Ziyaret ve adak yerleri kitabı tanıtıldı
“Sivas Merkez ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret ve Adak Yerleri” kitabının tanıtım toplantısı yapıldı.
Tarih: 7.2.2018 17:36:02/ 553okunma / 0yorum

 Arda ÇELEBİ

Sivas Valiliğinin desteği ile Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Sivas 1000 Temel Eser Projesi kapsamında Rahmi Kurt´un kaleme aldığı  “Sivas Merkez Ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret ve Adak Yerleri” kitabının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesinde gerçekleşen toplantıya  Sivas Valisi Davut Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve yayın kurulu üyeleri katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, ziyaret yerlerinin şehir kültürü için önemli olduğundan bahsederek,  “Halkın dileklerde bulunduğu, dua ettiği ve moral kazandığı alanlardır ziyaret yerleri. Hatta buralar bizler için tapu belgeleri kadar önemlidir. Çünkü her şehrin adete simgeleşmiş ziyaret yerleri vardır. Bu değerlerin bir envanterinin hazırlanması gerekir. Kültürel anlamda İl Kültür Müdürlüğü olarak böyle çalışma yapmıştık ama Rahmi Kurt beyin hazırlamış olduğu “Sivas Merkez ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret Ve Adak Yerleri” adlı kitabı bu alandaki boşluğa ciddi anlamda cevap verdi” dedi.

 “KİTABIMIZDA AYRINTILI OLARAK DEĞERLENDİRDİK”

 “Sivas Merkez ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret ve Adak Yerleri” adlı kitabı kaleme alan Rahmi Kurt ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkler Anadolu´ya gelmeden öncede yani Asya topraklarında yaşarken Göktürk inancına sahipti. Bu inançlar doğrultusunda insanlar gök tanrıya inanıyorlardı. Yerde, suda, dağlarda, kayalarda ve çeşitli yerlerdeki ruhların varlığına inanıyorlardı. Bu ruhların insanlara fayda ve zarar getirdiğini düşünüyorlardı. Bunlar içinde çeşitli hediyeler sunuluyordu. Anadolu´nun kapıları Türklere açıldıktan sonra bu inançları devam etti. İslam dini ile birlikte eski Türk inançlarına sahip oldukları bu düşünceleri İslam dini ile birleştirmeye çalıştılar. Ve bunun içerisine eski atalar kültürü yani evliya kültürünü de sokmuş oldular. Ve bu ziyaret yerlerini çeşitli maksatlarla ziyarete gittiler. Bunu kitabımızda ayrıntılı olarak değerlendirdik.”

 “KAYNAK OLARAK KULLANILABİLECEK BİR ESER”

Son olarak konuşan Vali Davut Gül ise, Sivas Kongresinin 100. yılında 100 kitaba ulaşılırsa çok güzel olacağını ifade ederek, “Aynı kalitede aynı hassasiyetle yayın kurulumuzun aynı titizlikle bir şekilde finansmanını temin ederek basarsak hayırlı olur. Ziyaret ve adak yerleri şehrimizin önemli bir gerçeği. 5 sene sonra 10 sene sonra 100 sene sonra restorasyon yapıldığında veya yapılmak istendiğinde kaynak olarak kullanılabilecek bir eser olmuş olur” ifadelerini kullandı.   

 Ayrıca, 222 sayfadan oluşan“Sivas Merkez ve Merkeze Bağlı Köylerdeki Ziyaret ve Adak Yerleri” kitabının fotoğraflar kısmında konuyla ilgili 78 fotoğraf yer almaktadır. 

Sivas bin temel eser projesi kapsamında yayına hazırlanıp valiliğin desteği ile hazırlanan kitap rahmi kurt tarafından kaleme alınmıştır. İki bölümden hazırlanan kitap 222 sayfadan ibaret olup fotoğraflar kısmında konuyla ilgili 78 fotoğraf yer almaktadır.

Vali Davut gül 

Sivas 1000 temel eser projesi kapsamında

Sivas kongresinin 100.yılında 100 kitap ulaşabilirsek güzel olur. Aynı kalitede aynı hassasiyetle yayın kurulumuzun aynı titizlikle bir şekilde finansmanını temin ederek basarsak hayırlı olur. Ziyaret ve adak yerleri şehrimizin önemli bir gerçeği.5 sen sonra10 sene sonra 100 sene sonra restarasyon yapıldığında yapılmak istendiğinde kaynak olarak kullanabilecek eser olmuş olur.   

