Anahtar Kelimeler: ARTTI BAKAN UYARDI

YAZARLAR

VAKA ARTTI BAKAN UYARDI

İllere göre haftalık Koronavirüs vaka sayıları açıklandı. Sağlık Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayınlanan verilere göre, ilimizde bir hafta önce 210 olan hasta sayısı 244’e yükseldi

Erhan CEYLAN/

İlimizde rehavete kapılan vatandaş, vaka sayılarının artmasına neden oldu. Vali Salih Ayhan’ın sık sık ‘rehavete kapılmayın’ çağrısına rağmen günlük bazda 30 olan vaka sayısı 35’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bazı illerde vaka sayılarının arttığına işaret ederek, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

"Haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısında bazı illerimizde belirgin artış var. Normalleşmeyi konuştuğumuz şu günlerde daha hızlı normal hayata dönebilmek için her birimiz tedbirlere daha çok uymalıyız."

 

GÜNLÜK 30 VAKADAN 35’E

15-21 Şubat tarihlerini kapsayan verilere göre, ilimizde haftalık vaka sayısı 244, günlük vaka sayısı ise 35’e yükseldi.

Geçtiğimiz haftaki verilerde ise haftalık vaka sayısı 210, günlük vaka sayısı ise 30 olarak gerçekleşmişti.

 

NORMALLEŞME İÇİN KRİTİK

Normalleşme için işaret edilen 1 Mart tarihinden itibaren pandemi yönetiminde her il kendi durumunu göre karar alacak. Haftalık veriler ışığında düşük riskli iller mavi, orta risk sarı, yüksek risk turuncu, çok yüksek risk kırmızı ile gösterilecek. İl bazında restoranların açılıp açılmayacağı, açılmışsa kapanıp kapanmayacağı bu verilerden takip edilebilecek. Örneğin mavi kategorideki illerde restoranların açılması, hafta sonu ve hafta içi kısıtlamaların kaldırılması mümkün görünüyor.

İlimizdeki durum ise pek de iç açıcı görünmüyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde Sivas bir hafta sarı renk kategorisinde iken turuncu iller arasında yer aldı. Buna göre, Sivas yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller kategorisinde bulundu.

4 GRUBA AYRILACAK

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, kademeli normalleşmede bakılacak 5 önemli kriteri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda yapılan Kabine toplantısında kademeli normalleşmeye geçileceğini söylemişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konu ile ilgili 1 Mart’tan sonra illere göre kademeli normalleşmenin başlayacağını duyurmuştu.

Yerinde karar dönemi kapsamında iller, verilere göre 4 gruba ayrılacak.

100 binde 10'un altında vaka görülen iller düşük riskli

11-35 arası vaka olan iller orta riskli,

36-100 arası vaka olan iller yüksek riskli

100'ün üstünde vaka görülen iller ise çok yüksek riskli kategoride yer alacak. Verilere göre, illerdeki kısıtlamalar azaltılacak veya artırılacak.

İŞTE O 5 KRİTER

1. HASTANELERİN DURUMU

Şehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranına bakılacak.

2. VAKA SAYISI

İllerin 100 bin kişide görülen vaka sayıları dikkate alınacak.

3. TEST SAYISI

İllerde koronavirüs testi yapılan kişi sayısı kararlarda belirleyici olacak.

4. SALGININ SEYRİ

Salgının son 10-14 günlük zaman dilimindeki seyri göz önünde bulundurulacak.

5. AŞILAMA DURUMU

Yaş ve demografik durum çerçevesinde şehirde kaç kişinin aşılandığı da kriterler arasında.

RESTORANLAR AÇILACAK MI?

Restoranların kaç kişiye hizmet verebileceği, söz konusu kriterler göz önüne alınarak belirlenecek. Bununla birlikte restoran girişlerinde HES kodu sisteminin de uygulanması bekleniyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Kademeli normalleşme kapsamında ilk adımın atılması beklenen yüz yüze eğitim için karar, illerdeki salgın düzeyine göre verilecek.

SOKAK KISITLAMALARI

Sokağa çıkma kısıtlamaları da salgının seyrine göre il bazında kademeli olarak kaldırılacak. Normalleşme yönündeki kararlar sonrası vaka sayılarında artış görülürse yeniden kısıtlamaya gidilecek.