Anahtar Kelimeler: ZARARI KARŞILAYACAK?

ZARARI KİM KARŞILAYACAK?

İl genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle çiftçi ve besiciler ekonomik kayıp yaşadı. Ziraat Odası, ‘Zararı kim karşılayacak?’ diye sordu ve ‘Herkes işini düzgün yapsın’ ifadeleriyle ÇEDAŞ’a yüklendi

Ayşe Mine EĞÜZ/
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, İlimizde son günlerde merkez ve ilçe köylerinde meydana gelen elektrik kesintilerinde vatandaşın perişan olduğunu vurguladı. ÇEDAŞ’ın sınıfta kaldığını söyleyen Çetindağ, ahır işletmelerinde sütlerin telef olarak büyük bir ekonomik kayba neden olduğunun altını çizdi.

154 köyün neredeyse 100’ünde elektrik olmadığını da sözlerine ekleyen Çetindağ, Sivas’ta Çarşamba günü başlayan kar yağışı sonrası devrilen elektrik direkleri ve kopan teller nedeniyle il genelinde meydana gelen elektrik kesintileri vatandaşları mağdur etti. Özellikle köylerde meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle çok sayıda çiftçinin Ziraat Odası’nı arayarak mağdur olduklarını söyledi” diye konuştu.

“ÇEDAŞ SINIFTA KALDI”

Yaşanan mağduriyet nedeniyle ÇEDAŞ’ın sınıfta kaldığını ve büyük tepki çektiğini dile getiren Çetindağ, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Diğer illere göre çok büyük bir fırtına yoktu. Şu anda yaklaşık Sivas’ın bilhassa merkez ilçesini söylemek istiyorum 154 köyün neredeyse 100’ünde elektrik yok. Bugün 3. güne giriyor. Köylerimizde insanlarımız perişan oldu. Ahır işletmeleri perişan oldu. Sütler telef oldu. Büyük bir ekonomik kayıp oluştu.

EKİBİMİZ YETERSİZ DENDİ

ÇEDAŞ yetkileriyle görüştüğümüzde ‘Ekibimiz yetersiz. Birçok yerde arıza var, ulaşmamız çok zor’ deniyor. 21. yüzyılda yaşıyoruz. ÇEDAŞ’ın ekibinin önceden hazır olması lazım. 2 tane ekip ile coğrafi açıdan en büyük illerden birisi olan Sivas’ta bunun altından kalkılmasının yolu yok. Aldığımız bilgilere göre 3-4 gün daha devam edecek. Biliyorsunuz köylerimizde de büyük işletmelerimiz var, ahırlarımız var. İnsanlarımız çok büyük sıkıntılar yaşadılar, yaşamaya da devam ediyorlar. Bizim esas kızdığımız nokta ÇEDAŞ’ın buna önceden tedbir almaması. Kış devam edecek. Yarın da olabilir, diğer gün de olabilir. Altyapısı hazır olmalıydı. Bunun hesabı önceden yapılmalıydı. Bugün köylerde 3 gün elektriğin olmaması demek Sivas ekonomisine de büyük kayıp demektir. Çiftçilerimiz bizleri arıyor; ‘İneklerimizi sağamıyoruz, hayvanlarımız buzağılıyor sıkıntı oluyor, hayvanlarda hastalık başlayacak’ diyorlar. Herkes artık süt sağım makineleri ile sağım yapıyor, elektrik olmayınca sıkıntı oluyor. Bir de madem böyle bir durum var tek tek köy muhtarlarını arayın bilgi verin. Arızayı söyleyin, ne zaman enerji verileceğini dile getirin. Yöneticilerin telefonlarına ulaşılamıyor. Kimse telefona çıkmak istemiyor; muhtarlarımız da bizleri arıyor. Herkes işini düzgün yapacak.”