YAZARLAR

Vali Ayhan Anneler Gününde Şehit anneleri ve ulu çınarları ziyaret etti

Sivas Valisi Salih Ayhan, Anneler Günü münasebetiyle şehit anneleri ile ulu çınarları ziyaret edip onların nazarında tüm annelerin Anneler Günü'nü kutladı.

Vali Salih Ayhan, Anneler Günü münasebetiyle, ilk ziyaretini Şehit Erkan Sakal'ın annesi Döndü Sakal'ın hanesine gerçekleştirdi. 

Şehidin annesiyle bir süre sohbet eden Vali Ayhan, "Şehit ve gazi anneleri adına Anneler Günü'nüzü kutluyor; sağlık, mutluluk içinde nice huzur dolu günlere erişmenizi diliyorum." dedi.

Vali Ayhan daha sonra, 75 yaşında tek başına yaşayan Elife Yıldız'ı ziyaret etti. Yıldız, yaşlılık maaşından arttırdığı 50 lirayı Vali Ayhan'a teslim ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde başlatılan Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına yatırmasını istedi.

Vali Ayhan, Yıldız'ın Cumhurbaşkanının çağrısına kayıtsız kalmadığını belirterek, "Türk annesine yakışır güzel bir davranış ortaya koydunuz. Devlet sana yardım ederken, sen bu yardımı yapıyorsun ya milyon dolarlardan daha kıymetli. Bu davranışından dolayı teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Vali Ayhan, 102 yaşındaki Karanfil Beyazgül'ü de hanesinde ziyaret etti. Ayhan, Beyazgül'e İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gönderilen özel hediyesini ve mektubu takdim ederek Beyazgül'ün Anneler Günü'nü kutladı.

Şehit Piyade Onbaşı Yunus Karataş'ın annesi Cezanur Karataş'ı da Anneler Günü'nde yalnız bırakmayan Vali Ayhan ve Eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, şehidin annesinin Anneler Günü'nü kutladı ve aile ile birlikte iftar yaptı.

Ulu Çınarların Hediyeleri de Takdim Edildi

Hz. Hatice Vakfı ve İçişleri Bakanlığı 'Anneler Gününde' 100 ve üstü yaşlardaki anneleri unutmayarak ortaklaşa bir projeyi hayat geçirdi. Vakıf ve Bakanlığın katkılarıyla 81 ilde hayatlarını sürdüren 100 yaş ve üstü 5 bin 529 anne için Sakarya'da "Cennet Anneleri" ismiyle hatıra ormanı oluşturulacak. Ayrıca bu yaş grubundaki annelere özel hazırlanmış, ilimizde de 64 anneye hediyeleri Vefa Sosyal Destek Grupları, kaymakamlar tarafından bizzat verildi.

Şehit ve Sağlık Çalışanı Anneleri de Unutulmadı

Vali Ayhan, il merkezinde 59, ilçelerde bulunan 97 şehit annesi ile Kovid-19 pandemisi sürecinde vatandaşlar için gecesini gündüzüne katarak çalışan 150 sağlık çalışanı anneleri unutmadı. Vali Ayhan, anneler adına dikilecek olan fidanların sertifikasını ve annelere çeşitli hediyeler göndererek Anneler Günü'nü kutlayan mesaj gönderdi. Vali Ayhan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Kıymetli annelerimiz; tüm dünyayı tehdit eden salgın hastalık sebebiyle ilk kez alıştığınız ve hak ettiğiniz sıcak, samimi ziyaretlerden uzaksınız. Bilmenizi isteriz ki bir asırlık tecrübeniz ve sevgi dolu yüreğinizle bizlerin en değerli varlığı siz annelerimizsiniz. 'Cennet annelerin ayakları altındadır.' Bu belge, Valiliğimizin siz annelerimize minnetinin karşılığı olarak Sivas'ta sizlerin adına dikilen ağacın hatırasıdır. Sevgi, saygı ve muhabbetle nice güzel günlere…"

Vali Ayhan, ayrıca İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Huzurevi'nde yaşayan annelerle de telefonla görüntülü görüşerek, hepsinin anneler gününü kutladı ve Koronavirüs salgını sonrası huzurevini mutlaka ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.