Anahtar Kelimeler: “YETİŞTİRİCİLER MAĞDUR”

YAZARLAR

“YETİŞTİRİCİLER MAĞDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ulaş Karasu, İlçe Tarım Müdürlüklerinin hayvan yetiştiricilerini mağdur ettiğini öne sürerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi

Zübeyde DARENDELİ/

Sivas’ın sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündemden düşürmeyen CHP’li vekil Karasu, ilimizde hayvanların küpelenme ve aşılanmasında gecikmelerinin yaşandığını söyledi.

İlçe Tarım Müdürlüklerinin yetiştiricileri mağdur ettiğini de öne süren Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle 4 soruluk bir önerge sundu.

Yeni doğan küçük ve büyükbaş hayvanların küpelenmesinin ardından yetiştiricilerin aldığı desteklerde de aksama oluştuğunu belirten Karasu, “Çiftçi zaten girdi maliyetleri yem fiyatları nedeniyle zor durumda. Küpelemenin geciktiği her an çiftçimiz hem desteğinden mahrum kalıyor hem de aşılama takvimi gecikiyor. Aşılama takviminin gecikmesi ise bulaşıcı hastalık riskini artırıyor” diye konuştu.

Konunun bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydeden Ulaş Karasu, TBMM Başkanlığına verdiği önergede Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“1- 2021 yılında Sivas ili genelinde küpelenen hayvan sayısı kaçtır?

2- Sivas ili genelinde İlçe Tarım Müdürlükleri’nde görev yapan personel sayısı kaçtır?

3- Büyükbaş, küçükbaş hayvanların küpeleme ve aşılama işlerinde yaşanan aksamanın sebebi nedir?

4- Küpeleme işinde yaşanan aksama nedeniyle hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın geciken destekleme ödemelerinden oluşan mağduriyeti gidermek için herhangi bir çalışma yapacak mısınız?”