Anahtar Kelimeler: KRİZLER OLMASIN

YAZARLAR

YENİ KRİZLER OLMASIN

Fiyatların sürekli artması üzerine açıklama yapan Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, devlete ‘acil önlem’ çağrısı yaptı. Çoban, “Üretim durursa yeni krizler baş gösterecektir” dedi

Erhan CEYLAN/

Destek verilmeyen yem ve bitki koruma ürünlerine destek getirilmesi gerektiğini açıklayan Çoban, desteğin yanı sıra tarımsal sulamada kullanılan elektrikte vergi ve fonların da kaldırılarak fiyatta düşüş sağlanması gerektiğine işaret etti.

Yaşanan bu sorunlara devletin acil önlem alması gerektiğini, aksi durumda üretimin durması durumunda yeni krizlerin baş gösterebileceğine işaret eden Çoban, “Üreticilerimiz devlet desteklerinin 2 katına çıkarılmasını bekliyor, aksi halde ne üretici kalacak ne de köylerimizde yaşayan kimse. Çiftçilerimiz için mazot, gübre ve yem fiyatlarına devletimiz müdahale etmeli. Bu kalemlerde desteklemelerin de arttırılması gerekiyor” dedi.

CUMHURBAŞKANINA SESLENDİ

Çiftçi ile birlikte besicilerinde zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanından destek talep etti.
Besicilere ciddi destekleme yapılması gerektiğini belirten Çoban, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Her geçen gün artan yem, tohum, mazot, elektrik fiyatları artışları çiftçilerimizi zor durumda bırakmıştır. Pandemi ile beraber daha da zor günler geçiren çiftçimiz girdi fiyatlarına yetişememektedir. Verilen destekler yetersiz kalırken, mazot ve gübre desteklemelerinde ödemelerin 2 katına çıkarılması en büyük arzumuzdur. TÜİK rakamlarına göre en fazla artışlar geçen yıla oranla hayvan yemi, tohum ve dikim materyali alt gruplarında gerçekleşmiştir. Çiftçilerimiz girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı kazanç elde edemedikleri için bu işi yapmaktan vazgeçmeye başlamışlardır. Çiftçilerimiz desteklenmediği takdirde üretim duracaktır. Bu da ülkemizde yeni bir ekonomik krizin yaşanmasına sebep olacaktır. Tohum, yem ve gübre fiyatlarındaki artışlar durdurulmalıdır yahut devlet destekleri yükseltmelidir. Destek verilmeyen yem ve bitki koruma ürünlerine (ilaç) destek getirilmeli, tarımsal sulamada kullanılan elektrikte vergi ve fonlar kaldırılmalı fiyatta düşüş sağlanmalıdır. Devlet bu duruma acilen önlem almalıdır. Üretim durursa yeni krizler baş gösterecektir. Ayrıca besicilerimiz önceden pazarlara belli hayvanları götürüyordu satmak için. Şimdi buzağıları, inekleri komple satmaya götürüyorlar. Alıcı var mı? Alıcı da yok. Besicilerimize de ciddi destekleme yapılması gerekiyor. Aksi takdirde halkımız kırmızı et alamayacak hale gelecektir. Kırmız et fiyatları artacak, piyasada kırmızı et sıkıntısı başlayacaktır. Tüm bu konularda başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Bakanımız olmak üzere tüm yetkililerden destek bekliyoruz.”