Anahtar Kelimeler: sonuna bitirilecek

YAZARLAR

Yıl sonuna bitirilecek

Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz, ?İlimizde 700 hektar ağaçlandırma tesis faaliyetimiz var. Toprak muhafaza tesisi olarak 5 bin 500 hektar faaliyetimiz var. Hem tesis hem de dikim işleri inşallah yıl sonunda bitecek? dedi

Zübeyde DARENDELİ

Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz, müdürlüklerinin Sivas ayağındaki çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Sivas´ta 7 adet projelerinin bulunduğunu ifade eden Diltemiz, toplam ödeneklerinin 20 milyon 137 bin lira olduğunu kaydetti.

Faaliyetlerin mevsimsel etkenlerden dolayı dönem dönem durduğunu aktaran Diltemiz, yıl sonuna kadar ödeneğin tamamının kullanılacağını dile getirdi.

Bölge Müdürü Diltemiz, ?Sivas ilinde bölge müdürlüğümüzün 7 adet projesi var. Toplam ödeneği 20 milyon 137 bin lira. Fiziki gerçekleşme yüzde 88. İhalelerin tamamı yapılmıştır. Nakdi harcama yüzde 26 mertebesindedir. Bizim faaliyetlerimizin bir kısmı mevsimsel olduğu için işler devam ediyor.  İşin akabinde ödeneklerin tamamı kullanılacak. İlimizde 700 hektar ağaçlandırma tesis faaliyetimiz var. Toprak muhafaza tesisi olarak 5 bin 500 hektar faaliyetimiz var. 4 bin hektarda faaliyet devam ediyor. Yüzde 72 mertebesinde. Hem tesis hem de dikim işleri inşallah yıl sonunda bitecek. Erozyonun olduğu yerlerde teras yapımı yapıyoruz. Yine dere içlerinde akışı engellemek adına dere içerisini kafes tellerle kapatıyoruz. Ayrıca rehabilitasyon faaliyetlerimiz de devam ediyor. Rehabilitasyon faaliyetleri kapsamında  orman alanlarının bakımını yapıyoruz ve boş alanları da fidan dikerek verimli hale getiriyoruz. Son 4 yıldır dikim yaptığımız sahaların bakımlarını da yapıyoruz. Bu sene  14 bin hektar sahada bakım yaptık. ORKÖY ile köylüye destek sağlıyoruz. 15 köyde 50 aileye bir milyon lira kredi desteğimiz oldu. Bunun yanında  okul bahçelerini ağaçlandırıyoruz. Kamu kurumlarının talebi halinde bahçelerini ağaçlandırıyoruz. Tek isteğimiz bakımlarını yapmaları? dedi.