                         
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ziyaret adak yerleri kitabı tanıtıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Birlik oldular aşure dağıttılar
Birlik oldular aşure dağıttılar
Alacahan Çevre Köyleri Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı ve Kangal-Kalkımlılar Kültür ve Sosyal yardımlaşma derneği bir oldular, Sivas Cumhuriyet meydanında bir olarak düzenledikleri aşure etkinliğinde 4 bin kişilik Aşure dağıttılar.
“Kerbela´ların olmaması terör ve şiddetin son bulması”
“Kerbela´ların olmaması terör ve şiddetin son bulması”
Kalkan, “Muharrem Ayı´nın 10´u, aşure günü sebebiyle dağıttığımız Aşurelerin Cenab-i Allah izzeti dergahında kabul buyurması temennisiyle, Aşure gününde allatan niyazım yeni Kerbela´ların olmaması terör ve şiddetin son bulmasıdır.” dedi.
Gül, Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
Gül, Köy Ziyaretlerine Devam Ediyor
Sivas´ın en ücra köşelerinde yer alan köylerimizi bulduğu her fırsatta ziyaret eden Sivas Valisi Davut Gül, Hafik ilçesine bağlı Adamlı köyü ve Tozanlı Vadisi olarak adlandırılan bölgede incelemelerde bulundu
Ulaş´ta "Aşure Günü" etkinliği
Ulaş´ta "Aşure Günü" etkinliği
Ulaş´ta "Aşure Günü" etkinliği
Kangal Vefa Derneği Aşure Dağıttı
Kangal Vefa Derneği Aşure Dağıttı
Ankara´da faaliyet gösteren "Kangal Vefa Derneği" Muharrem ayı münasebetiyle Cuma Namazı sonrası Ankara Hacı Bayram-ı Veli Cemi´nde aşure dağıttı.
Kangal Vefa Derneği Aşure dağıtacak
Kangal Vefa Derneği Aşure dağıtacak
Kangal Vefa Derneği Muharrem ayı münasebetiyle Cuma Namazı sonrası Ankara Hacı Bayram-ı Veli Cemi´nde aşure dağıtacak
Aydın; vatandaşlara aşure dağıttı
Aydın; vatandaşlara aşure dağıttı
Muharrem ayı dolayısıyla Ak parti Merkez İlçe teşkilatı Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda aşure dağıttı.
Esnaf Teşkilatına Kültür Evi
Esnaf Teşkilatına Kültür Evi
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından Sivas´a kazandırılan Esnaf ve Sanatkarlar Kültür Evinin açılışı yapıldı.
Ahilik Haftası Kutlandı
Ahilik Haftası Kutlandı
İlimizde 31´inci Ahilik Kültürü Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla Ahi Emir Ahmet Türbesi önünde başlayan kortej yürüyüşü 4 Eylül Kongre Müzesi bahçesine kadar devam etti. Etkinlikte saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından mehter takımı konser verdi.
Gökmedrese restorasyonu sonbaharda bitiyor
Gökmedrese restorasyonu sonbaharda bitiyor
Restorasyonuna 20 yıl önce başlanılan Gök Medrese sonbaharda tamamlanması planlanılıyor. Adını üzerindeki gök mavisi çinilerinden alan, ‘Mavi Medrese´ olarak da anılan 747 yıllık Gök Medrese´de restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Restorasyon işini yüklenen firma, Gök medreseyi sonbahara yetiştirmek için çalışmalarına hız verdi.
 “Bozkırdaki Çekirdek Sivas”
“Bozkırdaki Çekirdek Sivas”
Öğretim üyesi profesör Dr Adnan Mahiroğulları´nın Özlem kitabevi yayınları arasında çıkan yeni kitabı “Bozkırdaki Çekirdek Sivas” okuyucusu ile buluştu. 520 sayfalık kitapta Mahiroğullarının ifadesiyle, her Sivaslı bu kitapta amcasını, dayısını, dedesini, kısaca kendisinden ailesinden, Köyünden, Mahallesi´nden bir ferdini bulacaktır.
"Yokluktan var edilen bir ordu"
"Yokluktan var edilen bir ordu"
Sivas Valisi Davut Gül´ün ´19 Eylül Gaziler Günü´ nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. Gül mesajında; "Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muhaberesi savaşın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açmıştır.." dedi.
THM Korsu Sezonu Açtı
THM Korsu Sezonu Açtı
Sivas Devlet Türk Halk Müziği (THM) korosu 2018-2019 yılı sanat sezonu açılışı dolayısıyla konser programı düzenledi.
Perde Açılıyor
Perde Açılıyor
Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), insana dair nefesi gözler önüne seren tiyatro sahnesini perdesini, Ekim ayının ilk haftası açarak, seyircilerine merhaba diyecek. SDT, Ekim´de beş farklı oyunla sanatseverlere perde açacak.
Ulu Camiinin acil bakım ihtiyacı var
Ulu Camiinin acil bakım ihtiyacı var
Ulu camiinin bakıma ihtiyacı var haberinden sonra gazetemizi arayan vatandaşlar, caminin yağmur yağdığı zaman damladığını ve tuvaletlerin taşıp etrafa pis kokular saçtığını söylediler
Ahilik Komitesi Vali Gül´ü Ziyaret Etti
Ahilik Komitesi Vali Gül´ü Ziyaret Etti
Ahilik Kültür Haftası kutlamaları kapsamında ahilik kutlama komitesi Sivas Valisi Davut Gül´ü makamında ziyaret etti.
"Esnafın sorunları ile yakından ilgileniyoruz"
"Esnafın sorunları ile yakından ilgileniyoruz"
Sivas Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.
Kışın Habercisi Aluç, Tezgahlara İndi
Kışın Habercisi Aluç, Tezgahlara İndi
Tezgahlarda yer aldığı andan itibaren kış mevsiminin yaklaştığını akıllara getiren aluç meyvesi, tezgahlarda ki yerini almaya başladı. Sivas´ta yerel olarak ´Aluç´ denmesine rağmen asıl adı ´Alıç´ olan Alıç meyvesi, tespih gibi iplere dizilerek satılıyor.
Ahilik haftası başlıyor
Ahilik haftası başlıyor
18-19 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirecek olan Ahilik haftasında Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Kültür Haftası esnaflar ve teşkilat açısından çok önemli olduğunu ve hafta içerisinde bir dizi etkinliklere yer vereceklerini ifade etti.
Ahilik haftası başlıyor
Ahilik haftası başlıyor
Sivas´ta 18 - 19 Eylül tarihleri arasında Ahilik kültür haftası düzenlenecek
Ulu cami´ye acil bakım
Ulu cami´ye acil bakım
Türklerin Sivas´ta ilk eseri olan Ulu cami, gün geçtikçe bakımsızlıktan yıkılıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed