YAZARLAR

Yaşanan travmaya meme rekonstrüksiyonu ile çözüm

Meme kanseri teşhisi sonrası kanserli bölgenin alınmasıyla memenin yeniden onarımının hastanın morali ve kendine güveni için önemli olduğuna değinen Medicana Sivas Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, k

 

 

Meme kanseri teşhisi sonrası kanserli bölgenin alınmasıyla memenin yeniden onarımının hastanın morali ve kendine güveni için önemli olduğuna değinen Medicana Sivas Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, kadınların memelerini kaybetmesinin büyük bir eksiklik hissine sebep olduğunu, operasyon sonrasında yeni bir memeyle uyanmasının yaşayacağı travmayı azaltacağını belirtti.

Çağımızda en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan meme kanserinin cerrahi tedavisi sonrası alınan memenin yarattığı moral bozukluğunu ve hastanın kendini eksik hissetmesini engellemek amacıyla göğüs onarım ameliyatı yapılabileceğini ifade eden Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, göğüs rekonstrüksiyonu ile memenin yeniden onarılmasının mümkün olduğu bilgisini verdi. Uygun hastalarda mastektomi amelyatı ile aynı seansta yapılabileceği gibi geç dönemde de sonradan yapılacak bir operasyonla yapılabileceğini söyledi. Gelişen teknoloji ile birlikte aynı anda müdahalenin yaygın olduğunu ifade eden Op. Dr. Derebaşınlıoğlu, hastanın ameliyat sonrası travma yaşaması ihtimaline karşı hiç bir şey olmamış gibi göğüsle uyanmasının kayıp yaşama hissini ortadan kaldırabileceğini belirtti.

Onkolojik açıdan bir engel belirlenmemişse aynı anda onarım yapılabileceğini belirten Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, kanserli kitlenin çıkarılması sırasında veya ek tedavi planlanan hastalarda müdahaleden sonra onarım yapılabileceğini açıkladı.

Meme Onarım Zamanı Kanser Evresine Göre Değişir…

Medicana Sivas Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, meme onarım işlemine onkolog, genel cerrah ve plastik cerrahın birlikte karar verebileceğine değinerek zamanın belirlenmesinde kanser evresinin önemli olduğunu vurguladı. Kanser teşhisinde geç kalınmış ve operasyon sonrası radyoterapi planlanması durumunda onarımın ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, kemoterapi ve radyoterapi sonrasında onarım yapılabileceğini söyledi. Ancak kanser çok ilerlemişse ve uzak metastaz var ise hastalığın kesin kontrol altına alınmadan onarım yapılamayacağını belirten Derebaşınlıoğlu, genel durumu bozuk, ileri derecede kalp hastası, şeker veya damar hastalıkları gibi ağır sağlık sorunları olan kişilere de meme onarımı yapılmaması tavsiyesinde bulundu.

 

Meme Kanseri Erken Teşhis Edilmişse Deri Dokusu Korunabiliyor…
Medicana Sivas Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Handan Derabaşınlıoğlu, erken tanı konulması durumunda deri bozulmadan kanserli dokunun çıkarılabildiğini, meme dokusunun yerine  hastanın kendi  dokusu kullanılarak yada  silikon protezler koyularak memenin eski formunun korunabildiğini ifade etti. Ancak meme derisi yetersiz ise vücudun çeşitli bölgelerinden alınacak deri ve kas dokusuyla veya balon yöntemi ile deriyi genişleterk  onarımının mümkün olduğu bilgisini verdi.

Memenin Bir Kısmının Alındığı Durumlarda Balon Tercih Ediyoruz…
Meme cerrahisi sonrasında yeterli deri var ise ve hastanın radyoterapi görmesi gerekmiyorsa balonu tercih ettiklerini belirten Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, ilk ameliyatta içi sönük bir balonu derinin altına yerleştirerek özel bir tüple şişirdiklerini haftada iki enjeksiyon yaptıklarını söyledi. Balon uygulaması ile uygun hacme ulaşan memeden balon çıkarılarak silikon meme protezi koyulduğunu veya balon protezin şekil vermesinin sağlandığını ifade etti. Medicana Sivas Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, göğüs onarımında protez kullanımı ve hastanın kendi dokularının kullanılmasının yanı sıra iki yöntemin de birlikte kullanılabileceğini söyledi.

Meme cerrahisi sırasında deri kaybı fazla olmayan, diğer memesi küçük olan hastalarda yağ enjeksiyonu yapılabileceğini belirten Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, yağ enjeksiyonunun diğer yöntemleri destekleyici bir işlem olarak da kullanılabileceğini belirtti. Memenin daha doğal görünmesi ve yumuşak olması için ise protez etrafının yağ enjeksiyonu ile doldurulmasını tavsiye etti. Yağ enjeksiyonu beraberinde verilen kök hücrelerin özellikle radyoterapi sonrasında deride oluşan olumsuz etkilerin düzelmesinde etkili olduğuna dikkat çekti.

Meme Başı Onarımı Bütün İşlemler Bittikten Sonra Yapılır…

Medicana Sivas Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzm. Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, meme onarımı sonrasında simetri sağlandığında meme başı onarımı yapılabileceğini belirtti.

Meme kadın üretkenliğinin ve kimliğinin önemli bir sembolü olduğu için operasyon sonrası kaybedilmesi hastalarda ruhsal ve fiziksel sorunlar yaşayabilir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Handan Derebaşınlıoğlu, meme onarımı ile birlikte hastaların ruhsal çöküntü ve depresyonu daha kolay atlattıklarını bu sebeple meme onarımının önemli olduğunu belirtti.