Anahtar Kelimeler: VAHŞET! NASIL İNSANLIK!

YAZARLAR

VAHŞET! BU NASIL İNSANLIK!

İlimizde yavru sokak köpeği, ağzı ve gözleri açık arka ayakları bağlı halde ölü bulundu. Duruma hayvan severler tepki gösterdi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Şehrimizde Paşapınarı mevkiinde sokak hayvanları için düzenli besleme yapan bir gönüllü, ağzı ve gözleri açık, arka ayakları bağlanmış halde ölü halde bulduğu sokak köpeğinin videosunu ve fotoğraflarını cep telefonu kamerası ile kaydederek hayvan severlere gönderdi. Hayvan severler, köpeğin işkence sonucu öldürüldüğünü iddia ederek tepki gösterdi. Olayla ilgili polis ekipleri soruşturma başlattı.

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Hayvan Hakları Federasyonu İl Başkanı Özge Nihan Çubukçu ve Hayvansever Nurten Tezer, köpeklere yönelik işlenen suçlara caydırıcı cezalar getirilmesini istedi.

Bu tür olayların ne ilk ne de son olacağını vurgulayan Hayvan Hakları Federasyonu İl Başkanı Özge Nihan Çubukçu, "Ağzı açık bir vaziyette gözleri açık şekilde ölmüş hayvan. Köpek, öyle açlıktan falan değil, işkence görerek ölmüş. Besleme yapan gönüllümüz bize haber vermişti, biz de polise ulaştık. Polis belli dönemlerde Paşapınarı mevkiinde denetlemelerini sürdürecek. 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nun düzenlenerek ciddi yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz. Bunu tabi ki kısa vadede değiştirme şansımız yok. Polislerin de yapabileceği şey yok. Gidecekler orada yaptıkları araştırma sonucunda tesadüfen bir şey bulabilirlerse bu şahsa peşin fiyatına 4 taksitle ödenen bir para cezası verecekler. Bunun faili bu işten kurtulacak. Kabahatler kanunu kapsamında değerlendirilecek" diye konuştu.

ANNELERE SESLENDİ

Merhametli çocuklar yetiştirilmesi noktasında annelere seslenen Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Nurten Tezer, “Bu acı olayı aslında ben haddim olmadan sosyolojik açıdan değerlendirmek istiyorum. Bu olay, toplumumuzda hasta ruhlu insanların varlığı ve beraber yaşadığımızın önemli bir kanıtıdır. Bugün eğer hayvana yapılan işkencenin cezası olsaydı bu vahşetler bu kadar çok olmayacaktı. Ölen bir insan olsa cezası var. Ama hayvanlara yapılan suçlar göz ardı ediliyor. Aslında o kişiler hayvanları en zayıf halka buldukları için bunları yapıyorlar ama maalesef bizler için de büyük bir tehlike olarak aramızda dolaşıyorlar. Ben buradan annelere seslenmek istiyorum, lütfen çocuklarınızı merhametli ve empati duygusuyla yetiştirin ve onlara sahip çıkın” ifadelerini kullandı.