Anahtar Kelimeler: UYARDI

YAZARLAR

YİNE UYARDI

İlimizde vaka oranlarının sürekli tırmanışa geçmesinin ardından en çok vakaların görüldüğü Altınyayla ve Şarkışla ilçelerine giden Vali Salih Ayhan, ilçe halkını uyardı

Erhan CEYLAN/

Vali Salih Ayhan, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 100 binde vaka oranlarının ardından artışın nedeni olarak gösterilen Altınyayla ve Şarkışla ilçelerini ziyaret etti.

İlçe halkına, “Ev gezmelerine son verin” uyarısı yapan Vali Ayhan, kaymakamlıklarda İl Pandemi Kurulu ve İlçe Hıfzıssıhha Kurul toplantısı gerçekleştirdi.

Koronavirüs vakalarının kontrolünün sağlanması ve salgının yayılımının azaltılması için sahada uygulanan denetimlerin kararlılıkla yürütüldüğünü vurgulayan Ayhan, salgınla mücadelede en önemli önceliğin toplum sağlığını korumak ve her türlü tedbiri önceden, vaktinde almak olduğunu söyledi.

SİVAS NEDEN KIRMIZI OLDU?

1 Mart tarihinde başlayan “Kontrollü Normalleşme” dönemi sonrası ülke genelinde vakaların arttığına dikkat çeken Ayhan, Sivas’ın da vaka artışlarında son iki haftadır yükselişte olduğunu belirterek, “Sivas merkez ve diğer ilçeler kıyaslandığında Şarkışla ve Altınyayla ilçelerinde vaka sayılarında hızlı bir yükselme yaşanmakta. Özellikle 20-26 Mart (ilçe vaka sayısı 167) ve 27 Mart-02 Nisan dönemi (ilçe vaka sayısı 225) Şarkışla ilçemizin vaka sayıları arttı. Şarkışla ve Altınyayla ilçelerimizde artan vaka sayıları, ilimizin haftalık 100 binde vaka artış oranlarını da yükseltti. 20-26 Mart döneminde Şarkışla ve Altınyayla ilçemizin haftalık vaka oranları diğer 14 ilçemizdeki vaka sayılarına paralel olarak gerçekleşmiş olsaydı 100 binde vaka oranımız 63,25 seviyesinde olacaktı. Ancak Şarkışla ve Altınyayla’da vaka oranları çok yüksek olduğu için 20-26 Mart dönemi Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan vaka oranı ilimizde 100 binde 114,33 olarak belirlendi. Böylece turuncu renk kategorisinden kırmızı renk kategorisine geçerek çok yüksek riskli 58 il arasına girmiş olduk” dedi.

‘RİSK DEVAM EDİYOR’

27 Mart-02 Nisan 2021 dönemine ilişkin vaka sayısını da değerlendiren Vali Salih Ayhan, “Oranımız 100 binde 164,97. Kırmızı alanda çok yüksek risk grupta devam ettiğimizi görüyoruz. 17 Mart 2020 tarihinden itibaren hep beraber sahada mücadele ediyoruz. Başta sağlıkçılarımız olmak üzere, mülki idare amirlerimiz, kolluk kuvvetlerimiz, öğretmenlerimiz, imamlarımız, STK’larımız hep beraber sahada omuz omuza tüm özverileriyle mücadeleyi sürdürüyoruz” diye konuştu.

‘HEPİMİZ BİRBİRİMİZE KARŞI SORUMLUYUZ’

Vali Ayhan, salgın döneminde herkesin birbirine karşı sorumluluğu olduğunu ifade ederek, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Daha önce de söylediğim gibi artık hangi risk grubunda olacağımıza kendimiz karar veriyoruz. 5 risk grubunun rengi değiştikçe alınan tedbirler de artıyor. İleriye doğru her grup değişikliği yeni tedbirler ve yeni kısıtlamaların alınmasına neden oluyor. Örneğin, geçen haftalarda ilimizde hafta sonu sokağa çıkma yasağı yokken bu hafta sonu yasak başladı. Kurallara uymazsak okullarımız tekrar kapanacak, esnaflarımız yine kepenk kapatacaklar. Yine sıkıntıyı bizler çekeceğiz. Normalleşme dönemine bir an önce geçebilmemiz için sahada denetimlerimizi daha sıkı devam ettireceğiz.

İLÇE HALKINA ‘GEZME’ UYARISI

Vatandaş ve esnafımız il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarında alınan kararlara uymalı, özellikle de ev hanımları ev gezmelerine ara vermelidir. Hep birlikte kurallara uyarsak bu işi başarabiliriz. Ben tüm vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmelerini bir kez daha istirham ediyorum. Ben eminim ki Sivas halkı sürecin başından beri gösterdiği sorumluluk becerisini bundan sonra da göstererek daha alt risk gruplarında yer alacak ve normalleşme dönemine geçeceğiz.”

Toplantılara Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, Sarkışla Kaymakamı Necati Aktan, Altınyayla Kaymakamı Ahmed Tayyib Kahraman, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Pandemi Kurulu üyeleri ile İlçe Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri katıldı.