Anahtar Kelimeler: YATIRIM YAPAN MAĞDUR

YAZARLAR

YATIRIM YAPAN MAĞDUR OLDU

İlimizde konut kiralarında çok ciddi bir artış olmadığını işaret eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, Pandemi sürecinde ev yatırımı yapanların da çok mağdur olduğunu söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

SEMDER Başkanı Kerim Çayır, Sivas’taki kira bedellerini ve ev tutma konusunda vatandaşın tereddüt ettiği noktaları değerlendirdi. Öncelikle büyükşehirlerdeki gibi ilimizde çok rayiç fiyatlara çıkarıldığını söyleyen Çayır, aynı şeyin Sivas için söz konusu olmadığının altını çizdi.

3 liralık malı 5 liraya satmadıklarını vurgulayan Çayır, “istanbul gibi büyük şehirlerdeki gibi rayiçlerde çok ciddi rakamlar aratırdılar. Bir evi bölüp 4 kişiye verdiler falan ama bu şekil şeyler Sivas’ta asla söz konusu değil. Öğrenciler için de zaten alternatifler var. 3 liralık malı 5 liraya vermiyoruz. Her şey normal ilerliyor. Sivas’ta son 5 yıldır ciddi anlamda kira artışları yaşanmadı. Özellikle son 2-3 senedir emin olun ki kira artışı yaşanmadı. Sadece özellikli konutlarda biraz kira artışı yaşandı. Kişi sayısına göre kira artıran ev sahipleri illaki vardır. Fırsatçılık toplumda yaşanıyor. Sivas’ta da mutlaka yaşanır. Ama bunu genele mal etmemek lazım” dedi.

ARTIŞLAR YARGITAY’DAN DÖNÜYOR

Pandemi sürecinde mülk sahiplerinin de mağdur olduğuna dikkat çeken Kerim Çayır “Mülk sahipleri yaklaşık iki-üç senedir kira alınmadı. Evler hep boştu. Ve ciddi anlamda Sivas’a gayrimenkulde kira için yatırım yapan yatırımcımız çok mağdur kaldı. Hatta bazıları kiraları sildiler. Ben çocukluğumdan beri bu sektörün içerisinde biri olarak söylüyorum 10 yıl önceki verdiğim kirayla kiraya aylık kontrat yapmışım durumu siz düşünün. Evlere talep artarsa kiralama hareketliliği biraz daha artarsa emin olun kira artışları yaşanır. Kira artışlarının önüne nasıl geçebilirsiniz ki? Kiracı ve ev sahibi arasında belli bir süreli kontrat yapılır. Bu kontratta belirtilen süreye binaen artışlar yaşanıyor. Zaten bunun ötesinde bir artış yapma şansımız yok. Yapanların hepsi zaten Yargıtay’dan geri dönüyor. Tefe-tüfe dediğimiz kira artış bedelleri var. Bunun üzerine zaten çıkmazsınız. Piyasada devalüasyon ve enflasyon var zaten her şeye zam geliyor. Dolayısıyla kiralık evlere de zam geliyor. Ama şu anda da kiracıyı mağdur edecek çok elzem bir artış yok” ifadelerine yer verdi.