Anahtar Kelimeler: YÜZEYİ DEĞİL ELLERİ

YAZARLAR

YÜZEYİ DEĞİL ELLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Mürşit Hasbek, Kovid-19’dan korunmanın yolunun yüzeyleri temizlemekten değil elleri yıkamaktan geçtiğini söyledi

Haber Merkezi/

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mürşit Hasbek, 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. El hijyeninin doğru sürede, doğru teknikle elleri yıkamak anlamına geldiğini söyleyen Dr. Hasbek, ellerin temiz tutulmasının birçok hastalıktan korunmak için en önemli silah olduğunu vurguladı.

Dezenfektan kullanımının yanlış anlaşıldığının altını çizen Hasbek, “Eğer ellerimizde gözle görülür bir kir, biyolojik atık gibi bir şey varsa ellerimizi muhakkak yıkamamız gerekir. Dezenfektanları sadece temiz elde, özel işlemler yaparken kullanmalıyız. Maske, mesafe ve hijyen meselesini toplumsal bilinç açısından fırsata çevirmek lazımdı fakat başaramadık. Hijyen deyince yüzeyleri temizlemek, gelen kargoları temizlemek gibi şeyler anlaşıldı. Hijyenden anlamamız gereken ellerimizi doğru sürede ve doğru teknikle yıkamak olmalı” dedi.