Anahtar Kelimeler: VALİYE SESLENDİ

YAZARLAR

VALİYE SESLENDİ

Hakkari’de 23 yıl önce teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Jandarma Er Fuat Topal'ın ilimizde yaşayan annesi Veziha Topal, şehit oğlunun adının mahallesinde yaşatılması için Vali Salih Ayhan’a seslendi

Ayşe Mine EĞÜZ/

İlimizde Karşıyaka mahallesinde yaşayan Veziha Topal, 17 Mayıs 1998 yılında Hakkari Çukurca Köprülü Karakolu’nda askerlik yaparken Kavga Tepe mevkiinde teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşen oğlu Fuat Topal’ın adının mahallesinde bir okul ya da mahallesinden geçen tren köprüsünde yasatılmasını istiyor. Bunun için Vali Salih Ayhan’a seslenen Topal, çocuğunun adını bir yerde göremeden ölmek istemediğini söyledi.

Karga Tepe mevkiinde teröristler ile girilen çatışmada 6 şehitten birinin oğlu Fuat Topal olduğunu söyleyen anne Veziha Topal (62), “Oğlum şehit olalı 23 sene oldu ama benim oğlumun adı hiçbir yere koyulmadı. Oğlumun adının Karşıyaka’da bulunan tren köprüsüne ya da bir okula konulmasını istiyorum. Oğlumun adı benim çevremde, semtimde olsun istiyorum. Ben oğlumun adının olduğu yerden geçerken burası Fuat’ın köprüsü deyim. Benim yavrumdan sonra gelenlerin hepsinin isimleri bir yere koyuldu ben de bekliyorum oğlumun adı bir yere koyulsun” dedi.

‘BANA ACI VERİYOR’

Oğlu Fuat Topal’dan bahsederken gözyaşlarına hakim olamayan anne, konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Bana acı veriyor, benim yavrum da bu Sivas’ın yiğidiydi. 20 yaşında ben onu toprağa verdim. Adı yaşasın istiyorum bu da benim en doğal hakkım. Sayın valimden özellikle rica ediyorum ben oğlumun o köprüye isminin koyulmasını istiyorum. Okul olsa daha iyi tabi ama etrafımda okul yok. Her gencin bir hayali vardır. Onun da hayali evlenmekti, sevdiği kızı almaktı, mutlu ve huzurlu bir yuvasının olmasını istiyordu. Ama Rabbim böyle yazmış, alın yazısı buymuş. Acısı büyük ama gururu da büyük vatan sağ olsun. Biz evladımızı vatan için büyüttük.

TERHİSİNE 58 GÜN KALA

11’inci ayda askere büyük oğlum gitti. 2’nci ayda askere küçük olan oğlum Fuat gitti. Büyük oğlumun teskeresine az kalmıştı. Ben de sabah Fuat’la telefondan görüştüm. Bana, ‘Anne abimin teskeresi yakın. Abimin tek gözü de ben olsaydım da seni bir kez daha görseydim’ dedi. Ben de dedim ki ona, ‘Sen de Sivas plakayı aldın oğlum. 58 günün kaldı’ dedim. O gün de yavrum şehit oldu. Sabah konuştuk akşamına şehit oldu. Ben istiyorum ki insanlar oğlumun adını görünce ‘Karşıyaka’da bir şehit varmış gidelim de onun annesini ziyaret edelim’ desinler istiyorum. Beni ziyarete gelsinler, Fuat’ımı bilsinler istiyorum. Şehitlerimiz sadece 18 Mart, 30 Ağustos gibi günlerde değil her gün anılsın. Annelerinin hatırları hep sorulsun, ziyaret edilsinler istiyorum. Biz insanlardan manevi destek bekliyoruz. Çocuğumun adını duymadan Allah benim canımı almasın.”