Anahtar Kelimeler: “YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ”

“YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ”

Ulaş Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yapımı devam eden Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesini gündeme getirdi. CHP’li vekil, “Ankara - Sivas YHT hattı yılan hikayesine döndü” dedi

Ayşe Mine EĞÜZ

Plan Bütçe ve Komisyonu’nda konuşma yapan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Yüksek Hızlı Tren projesini gündeme getirdi.

Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada Ankara-Sivas YHT projesinin yılan hikayesine döndüğünü 2008 yılında temeli atılan hattın halen bitirilmediğini söyleyen Karasu, ‘’Cumhuriyetin ilk demir yolu projesi olan Ankara -Sivas Demir Yolu Projesi o dönemin teknolojisiyle beş yılda bitirilmişti. YHT’nin 12. yılının sonundayız, hâlâ hizmete açabilmiş değiliz’’ ifadelerini kullandı.

Hattın maliyetinin de belirsizliğini koruduğunu vurgulayan Karasu, ‘’Bu hattın ne kadara mal olduğu konusunda bakanlığın bütçe programını baktım, orada fiyatlandırma yok. Devlet Demiryollarının yayınladığı sosyal medya tanıtım videosunda projenin toplam yatırım maliyetinin 9 milyar 749 milyon lira olduğunu ifade etmiştiniz. AKP milletvekillerinden bu konuda farklı açıklamalar geliyor. Bir milletvekili şubat ayında 13 milyar TL’ye mal olacağını ifade etmişti, Ağustos ayında bu rakam 16 milyara çıkmış durumda. Bu projenin gerçek maliyeti nedir, bunu merak ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

Esmebaşı Tüneli’nde toplamda 8 göçük meydana geldiğini söyleyen Karasu, “Göçük maliyetleri de milletin sırtına binmiş durumda. Bu göçükle ilgili yapılan çalışmalar gösteriyor ki bu hızlı tren projesiyle ilgili zemin etüdünde ciddi sıkıntılar var, ciddi zemin etütleri yapılmamış durumda. Yoksa bir tünelin açılması için 8 sefer göçük meydana gelmez. Bununla ilgili de bakanlığı önlem almaya davet ediyorum’’ dedi.