Veee Perde
SDT, 2018-2019 tiyatro sezonunu bugün çocuk oyunu “Ayışığı Sirki” ve 4 Ekim´de ise “Lena, leyla ve diğerleri” adlı oyun ile perdelerini açacak. SDT Birbirinden iddialı oyunlarla tiyatro seyircisini bu senede kucaklayacak.
Tarih: 3.10.2018 00:09:01/ 450okunma / 0yorum

Hakan Bakar

69 yıldır milyonlarca seyirciyi tiyatro sahnelerine davet eden ve sanatının farklı örnekleriyle seyirciyi buluşturan Devlet Tiyatroları  (DT), bu sezonda seyirciyi yine adeta büyüleyecek.

 Sivas Devlet Tiyatrosu sahnesinde basın mensupları ile bir araya gelen Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürü Volkan Gündüz yeni sezonda gösterime girecek olan oyunlar hakkında bilgi verdi.

 Sivas Devlet Tiyatrosu sahnesinde gerçekleşen toplantıda sahnelenecek olan oyunların yönetmenleri de oyunlar hakkında kısa bilgi aktardılar.

 DAHA ÇOK OYUN, DAHA ÇOK SEYİRCİ

Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürü Volkan Gündüz, “15 Ağustos´tan bu güne dek provalarımızı yaptık ve bugün itibariyle 3 oyun ile seyircilerimizin karşısına çıkacağız. Çok iyi bir şekilde çalıştık. Aynı anda yoğun bir tempo ile üç yönetmen ile birlikte üç oyun hazırladık. Bu sene Sivas Devlet Tiyatrosu olarak hem çıkaracağımız oyun sayısını artırmayı, hem de seyircilerimizi daha fazla tiyatroya çekmeyi hedefliyoruz. Kaliteli nitelikli eserler ile seyirciyi  buluşturacağız. Sivaslı Geçen sezon oynadığımız Kendime kıyamam, 39 Basamak oyunlarını da izleyecekler. 39 Basamak 100´cü oyunu nu bu sene tamamlayacak. Buda bir rekor gibi düşünülebilir. Sivas´ta ve köylerde bulunan tüm çocuklarımıza ulaşmak istiyoruz. Genel müdürlüğümüzün belirlediği Kadın yazar ve kadın yönetmen konsepti idi. Bunun içeride Devlet Tiyatrolarında hiç oynanmamış bir eser çıkarmaktı. Bu eser ise “Lena, leyla ve diğerleri” adlı oyun. Bir diğeri de toplumsal bir sorun olan, şimdilik Ortadoğu gibi gözükse de aslında tüm dünyayı etkileyen göç ve mülteci sorunu. Yeni yazılan ve İngiltere´de oynanmış ama Türkiye´de ilk kez oynanacak bir oyun. Adı ise Kargo. 3 Ekim´de çocuk oyunu “Ayışığı Sirki” , 4 Ekim´de ise büyük oyunu “Lena, leyla ve diğerleri” ile perdelerimizi açacağız. Tüm Sivas halkını, seyircilerimizi oyunlarımıza bekliyoruz.” şeklinde ifade etti.

“YAŞANMIŞ GERÇEK BİR HAYAT HİKAYESİ”

“Lena, leyla ve diğerleri” oyunu yönetmeni Ayşen İnci, kadın yönetmen olarak Sivas´ta, gerçekten çok güzel bir çalışma oldu. Oyunun Yazarı Zehra İpşiroğlu, “Oyun yaşanmış bir gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak  yazılmış oyun. Oyun bir var olma mücadelesi içinde yer alan bir oyun. Etkileyici bir oyun. Tek kişilik bir oyun. Ama oyuncumuz çok iyi. Sade bir oyun. Ortaya iyi bir iş çıktı. Seyredenlerde inşallah beğenirler.

 “TÜM DÜNYANIN İÇİNDE OLAN BİR KONU”

Ekim ayın içinde çıkacak oyunlardan biri olan “Kargo” oyunu  yazarı Tess berry - Hart

Yönetmen Filiz Alpgezmen ise oyun hakkında şu bilgileri aktardı. “İyi seçilmiş bir oyun. Ciddi bir emek. Oyun bir karavan içinde geçiyor. Tüm dünyanın içinde olan bir konu. Mültecilik göç meselesi sadece bizi ilgilendiriyor gibi görünse de tüm dünyayı etkiliyor. Her an her kes yeniden yurdundan olabilir. Duygusal anlamda seyirci çok şey bulacak. İki kardeş ve kardeşini kaybetmiş biri. Biz biraz daha modern yaklaştık. Mülteciler yersiz yurtsuz insanlar. Bizim ülkemizin mültecilere karşı politikası çok iyi. Hem duygusal anlamda hem de düşünsel anlamda çok iyi bir oyun. Titiz bir oyun oldu. Kadın yazar, kadın yönetmen olması da çok iyi bir seçim oldu.” şeklinde konuştu.

