Anahtar Kelimeler: “Yorgunluğu giderir”

YAZARLAR

“Yorgunluğu giderir”

Dr. Fevzi Özgönül, “Yorgunluğun giderilmesini ve demir emiliminin artmasını sağlar. İnsülin direncini dengeler” dedi

Ayşe Mine EĞÜZ

Dr. Fevzi Özgönül patlıcan sapının faydaları konusunda bilgiler verdi.

Patlıcan sapının faydalarını çoğu kişinin bilmediğini belirten Dr. Özgönül, Çoğu kişi tarafından bilinmediği için hiç kullanılmadan kesilip çöpe atılan patlıcan sapının bilinmeyen çok önemli faydaları var. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı bize yardımcı olur. A, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren patlıcan sapı hemoroit, cilt ve saç sağlığı gibi sorunlarımızı gidermeye, hatta bağışıklık sistemimizin de güçlenmesini sağlar. A ve B1 vitaminleri sayesinde göz sağlığına katkıda bulunan patlıcan sapı, sahip olduğu lifli yapı sayesinde sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına destek olur. C vitamini ile cilde parlaklık verir ve solunum yolu hastalıklarına karşı korur. Sahip olduğu doğal nikotin ile sigarayı bırakmak isteyen kişilere kolaylık sağlar” diye konuştu.

“TOKSİNLERİN ATIMINI KOLAYLAŞTIRIR”

Ispanaktan sonra en zengin demir içeren sebzenin patlıcan sapı olduğunu dile getiren Özgönül, “Yorgunluğun giderilmesini ve demir emiliminin artmasını sağlar. İnsülin direncini dengeler. Antioksidan yapısından da zengin olduğu için vücudumuzdaki toksinlerin atımını kolaylaştırır. Bu kürü uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bu 5 günlük süreç içerisinde bulgur, domates, turşu, sirkeli, mayalı ve acılı (pul biber, isot ve acı biber) yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Çünkü bu besinler hemoroit gibi hastalıkları tetikleyebilir” şeklinde konuştu.

Dr. Fevzi Özgönül, patlıcan saplı karışımı şöyle tarif etti;

Malzemeler;

-10 patlıcan sapı

-12 bardak su

-1/2 çay bardağı limon suyu

-1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanış;
Kesilen patlıcan saplarını bir tencereye alın ve malzemeleri ekleyin. Kaynayıncaya kadar kapağını açmamaya dikkat edin, hatta soğutmak için dahi açmayın. Yeteri kadar soğuduktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı 5 gün boyunca sabah akşam aç karnına için.