YAZARLAR

Yevmiye beğenmeyen çıraklar fırıncıları zorluyor

Sivas´ta bazı fırıncılar çırakların günlük yevmiye ücretini az bulmalarından ötürü işe gelmek istemediklerinden dert yanıyor.

Bahar HIZAR

 Sivas´ta işsizlik ve buna bağlı göç her dönem dile getirilen sorunların başında geliyor. Ancak bazen de istihdam alanının olmamasından ziyade vatandaşların iş beğenmemesi yüzünden de işsizlik oranı artıyor. İş yerlerinde ödenen maaşları beğenmeyen bazı işçiler çalışmaktansa boş gezmeyi yeğliyor.

34 yaşındaki pide fırını işletmecisi Ahmet Kültekin de işçi ve çırakların verilen yevmiyeyi yetersiz bulduklarını ve işe gelmek istemediklerinden dert yanan esnaflar arasında. Kendisinin 13 yaşından bu yana pide fırınlarında çalıştığını ve uzun yıllardır ustalık yaptığını belirten Kültekin, ?Eskiden şartlar daha zordu, verilen ücretler daha azdı. Örneğin şimdi bir çırağın günlüğü 60 TL olmasına rağmen çırak bunu beğenmeyerek işe gelmiyor. Bir çırağın günlüğü 60 TL´den aylığı bin 800 TL´ye denk geliyor. Bu rakam asgari ücretin çok üstünde. Hâlbuki asgari ücretle çalışabilmek için insanlar başka işlerde kuyruğa giriyor´ şeklinde konuştu.

Pide fırıncılığının zor bir meslek olduğunu anımsatan Kültekin, ?İş zor olsa da emeğin karşılığı veriliyor. Ancak Sivas´ta işsizlikten dert yananlar verilen yevmiyeyi beğenmediği için işe gelmiyor. Çoğu fırıncı çırak bulmakta zorlanıyor´ dedi.

Halka daha iyi hizmet verebilmek ve uygun fiyattan ekmek satabilmek için ekmeğin tanesini 60 kuruştan sattığını söyleyen Annem Pide Fırını İşletmecisi Ahmet Kültekin, diğer fırınlarda ekmeğin fiyatının 90 kuruş olduğunu söyledi. Genç bir işletmeci olarak fırın açtığını söyleyen Kültekin, ?Ben bu işe başladığımda henüz 13 yaşındaydım. Hem meslek öğrenmek hem de kendi harçlığımı çıkarmak için fırında işe başladım. Şimdi meslek öğrenmek isteyen de yok  işinde sebat eden de yok.´ şeklinde konuştu.