 “İYİ BİR  SERÜVEN”

“Ayışığı Sirki” çocuk oyunu yazarı Muzaffer H.Kırıkkalp ise, “hem çocukların, hem de büyüklerin izleyeceği bir oyun oldu. Çok keyifli bir oyun. Oyun karakterlerimiz olan, Aslan terbiyecisi Yaşlı Tilki´nin tek bir aslanı bile yoktur. Ayışığı Sirki´nin sevimli iki soytarısı Bo ve Po ile didişmesi beraberinde serüven dolu bir yolculuğa dönüşmesi ile başlayan bir serüven. Tüm çocuklarımızı oyunumuza davet ediyorum” dedi.

 “GÜZEL TEMPOLU BİR SEZON OLACAK”

Oyuncu teknikleri konusunu üstlenen oyuncu Burcu Ongun Altay´da “Sivas´a bir çok arkadaşımız koşa koşa geliyorlar. Genç dinamik arkadaşlar geldi. 3 oyun provasını aynı anda yaptık. Çok keyifli provalar oldu. Çok şanslıyız. Bu işi severek yapıyoruz. Güzel tempolu bir sezon olacak. Hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Veee Perde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Oscar ödüllü el emeği eserler
Oscar ödüllü el emeği eserler
Sadıkoğlu; “Birinci önceliğimiz Sivas halkına ücretsiz ders vermek ve hizmet etmek . Branşım olan bakır kabartma sanatını, Sivas halkına ücretsiz olarak öğretiyoruz.”
“Sivas Mutfağı ön planda tutulmalı”
“Sivas Mutfağı ön planda tutulmalı”
Yiğit, “Sivas Mutfağı´nın en güçlü bir şekilde temsil edilmesi ve yöresel lezzetlerin şehrimizde ön plana çıkarılması adına Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile her platformda iş birliği içinde çalışmaya hazırız. Şehre gelen her misafirin yolu mutlaka Sivas Mutfağından geçmekte.”dedi
"Kültür aşılamak önemli"
"Kültür aşılamak önemli"
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, şampiyon olan minikler halk oyunu ekibini ziyaret etti. Çocuklara kültürel eğitimin verilmesinin önemini dile getiren Zeynep Akkiraz Ayhan minik şampiyonları kutladı.
sakarya´da yeni şehit mezarları radarla tespit ediliyor
sakarya´da yeni şehit mezarları radarla tespit ediliyor
23 Ağustos 1921 tarihinde başlayıp 13 Eylül 1921´de sona eren, dünya harp tarihine "en uzun meydan muharebesi" olarak geçen, çok sayıda subayımız şehit olduğu için “Subaylar Savaşı” diye de anılan Sakarya Meydan Muharebesi şehitlerimizin mezar yerleri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bilim insanları tarafından tespit ediliyor
Perde de “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” var
Perde de “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” var
Birbirinden farklı oyunlarla perde açarak seyircisinden takdir toplayan Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), gerçekleştirdiği sosyal projelerle de toplumun içinde var olmaya devam ediyor.
´Üçpeş´ zamana direniyor
´Üçpeş´ zamana direniyor
Sivas ve Tokat´ta kadınların günlük yaşamlarında giydikleri "üçpeş" adı verilen yöresel kıyafetler, bazı köylerde yüzyıllardır yaşatılmaya çalışılıyor.
"Lebdeğmez"in Son Temsilcilerinden Aşık Erkani
"Lebdeğmez"in Son Temsilcilerinden Aşık Erkani
Sivas´ta aşıkların en çok zorlandığı yöntem olan "lebdeğmez" (dudak değmez) geleneğini yaşatmaya çalışan Aşık Erkani, 40 yılı aşkın süredir yanından ayırmadığı sazıyla gönüllere hitap ediyor.
Tevrüzlü Konağı Öğretmenevi Olacak
Tevrüzlü Konağı Öğretmenevi Olacak
Sivas Valisi Salih Ayhan, Divriği ilçesinde restorasyonu tamamlanan Tevrüzlü Konağı´nın Öğretmenevi olarak hizmete açılacağını ve ilçedeki doktor sıkıntısının da yakın zamanda giderileceğini söyledi.
"Amacımız cemaat vakıflarının fonksiyonlarını gerçekleştirmelerini sağlamak"
"Amacımız cemaat vakıflarının fonksiyonlarını gerçekleştirmelerini sağlamak"
Vakıflar Genel Müdürü Dr. Ertem, farklı dinlerin mensubu vatandaşların hayır hizmetlerini gerçekleştirmek üzere oluşturdukları cemaat vakıflarının da diğer tüm vakıflar gibi fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.
“Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” perde de
“Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” perde de
“Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” perde de
Turşu için tescil talebi 
Turşu için tescil talebi 
- Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas bölgesine özgü yöresel bir lezzet olan Pezik turşusunun tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsü´ne başvuruda bulunuldu. 
SİVAS STANDI EMITT FUARINDA ÖDÜL ALDI
SİVAS STANDI EMITT FUARINDA ÖDÜL ALDI
Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas İl Özel İdaresinin katkısıyla açılan Sivas standı bünyesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sivas Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, Kangal Balıklı Kaplıca ve Sıcak Çermik´te faaliyet gösteren Termal Otellere ait bankolar fuar alanının 12. holinde yer alan Sivas Standı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Bölgenin tanıtımını en iyi şekilde standında yansıtan Sivas EMİTT fuarında ödül aldı.
Sivas EMITT Turizm Fuarında yerini aldı
Sivas EMITT Turizm Fuarında yerini aldı
Sivas EMITT Turizm Fuarında yerini aldı
´Mavi Medrese´ açılışa hazır
´Mavi Medrese´ açılışa hazır
Adını üzerindeki gök mavisi renkteki çinilerden alan, "Mavi Medrese" olarak da anılan Sivas´taki 748 yıllık Gök Medrese, restorasyon çalışmalarının ardından açılışa hazır hale getirildi.
Halının tozunu kim silkeleyecek?
Halının tozunu kim silkeleyecek?
Sivas Halısı gizli kalmış önemli kültürel değerlerimizden sadece birisi. Sivas Halısının şehirde kültürel bir tanıtıma katkı sunmak adına günümüzde halının tozunu silkeleyecek, ilgilenecek kişiyi bekliyor
“Düş yakamdan” seyirciyle buluşuyor
“Düş yakamdan” seyirciyle buluşuyor
Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT),“Düş Yakamdan” adlı yeni komedi oyunuyla, bu hafta seyirciyle buluşacak.
Tarihi binaların duvarları yap-boza döndü
Tarihi binaların duvarları yap-boza döndü
Tarihi binaların duvarlarına yazılan yazılar hem görüntü kirliliği yaratıyor hem de eserlerin orijinal dokusuna temizlenirken ciddi anlamda zarar veriyor. Buruciye ve Şifaiye Medresesi´nin duvarlarına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından sprey boyalarla yazılan yazılar, kötü görüntü oluşturuyor.
SİFAHOD 18´inci Yılını Türkülerle Kutladı
SİFAHOD 18´inci Yılını Türkülerle Kutladı
Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği´nin (SİFAHOD) kuruluşunun 18´inci yılı münasebetiyle sıra gezmesi düzenlendi.
SİFAHOD 18´inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak
SİFAHOD 18´inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak
SİFAHOD 18´inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak
Muzaffer Sarısözen anıldı
Muzaffer Sarısözen anıldı
Muzaffer Sarısözen anıldı
"Sivas´ı tanımak demek; Türk kültürünü tanımak demektir"
"Sivas´ı tanımak demek; Türk kültürünü tanımak demektir"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin bilinirliğini artırmak, Üniversite-öğrenci kaynaşmasının örnekliğini sergilemek, öğrencilere yeteneklerini sunma imkânı sağlamak, şehrimizin kültürel değerlerini, doğal güzelliklerini, tarihî mirasını ve coğrafi özelliklerini ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla "Sivas´ı Tanıyorum Üniversitemi Seviyorum" programının çekimleri Üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu´nda başladı.
"Köy Odası Sohbetleri"
"Köy Odası Sohbetleri"
Sivas Valiliği tarafından başlatılan "Köy Odası Sohbetleri" kapsamında Sivas Valisi Salih Ayhan, Çallı köyünde vatandaşlarla bir araya geldi.
Sivas´ın Alman gelini toprağa verildi
Sivas´ın Alman gelini toprağa verildi
Sivas´ın Alman gelini toprağa verildi
Muzaffer Sarısözen düzenlenecek törenle anılacak
Muzaffer Sarısözen düzenlenecek törenle anılacak
Muzaffer Sarısözen düzenlenecek törenle anılacak
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
Sabahları elma kahveden daha fazla uykunuzu açar!

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59