Yeşilay Elçileri görevde
Sivas Yeşilay Dernek Başkanı Bülent Akın “Yeşilay Elçileri projesi” ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak adına hayata geçmiştir. Projede yer alan esnaflarımızın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında bilgi düzeylerini artırmayı ve onlar vasıtasıyla yerel alanda toplumsal farkındalığı oluşturmayı ve tehlike arz eden durumlara karşı önlem almayı amaçlamaktadır.”dedi.
Tarih: 6.8.2018 17:32:15/ 124okunma / 0yorum

Hakan Bakar
Sivas Yeşilay Derneği Başkanlığı tarafından okul Aile birliği başkanlarına yönelik “Yeşilay Elçileri” tanıtım toplantısı gerçekleşti.
 
Sivas´ta bir restaurant´ta gerçekleşen toplantıya Sivas Valisi Davut Gül, Sivas İl Milli eğitim şube müdürü Anakız Yörük, okul aile birliği başkanları, şehir esnafları ve dernek üyeleri katıldı.
Düzenlenen programda konuşan Sivas Yeşilay Derneği Başkanı Bülent Akın dernek faaliyetleri ve çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.
“Yeşilay Derneği, yurdumuzda ahlâkî ve kültürel dinamikler içinde; tütün, alkol ve madde bağımlılığı gibi toplumun ve gençliğin beden ve ruh sağlığını tahrip eden bağımlılıklar yanında, kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı gibi gençliğe ve topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek, önleyici ve koruyucu eğitimlerle milli kültürüne bağlı sağlıklı nesillerin devamını sağlamak amacıyla kamu yararına faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmuştur.” diyen Akın şöyle devam etti.
“BAĞIMLILIK İLE MÜCADELEYE DEVAM”
“Bağımlılık olgusu toplumun yaş ve statü gözetmeksizin her kesimini ve her bireyini doğrudan olumsuz yönde etkileyen ve sonuçları itibariyle sosyal hayattan ekonomiye kadar birçok farklı alanda kendi içinde sorunlara sebep olan bir yapıdadır. Derneğimiz, Bağımlılıklarla mücadelede bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürütmekte olup, aldığı sonuçlara göre projeler üreterek uygulamaya koymak suretiyle, toplumun bilinç, güç ve kaynaklarını harekete geçirerek; insan onur ve saygınlığının korunması doğrultusunda; toplumun bağımlılıklarla mücadele azim ve  kapasitesinin geliştirilmesine  katkıda bulunmak suretiyle  bağımlılıklarla mücadelede yasal mevzuatın geliştirilmesi için savunuculuk çalışmaları yaparak toplumsal farkındalığı arttırmaya çalışmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli işbirliği ve ortak çalışma organizasyonlarını geliştirmektedir.Bu bağlamda 41 Ülke Yeşilayları kurarak Ülke Yeşilayları Federasyonu çatısı altında faaliyetlerine güçlü bir ivme kazandırmıştır.” şeklinde ifade etti.
“YEŞİLAY ELÇİLERİ PROJESİ HAYATA GEÇTİ”
Sivas Yeşilay Derneği Başkanı Bülent Akın “Yeşilay Elçileri projesi” olarak yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getirerek şöyle devam etti. “Yeşilay Elçileri projesi” toplumumuzda kadim bir gelenek olan  ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere hayata geçirmektir. Projemizin ana teması, esnaflarımızın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında bilgi düzeylerini artırmayı ve onlar vasıtasıyla yerel alanda toplumsal farkındalığı oluşturmayı ve tehlike arz eden durumlara karşı önlem almayı amaçlamaktadır.”

“194 ESNAFIMIZ YEŞİLAY ELÇİSİ”
Projenin nasıl uygulanacağı konusunda da bilgi veren Akın şöyle devam etti. “Proje sosyal sorumluluk bilincine sahip olan ve Yeşilay´la birlikte çalışmayı kabul eden esnaflarımız Yeşilay Elçisi olarak,Bağımlı olan ya da bağımlı olma riski taşıyan gençlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerdeki, Bay Bayan Kuaförler, Güzellik salonları, İnternet kafeler, büfeler, giyim mağazaları, kırtasiye işi ile iştigal edenler, eczaneler v.b. meslek gruplarının sokaklardaki uyuşturucu gerçeği hakkındaki mücadele becerisi ve bilinç kazanması projenin önemli bir hedefidir. Bu çerçevede çocuk ve gençlerimizin yoğun olarak alışveriş yaptıkları esnaflarımızın madde bağımlılığı hakkında bilgilendirmek, farkındalıklarını artırmak broşür ve diğer materyallerle desteklenerek muhitlerindeki gençlere önleyici ve koruyucu bilgiler vermelerinin sağlanması özellikle alkol ve uyuşturucu bağımlılarının YEDAM´ a (Yeşilay Danışma Merkezi)´ne yönlendirilerek vakit geçirmeksizin psiko-sosyal tedavilerinin ve rehabilitasyon´larının sağlanmasına aracılık etmektir. Projemiz kapsamında tespit edilen 9 meslek gurubuna mensup 364 esnafımıza projemiz hakkında bilgi verilmiş, bizimle birlikte bu ulvi görevde çalışmayı 194 esnafımız kabul etmiştir. 15 günlük arayla 3 kez bu esnaflarımız ziyaret edilerek faaliyet sonuçları hakkında bilgiler ve geri dönüşler alınacaktır. Projemizle ilgili çalışmalarımızın sonuçları ilimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.
 
“ÇOCUKLARIMIZI SOSYAL FAALİYETLERE YÖNLENDİRELİM”
Sivas Valisi Davut Gül, Yeşilay Sivas Şube Başkanı Bülent Akın´ın verdiği bilgiler doğrultusunda toplantıya iştirak eden konuklara tavsiyelerde bulundu. Gül, "Yeşilay´da gönüllü olmak çok önemli. Madde bağımlığıyla ilgili polisiye tedbir alınması kadar anne ve babaların çocuklarına sahip çıkması gerekiyor. Öğrencilerimizi, çocuklarımızı sosyal ve kültürel etkinliklere yönlendirmemiz gerekiyor."dedi.
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yeşilay Elçileri görevde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Uzun İnce seçim yolculuğu”
“Uzun İnce seçim yolculuğu”
Yeni Şafak gazetesinin 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimler için hazırlamış olduğu “uzun ince” seçim yolculuğunda yapmış olduğu şehir turlarının durağı Sivas oldu. Yerel seçimler için hem vatandaşın nabzını tutan, hem de gittikleri ilin Belediye Başkanları ile yapmış oldukları röportajları Bizim Sivas gazetesi olarak sizlerle paylaşıyoruz.
AQUA PARK´IN AÇILIŞI YAKLAŞIYOR
AQUA PARK´IN AÇILIŞI YAKLAŞIYOR
Sivas´ta ve Sıcak Çermikte sosyal alanda büyük bir eksikliği tamamlayacak olan ‘Aquapark Yaşam ve Spor Merkezi´ nin eksiklikleri tamamlanarak açılışı yaklaşıyor.
"Sivas´ımızın kalkınması için var gücümüzle çalışacağız"
"Sivas´ımızın kalkınması için var gücümüzle çalışacağız"
Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hilmi Gül, Tahsin Gülbahar ve Tarık Günhan´dan oluşan heyet Ankara´da Bakan Yardımcılarına hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
İlk film ´Selvi boylum al yazmalım´ oldu...
İlk film ´Selvi boylum al yazmalım´ oldu...
Geçmişi hasret ve tebessümle yad eden büyüklerimiz için bir nostalji; gençler ve çocuklarımız içinse açık havada film izleme keyfini yaşatmak adına, Sivas Belediyesi tarafından "Açık Hava Sinema Günleri" düzenleniyor. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen ilk gösterimde "Selvi Boylum Al Yazmalım" izleyicilerle buluştu
İstihbari çalışmalar terör örgütünün çöküşünü gösteriyor
İstihbari çalışmalar terör örgütünün çöküşünü gösteriyor
Güvenlik güçlerinin aralıksız devam eden terörle mücadele operasyonları sonucu terör örgütü PKK´nın yaşadığı çöküş, yapılan istihbari çalışmalarla gün yüzüne çıkıyor.
"Kardeşlerimizle Birlikte Bereketi Hissetmektir"
"Kardeşlerimizle Birlikte Bereketi Hissetmektir"
Hayrat Yardım Sivas Bölge Temsilcisi Kadir Darıcık yazılı bir basın açıklaması yaparak "Kardeşliğin ve bereketin vesilesi olan Kurban Bayramı´na yaklaşıyoruz. Kurban Allah´a yakınlaşmak, kardeşlerimizle birlikte bereketi hissetmektir." dedi.
