YAZARLAR

Vali Gül, Divriği´de temaslarda bulundu

Sivas Valisi Davut Gül, ilçe temasları kapsamında Divriği ilçesini ziyaret etti. Gül, Divriği´nin önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, ilçedeki kültürel eserlerin muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

Zübeyde DARENDELİ

Sivas valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Gül, Divriği programları kapsamında ilk olarak ilçenin içme suyu probleminin çözülmesinin ardından hayata geçen arıtma tesisini inceledi. Devlet Su İşleri tarafından yapımı tamamlanarak hizmete giren ve son teknoloji kullanılarak sağlıklı içme suyu elde edilen tesiste yetkililerden bilgi alan Gül daha sonra yapımı devam eden meslek lisesi atölye binasını inceledi. Elektrik-elektronik, makina ve maden alanlarında atölyelerin açılacağı binada yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Gül, işçilerle bir süre sohbet etti. İlçede restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Hüma Hatun Sokağını gezen Gül, ilerleyen aylarda sokağın hizmete açılacağını ifade etti. Ardından endüstri meslek lisesi inşaatında incelemelerde bulunan Gül, Divriği Ticaret Meslek Lisesi´nde muhtarlar ile bir araya geldi.

"KÜLTÜREL ESERLERİ MUHAFAZA ETMEMİZ LAZIM"

Burada konuşan Gül, Divriği´nin önemli bir ilçe olduğunu kaydederek, "Sivas´ın en önemli eserleri gerek Ulu Cami gerekse konakları itibari ile Divriği´nde. Dolayısı ile Divriği´nin insanları kıymetli ama kültürel eserleri de en az insanları kadar kıymetli. Onları muhafaza etmemiz lazım. Sizler, atalarınız yıllarca bunları muhafaza etmişsiniz, inşallah bundan sonra da sizlerin torunları bunları muhafaza edecek." dedi.

"DİVRİĞİ DAHA ULAŞILABİLİR YER OLACAK"

Divriği´nin en önemli sorunun ulaşım olduğunu dile getiren Gül, "Ulaşım içinde üç ayrı güzergâhta çalışma devam ediyor. Hem Arapgir hem Kangal hem de Celalli üzerinde. Her biri Divriği´ne ayrı bir değer katacak. Divriği daha ulaşılabilir yer olacak" dedi.

"KÖYLERİMİZİN PARKE TAŞI SORUNUNU HALLEDECEĞİZ"

2015 ve öncesi Divriği´ye verilen parke taşının 77 bin metrekare olduğunu aktaran Gül, "2016´da 35 bin, 2017´de 76 bin metrekare parke taşı verildi. 2018 yılında ise yine 76 bin metrekare parke taşı verilecek. Bu önemli bir rakam. Önemli olan hizmetin standardı ve miktarı yükseliyor mu yükselmiyor mu? Köylerimizin parke taşı sorununu halledeceğiz." şeklinde konuştu.

Gül, ilçede ki bütün köy yollarının asfalt onarımlarını yapacaklarını belirterek, "Bozulan, deforme olan ne kadar yolumuz varsa hepsinin onarımını yapmak istiyoruz. İçme suyu ile ilgili maalesef yer altı suları yetmiyor. Yetmeyince de yer üstü sulardan istifade etmek için sulama barajları ve benzeri göletlerden içme suyu alınabilir mi? Buna bakacağız. DSİ kendi etütlerini yapacak. DSİ´nin önemli çalışmaları var. Divriği ilçe merkezinin ve 9 köyün içme suyu ihtiyacını karşılayan Mursal Barajı bitti. Arıtma tesisini gezdik. Bunun dışında 2 tane daha devam eden göletimiz var. 5 tane de planladıkları var. DSİ´nin bakış açısı şu; su varsa, sulanabilecek arazi varsa ve arazi de su tutmaya uygunsa orayı mutlaka planlıyor." ifadelerini kullandı.

"OKUMA VE YAZMA ORANINI YÜZDE 100´E GETİRMEMİZ LAZIM"

Okuma ve yazma bilmeyenlerin kursa alınmaları gerektiğini vurgulayan Vali Gül, "Bizim okuma-yazma oranını yüzde yüze getirip gündemimizden kaldırmamız gerekiyor. Bu konuda sizlerden istirhamımız var." dedi.

Gül, ilçede eğitimle ilgili sorunun olmadığını olduğu takdirde de hemen giderebileceklerini de kaydetti.

Kadı Burhanettin Öğrenci Meclisi ?Divriği Geleceğini Kodluyor? Projesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Nuri Demirağ Meslek Yüksek Okulu´nda sınıfı ziyaret eden Gül öğrencileri projeden dolayı tebrik etti.

Mustafa Necati İlkokulu´nda da okuma-yazma kursunda kursiyerler ile bir araya gelerek başarılar dileyen Vali Davut Gül, ilçe temaslarını tamamladı.