Anahtar Kelimeler: YAŞLI NÜFUS ARTTI

YAZARLAR

YAŞLI NÜFUS ARTTI

Yaşlılar Günü vesilesiyle açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Hastaoğlu, yaşlı nüfusun son yıllarda yükseldiğini açıkladı

Haber Merkezi/

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gerontoloji Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Hastaoğlu, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yaşlılık sürecinin önemine dair açıklamalarda bulundu. Hastaoğlu, yaptığı açıklamada; teknolojik gelişmelerin ve sağlık koşullarında görülen iyileşmelerin, yaşam süresini uzattığını ve buna bağlı olarak bu tür gelişmelerin yaşlı nüfusun, toplam nüfus içindeki payının hızla artmasında etkili olduğunu söyledi.

Yaşlılığın 21’inci yüzyılın en önemli olgularından biri olarak öne çıktığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Hastaoğlu, “Ülkemizde yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve üzeri yaştaki nüfus, 2014 yılında; 6 milyon 192 bin 962 iken son beş yılda bu sayı yüzde 16 artarak, 2018 yılında; 7 milyon 186 bin 204 olmuş ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, 2018 yılında yüzde 8,8’e yükselmiştir” dedi.

‘GERİ GÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR SÜREÇ’

Yaşlanmanın ne olduğuna değinen Fatma Hastaoğlu, “Yaşlanma; organizmanın hücre, doku ve sistemler düzeyinde zamanla ortaya çıkan, geri dönüşü olmayan, fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin tümünü kapsayan fizyolojik bir süreç. Yaşlanma sabit bir süreç değildir ve bu sürecin toplumdan topluma ve hatta aynı toplum içinde dahi yıllar içinde, cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik koşullar, fizyolojik ve psikolojik yaşa göre farklılıklar gösterir. Gerontoloji Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak tüm yaşlılarımızın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü kutluyoruz” diye konuştu.