İhramcızade Caddesi Sakinleri Kafelerden Şikayetçi
İhramcızade Caddesi Sakinleri Kafelerden Şikayetçi
İhramcızade Caddesi Sakinleri Kafelerden Şikayetçi
Sivas AFAD Ekipleri Yardıma Gitti
Sivas AFAD Ekipleri Yardıma Gitti
Sivas AFAD Ekipleri Yardıma Gitti
AÇIK HAVA SİNEMA GÜNLERİ BAŞLIYOR
AÇIK HAVA SİNEMA GÜNLERİ BAŞLIYOR
AÇIK HAVA SİNEMA GÜNLERİ BAŞLIYOR
Gürültülü araç Konvoylarına Ceza
Gürültülü araç Konvoylarına Ceza
Sivas Emniyet Müdürlüğü tarafından şehir içinde hem trafiği aksatan hem de insan sağlığını bozan gürültülü araç konvoylarına cezai işlem yapmaya devam ediyor.
Dualarla temel atıyorlar
Dualarla temel atıyorlar
Arakan´dan ulaşan görüntülerde, her bir kuyu, bayan banyosu ve bambu evin temelinin dualarla atılıyor.
“Bir Çocuk, Bir Dilek”
“Bir Çocuk, Bir Dilek”
Yetimlerin Yüzü Gülecek ´Bir Çocuk, Bir Dilek´ Sivas Valiliği öncülüğünde Sivaslı hayırseverlerimizin katkılarıyla bu Kurban Bayramı, yetim ve öksüzlerimizin dilekleri gerçekleşiyor.
Akboğa´dan veda ziyaretleri
Akboğa´dan veda ziyaretleri
ÇEDAŞ Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Ahmet Sait Akboğa, Sivas Valisi Davut Gül ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret ederek veda etti. Akboğa, görev süresi boyunca desteklerinden dolayı Vali Gül ve Başkan Aydın´a teşekkür etti.
Emekliler için "Kültür ve Çay Evi" açılıyor…
Emekliler için "Kültür ve Çay Evi" açılıyor…
Sivas Belediyesi tarafından orta yaş ve üzeri vatandaşlar için yapılan Emekliler Kültür ve Çay Evi´nin açılışı 9 Temmuz Perşembe günü saat 13.00´te gerçekleştirilecek.
Banyo yapmak için gittiği cami tuvaletinde ölü bulundu
Banyo yapmak için gittiği cami tuvaletinde ölü bulundu
Banyo yapmak için gittiği cami tuvaletinde ölü bulundu
Umudun adı İlk Hayat
Umudun adı İlk Hayat
Sivas´ta İlk Hayat Derneği tarafından organize edilen Sağlık Kurumları arası halı saha futbol turnuvası ve Afet Gönüllüsü Eğitimi Sertifika Töreni gerçekleşti.
İhramcızade İsmail Hakkı´ya ziyaretler sürüyor
İhramcızade İsmail Hakkı´ya ziyaretler sürüyor
Sivas Ulu cami avlusunda kabri bulunan İhramcızade İsmail Hakkı Toprak ölüm yıl dönümü sebebiyle Türkiye´nin birçok ilinden gelen ziyaretçiler Sivas başta olmak üzere İstanbul, Samsun ve Ordu´dan gelerek kabri başında kuran okuyup dua ettiler.
Kıymetini bilelim
Kıymetini bilelim
Bilici, “Türkiye´nin en güçlü termal suyuna sahip olan Sivas, bir termal ve turizm kenti konumunda. Ulaşım anlamında hiçbir bölgede olmayan karayolu, hızlı tren ve hava yolunun kesiştiği bir noktada olmamız bölgemizin en avantajlı bölge olduğunu göstermekte.” dedi.
Hem tatil hem şifa
Hem tatil hem şifa
Doktor balıklar doğal tedavide ön sıralarda. Sağlık bakanlığının, Sağlık turizmine verdiği destek ile vatandaşlar hem tatil yapıyorlar hem de şifa buluyorlar.
SİVAS´I ÖRNEK ALACAKLAR
SİVAS´I ÖRNEK ALACAKLAR
SİVAS´I ÖRNEK ALACAKLAR
Ayıların saldırısından nacak sayesinde kurtuldu
Ayıların saldırısından nacak sayesinde kurtuldu
- Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde, Türk bayrağını daha büyüğüyle değiştirmek için çıktığı tepeden dönüşte iki ayının saldırısına uğrayan 63 yaşındaki adam, saldırıdan elindeki nacak sayesinde yaralı kurtulmayı başardı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)