Anahtar Kelimeler: ZAMANI TAMİR EDİYOR

ZAMANI TAMİR EDİYOR

İlimizde saatçilik yapan 61 yaşındaki Mahir Altan, 48 yıllık tecrübesi ve çalışkanlığı ile zamana meydan okuyor. Yıllarını saat sesinin arasında geçiren Altan, eski ve yeni saatlerin bakımını yaparak zamanı tamir ediyor

 

Ayşe Mine EĞÜZ/

Kent merkezi Pulur Mahallesinde küçük bir saatçi dükkanı işleten iki çocuk babası Mahir Altan, 48 yıldır sayısız saat tamir etti. Dayısından gelen saatçilik mesleğini devam ettiren Altan, mesleğini keyifle devam ettiriyor. 7’den 70’e eski saatlerin bulunduğu dükkanı adeta zamana meydan okuyor. En eski 200 yıllık bir duvar saati bulunan dükkanında 50-60 yıllık köstekli saatler de yer alıyor.

13 yaşında dayısından saatçilik mesleğini öğrendiğinin altını çizen Mahir Altan, “Elektronik aletlerin çıkması bizim işlerimizi etkiledi. Eskisi kadar çok dükkanımıza tamir için gelen olmuyor. Benim çıraklık dönemimde saatler hep mekanikti elektronikler 1975 yıllarında daha yeni çıkmaya başlamıştı. Elektronik çıktıktan sonra mekanik hükmünü yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Ben başka bir iş yapmadan sadece saatçilik yaptım. Mesleğimi çok seviyorum, kurmalı saatleri tamir etmek bana zevk veriyor. Bu saatler eskinin saatleri müşterilerim var bu saatleri sevenler var. Bu kurmalı saatlerin tamirini yeni yetişen ustalar bilmez. Eskiden yetişmek görmek gerekiyor. Şimdi bu saatlerden fazla kalmadığı için yeni, yetişen gençler de bu saatleri görmüyor. 30-40 sene önce bu meslekten emekli olmuş ustaları getirsen de yeni gelen gençlerin yaptığını yapamazlar. Ben uzun zamandır yaptığım için ayak uydurabildim yeni dönem saat tamirine” dedi.

EN ESKİ SAAT 200 YILLIK

Dükkanında bulunan en eski saatin 200 yıllık olduğunu söyleyen Altan, “Buradaki yıllanmış saatlerin hepsi vatandaşın atasından, dedesinden kalmış yıllık saatler. Almak isteyenler oluyor meraklıları var lakin 200 yıllık saati kızıma bırakacağım. Benden ona hatıra kalsın. Zamanın bende ki anlamı, su gidip akıp gidiyor. ‘Gün bugün saatte bu saat’ demiş atalarımız, biz burada neler gördük neler geçirdik.  Zamanın kıymetini bilmek en güzel olan” diye konuştu.

ESKİ YENİ KARŞILAŞTIRMASI

Yeni saatlerin sağlamlık derecesini değerlendiren Altan konuşmasına şöyle devam etti; “Yeni saatlerin sağlamlık derecesi çok az. Eski saatler yeni saatlere göre daha sağlamdı. Gençlerin beğenisi değişti, 30 liralık saatleri takıyorlar. Oysaki takılan o saatlerin kasalarında kullanılan madenler ucuz. Alüminyum kullanıyorlar, vatandaş terlediği zaman o maden bozuluyor oksitlenme yapıyor ve cildi tahriş ediyor.