Anahtar Kelimeler: YOĞUN BAKIMIN YÜZDE AŞISIZ (VİDEO)

YOĞUN BAKIMIN YÜZDE 90’I AŞISIZ (VİDEO)

Şu ana kadar 800 bin doz aşının uygulandığı Sivas’ta yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 90’ını aşısızların oluşturdu ortaya çıktı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin dün 3’üncü doz Koronavirüs aşılarını Numune Hastanesi’nde oldu. Aşı sonrasında basın açıklamasında bulunan vali ve belediye başkanı vatandaşları aşı olmaya davet ederek sosyal medyada aşı hakkındaki kirli bilgi konusunda uyardı ve yoğun bakımın durumu hakkında bilgi verdi.

Aynı zamanda vali ve belediye başkanı daha önce aşısını olmamış İhlas Haber Ajansı Muhabiri Onur Erden’i de aşı olmaya ikna etti.

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye’nin en iyi ülkeler başında geldiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, “1 buçuk yıldır gerek dünya gerekse ülkemiz salgınla mücadele etmektedir. Bu minvalde salgınla mücadele ederken dünyada Türkiye bu anlamda en iyi mücadele eden ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemizde de bakanlıkların aldığı kararları harfiyen uygulamaya çalışıyoruz. Özellikle bu salgınla mücadelede bilim insanlarımızın olmazsa olmazı aşı. Ve aşı da işin adeta kırılma noktası. İşte bu doğrultuda ben ve belediye başkanımız 3’üncü doz aşılarımızı birlikte olduk. Hem bireysel hem toplumsal sorumluluğumuzu hem de görevimiz icabı bu gerekliliği yerine getirmek zorundayız. Bilim insanlarımıza ve devletimize bizler güveniyoruz. Vatandaşlarımız da güvensin. Aşı konusunda çok ciddi manipülasyon ve dezenformasyonlar var. Vatandaşlardan bunlar ciddiye almamalarını özellikle istirham ediyoruz” dedi.

‘YOĞUN BAKIMDAKİLERİN YÜZDE 90’I AŞISIZ’

Sivas’taki güncel vaka hakkında bilgi veren Ayhan, “Şu an serviste yatanların yüzde 80’i yoğun bakımda ise yatanların yüzde 90’ı aşısız. Dolayısıyla sadece bu rakamlardan bile doğru yolda olduğumuzu gösterebiliriz. Hamdolsun Sivas’ta bu süreçte iyi gitmekte. Yaklaşık 600 bine yakın aşı takviminde hedef kitlemiz var. Biz bunun yüzde 80’ine yaklaştık. İkinci dozda 300 bini geçti. Üçüncü dozda ise 100 bin civarındayız. Genel olarak hepsine baktığımızda 800 bin doz civarında aşı gerçekleştirdik. Özellikle eğitim öğretim yılı başlarken de mavi kategoriye geçmeyi arzu ediyorduk. Onu da başarmış olduk. Süreçten en çok etkilenen eğitim olduğuna göre bu süreci çok hızlı bir şekilde dönüştürmemiz gerekiyordu. Bugün çocuklarımızın heyecanını gördük. Tekrardan okulların kapanmaması için herkesin üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi lazım. Özellikle sosyal medyadaki kirli bilgiden etkilenerek tereddütte olan vatandaşlarımızın gelip bir an önce aşılarını olmalarını özellikle istirham ediyorum. Zaten aşı bazı alanlara aşı konusunda kısıtlamalar geliyor. Sempatik anlamda da olsa bir zorlama var. Sonuçta aşı kendi sağlıkları olmayabilirler ama biz vali ve belediye başkanı olarak. Cumhurbaşkanımızın da bakanlarımızın da olduğu yerde vatandaşlarımızın da bize güvenerek olmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘BİLİME VE DEVLETİMİZE GÜVENİN’

Sağlık çalışanlarına teşekkür ederek aşı olmanın sağlık çalışanlarına ve topluma karşı sorumluluk olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Son 18 aydır ülkede ve dünyada Covid-19 pandemisiyle mücadele ediyoruz. Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda bugün geldiğimiz noktada salgınla mücadeledeki en önemli silahımız aşılanmak ve tedbirlere uymak. Bizler de Sivas’ın yerel yöneticileri olarak okulların açıldığı bugün de toplumla bu bilinci oluşturmak ve manipülasyonların önüne geçmek adına 3’üncü doz aşımızı olduk. Ben bu vesileyle tüm hemşerilerimize özellikle sosyal medya üzerinde yapılan manipülasyonları bir kenara bırakarak bilime ve devletimize inanarak gerekli aşı takvimlerine uymayı rica ediyorum. Çünkü geldiğimiz noktada gerek bilim kurulu gerekse hükümetimizin almış odluğu tedbirler yeni dönemde bir daha eskiye dönmemek adına salgınla mücadeledeki en önemli silahın aşı olduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

BASIN MENSUBUNU AŞIYA İKNA ETTİLER

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas’ta görev yapan ve daha önce hiç aşısını yaptırmamış basın mensubu Onur Erden’i de aşıya ikna etti. Erden, vali ve belediye başkanının ikna etmesiyle ilk doz Biontech aşısını yaptırdı.