR

 Sivas il özel idare tarafından çok sayıda yeni okul inşaatı başlatıldı. Sivas´ın eğitim öğretiminin kaliteli bir alt yapıya sahip olması için ömrünü tamamlayan binaların yerine yenilerinin yapılması ve il özel idare kaynaklarının verimli şekilde kullanılması takdir ediliyor.

Sivas il özel idaresi tarafından yapımına başlanan Vali Zübeyir Kemelek 24 derslikli okulda çalışmalar devam ediyor. 5 milyon 825 bin TL´ye mal olacak okulun kaba inşaatı tamamlandı. Dış cephe işleri sürdürülen ve sözleşme tarihi 12 Haziran 2014 tarihinde başlanan okulun 500 iş günü sonunda teslim edilecek.

Mevlana Mahallesi Kumlu Tarla mevkiinde yapımı süren okulun gelecek yıl eğitim öğretime başlaması bekleniyor. Sivas eski Valisi merhum Zübeyir Kemelek´in isminin verileceği okul, bir açıdan ahde vefa örneği teşkil edecek. Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde yapılan okul binasında, aynalı camların kullanılması dış cephede güzel bir görüntü sağlıyor. İskelelerin hazır olduğu okulda dış cephe işlemlerinin bitirilmesinin ardından çevre düzenlemeleri gerçekleştirilecek. Okulun bölgedeki eğitim öğretim ihtiyacını büyük öçlüde karşılayacağı düşünülüyor.

Zübeyir Kemelek

1954  Çorum doğumlu olan Kemelek, Ank ara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi´ni bitirdi. Espiye Kaymakamlık Vekilliği ŞabanözüNazımiyeIğdırÜmraniye Kaymakamlıkları, İçişleri Bakanlığı Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı, Kayseri Vali Yardımcılığı yaptı. İstanbul Ümraniye Kaymakamlığından sonra 2006 tarihinde Osmaniye valiliğine atanmıştır. İçişleri Bakanlığının 10 Haziran 2009 tarihli 10030 numaralı yazısı ve Bakanlar Kurulunun 11 Haziran 2009 tarihli kararıyla Tekirdağ Valiliği görevine atanmıştır. 3 Ağustos 2012´de yayımlanan valiler kararnamesi ile Sivas Valiliğine atandı. Evli ve 3 çocuğu babası olan Kemelek, 21 Şubat 2014´te tedavi gördüğü İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi organ nakli yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetmiştir.