ZASİAD GDO´suz buğday üretti
ZASİAD´tan bir sosyal sorumluluk projesi; Yerli Tohuma sahip çık! diyerek Zara´da GDO´suz buğday üretimi gerçekleştirdi
Tarih: 4.7.2018 17:33:43/ 337okunma / 0yorum

Bizim Sivas

ZASİAD sosyal medya hesabında proje ile ilgili bilgileri paylaştı.

Sosyal Medyada aşağıdaki yazı ile birlikte ekimi gerçekleştirilen alanın fotoğrafları da yer aldı.

Nerede kaldı o eski ekmekler? Köylerimizde, fırınlarda pişen mis kokulu peynirliler…
Ne yazık ki hepsi eskilerde kaldı. Köylerimizde de artık şehirde yediğimiz ekmeklerden başkası yok. Köylerde pişirilen ekmekler, şehirden alınan rafine unlarla ve fabrika mayaları ile yapılıyor. Yani anlayacağınız köylerde, köyde pişen şehir ekmeği yiyoruz.

Bundan yaklaşık 50 yıl kadar önce köylerimize modern buğday gelmiş. Modern dediğimiz buğdaylar, binlerce yıldır yetişen, yüce Allah´ın yarattığı buğdayı beğenmeyen insanoğlu tarafından geliştirilen buğdaylardır. Kuran-ı Kerimde :
‘´ Ant olsun ki yaptıklarımızı değiştirecekler´´ yazdığı gibi, genetik mühendisleri Gıda Endüstrisi´nin menfaatleri icabı üzerine düşeni yapmışlar. Kepeği neredeyse hiç olmayan, gluten oranı çok yüksek, Ruşeymi iş görmeyen kısır tohumlar. Bu tohumlardan yapılan bembeyaz, lezzetli, çıtır-çıtır ekmekler…

Tabi bu güzel ekmekleri ve verimli tohumları gören çiftçiler hemen ellerindeki eski, gerçek Anadolu tohumlarını harcayıp bitirmişler. Verim yüksek, Tohumu almaya hazır bir Endüstri olunca köylünün değmeyin keyfine gitsin…
Fakat bir müddet sonra çiftçiler bir bakıyorlar ki verim düşmeye başlıyor. Ziraat odalarına başvuruluyor. Ziraat de hemen çiftçilere yeni tohumlar veriyor. Tohumluk!
Yani anlayacağınız aslında kendisi tohum olan buğday bir müddet sonra tohum olmaktan çıkıyor, gıda endüstrisinin istediği bir ham maddeye dönüşüyor.

Peki nasıl oluyor da bir tohum bir iki defa ekildikten sonra kısırlaşabiliyor? Genetik mühendisleri sayesinde bu tohumlar kısırlaştırılıyor. Buğday laboratuarda programlanırken gen yapısına bir tane kısır gen ekleniyor. Bu kısır gen ikinci ya da üçüncü hasatta devreye girerek tohumu kısırlaştırıyor.
Yapılan bazı bilimsel çalışmaklar bu kısır genlerin diğer canlıların genlerine geçiş yaptığını gösteriyor. Hatta bazı bilim insanları son çeyrek asırda artan kısırlık oranını bu genetiği ile oynanmış, hibrit tohumlara bağlıyor. Şu anda Türkiye´de kısırlık oranı %25 seviyesinde. 2050 de bu oranın %50´ye çıkacağı tahmin ediliyor. Farelerde yapılan testlerde, bu tohumları yiyen farelerin 3. Nesilde kısırlaştığı görülmüş. Bu hesaba göre insanların tam olarak kısırlaşması 90 sene sürecek.
Bu konu riske edilebilecek bir konu değil. Bu bakımdan ZASİAD olarak yerli tohumlara sahip çıkmaya kara verdik. Çok zorda olsa bu tohumları bulabildik. Kuzey Anadolu bölgesine mahsus bu buğday karakılçık türevi bir buğday. Yöresel adı ise Habeş yazlık buğdayı.Bulabildiğimiz kadarını iki senede çoğalttık. Şu anda iki tane tarlamız var. Her biri 15 dönüm olan tarlalarımızdan bir tanesi Şerefiye bölgesine yakın. Diğeri ise Bolucan yöresinde. Tarlalarımızın etrafını çevirdik ve güvence altına aldık.
Amacımız bu tohumu önce Zara bölgesinde yaygınlaştırmak. Projemizde şunu taahhüt ediyoruz:
10 dönümden aşağı olmamak kaydı ile tarlanı çevir! Tohumlar Zasiad tarafından tarlana kadar götürülecek. Ek, biç! Alım garantisi veriyoruz. Kilogram alım ücretimiz 2 TL!
Yerli tohuma, dolayısıyla nesline sahip çık!
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ZASİAD buğday üretti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BİK Genel Kurulu Olağanüstü Toplandı
BİK Genel Kurulu Olağanüstü Toplandı
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, yurt genelindeki resmi ilan yayınıyla alakalı yaklaşık bin 150 gazetenin üretim maliyetlerinde tasarruf etmelerine imkan tanımak maksadıyla daha önce Yönetim Kurulunun yapmış olduğu çağrı doğrultusunda 20 Eylül 2018 tarihinde Kurumun İstanbul Cevizlibağ´daki genel merkezinde olağanüstü toplandı.
 Kuraklık sigortasında ödemeler başladı
Kuraklık sigortasında ödemeler başladı
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetiminden yapılan açıklamada, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası´nda (İBKVS) saha gözlem ve verim tespit çalışmalarının sona erdiği, hasar ödemelerinin ise rekor bir hız ile bu hafta sonuna kadar tamamlanacağı müjdesi verildi.
Mutfak sektörünün ihracatı ilk 8 ayda 3 milyar dolara yaklaştı
Mutfak sektörünün ihracatı ilk 8 ayda 3 milyar dolara yaklaştı
13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Zuchex Fuarı´nı değerlendiren İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, başarılı bir fuar yapıldığını belirterek, "Uluslararası pazarlarda karşılaştığımız siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen ihracatımızı artırmaya, firmalarımıza yeni pazarlar açmaya devam ediyoruz" dedi.
Konut Satışları Düştü
Konut Satışları Düştü
Türkiye İstatistik Kurumu´nun dün açıkladığı rapora göre, Türkiye´de 2018 Ağustos ayında 105 bin 154 konut satılırken ilimizde bin 53 konut satıldı.
Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi
Medya Takip Merkezi (MTM), son zamanlarda kiralık konut piyasasında yaşanan hareketliliği mercek altına aldı. Yapılan araştırmada 2018 - 2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ev kiralarında yükseliş olduğu tespit edildi.
"İşsizlik oranımız yüzde 10.2"
"İşsizlik oranımız yüzde 10.2"
Sivas´ın önde gelen kuruluşlarından olan ESTAŞ, istihdama katkı sağlamaya devam ediyor. Bini aşkın personeli ile Sivas ekonomisinde önemli bir katma değer oluşturan ESTAŞ, İŞ-KUR Sivas İl Müdürlüğü ile ortaklaşa 150 kişiyi kapsayan işbaşı eğitim programına başladı.
Yerli üretim logosu tanıtıldı
Yerli üretim logosu tanıtıldı
Yerli üretim logosunun Türkiye´de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak.
Vatandaş tezgahlara yaklaşamıyor
Vatandaş tezgahlara yaklaşamıyor
Havaların sıcak devam etmesi ve yağmurun yağmamasından dolayı sebze ve meyve fiyatları cep yakmaya devam ediyor.
Perakende Ciro Hacmi Arttı
Perakende Ciro Hacmi Arttı
Perakende satış hacmi 2018 Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı.
Çalışanın iş yerine bağlılığında maaş ilk sırada
Çalışanın iş yerine bağlılığında maaş ilk sırada
Great Place to Work Türkiye tarafından yapılan insan kaynakları yönetimi ve yönetici anketine göre, çalışanların iş yerine bağlılığı konusunda en önemli etkenler maaş ve yan haklar.
Almanlara Türk şıklığı
Almanlara Türk şıklığı
Her 100 Almandan 10 tanesini Türk konfeksiyon sektörü giydiriyor
Ruslar, Türk balıklarını çok sevdi
Ruslar, Türk balıklarını çok sevdi
Ruslar, geleneksel içkileri votkayı Türk balıkları ile içiyor. Türkiye´nin Rusya´ya su ürünleri ihracatı 2007 yılında 537 bin dolar seviyesinde iken, 2017 yılı sonunda yaklaşık 85 kat artarak 46 milyon dolara ulaştı.
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor
Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Alanında Uzmanlar Buluşuyor
Askeri radar ve sınır güvenliği alanında üretim yapan savunma sanayinin önemli temsilcileri ilk kez düzenlenecek I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi´nde buluşacak. MÜSİAD Ankara´nın düzenlediği Zirve´de, en son teknolojiyle üretilmiş yenilikçi 15 projenin tanıtımı yapılacak. Sektörün tüm temsilcilerinin katılacağı Zirve´de sektörü 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştırmanın yolları tartışılacak.
Ziraat Bankasından altın çağrı
Ziraat Bankasından altın çağrı
Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulamasının üçüncüsünün Türkiye genelinde 10 Eylül´de başladığını ifade eden Ziraat Bankası Sivas bölge yöneticisi Murat Serdar Bulut, “bu uygulama Türkiye´de Ziraat Bankasının farklı şubelerinde şu anda gerçekleşmeye başladı. Sivas´ta ise 17 Eylül´de başlayacak olan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulaması 26 Ekim´e kadar devam edecek.”dedi.
MB politika faizini yüzde 24´e yükseltti
MB politika faizini yüzde 24´e yükseltti
Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 625 baz puan artırarak yüzde 24´e yükseltti.
Uzakdoğulular Türk kirazı ve inciri istiyor
Uzakdoğulular Türk kirazı ve inciri istiyor
Yaş meyve sebze ihracatçıları Uzakdoğu pazarına Hong Kong´dan girdi
"Türkiye baskı altına alınmaya çalışılmaktadır"
"Türkiye baskı altına alınmaya çalışılmaktadır"
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kuyumculuk Sektör Kurulu Çalışma Grubu Başkanı Adil Temizerler ve Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Mustafa Cephanecioğlu, bankalar tarafından uygulanan altın alım-satım uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Av sezonun açılmasıyla balık tezgahları doldu
Av sezonun açılmasıyla balık tezgahları doldu
Bir Eylül de av yasağının kalmasıyla tüm yurda olduğu gibi Sivas ta da balık tezgahları doldurdu.
Dünyanın Ayakkabısı Türkiye´den
Dünyanın Ayakkabısı Türkiye´den
2017 yılında dünya genelinde 222 milyon insanın tercihi Türk ayakkabısı oldu. Ayakkabı ve saraciye sektörü URGE Projesi ile yüzde 25 verim artışı hedefliyor.
Ekonomistler Merkez Bankası´ndan faiz artışı bekliyor
Ekonomistler Merkez Bankası´ndan faiz artışı bekliyor
Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası´nın (TCMB) perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde artış yapacağını tahmin ediyor.
Tohumluk Patates Üretiminde Hasat Başladı
Tohumluk Patates Üretiminde Hasat Başladı
2018 yılında ilimizde Sertifikalı Patates Tohumluğu üretim alanlarında Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız´ın katılımı ile tohumluk patates hasadına başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?

Hacı Bektaşı Veli