Anahtar Kelimeler: UZMANDAN '' UYARISI

UZMANDAN 'AYAK' UYARISI

Diyabetik ayak yara tedavisi hakkında önemli uyarılarda bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Dr. Öğr. üyesi Neşe Kurt Özkaya, diyabetin birçok organ tutulumuna neden olan ilerleyici bir hastalık olduğunu vurguladı

Zübeyde DARENDELİ/

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığının kan şekeri yüksekliği sonucu oluşan birçok organ tutulumuna neden olan ilerleyici bir hastalık olduğunu belirten bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Dr. Öğr. üyesi Neşe Kurt Özkaya, ayaklarda yaraya neden olan hastalık nedeniyle uyarılarda bulundu.

'Ayaklarınıza çocuğunuz gibi bakın' önerisinde bulunan Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Özkaya,  vücudun tüm sistemlerini etkileyen diyabetin en ciddi sonuçlarından birinin de ayaklarda oluşan ve iyileşmeyen diyabetik ayak yaraları olduğunu belirtti.

Özkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Diyabetik ayak yaraları maalesef tüm dünya olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalarımız ayaklarında yaraları çıktıktan sonra kliniğimize başvurmaktadır. Ancak oluşan yaraların maalesef şekerin bir komplikasyonu olarak nöropati ve anjiyopati dediğimiz doku hasarı meydana gelmesi sebebiyle tedavisi çok zordur. Polikliniğimizdeki hizmetlerimizin amacı özellikle yara oluşmadan önce diyabetik hastalara müdahale etmektir. Polikliniğimizde diyabetik hastaların ayaklarının bakımı anlatılmakta ve düzenli olarak takibi yapılmaktadır. Amacımız hastaların ayaklarında yara olmadan önceki süreçte onları bilgilendirmek ve yönlendirmektir. Çünkü yara oluştuktan sonra büyük ihtimalle damarlar tıkanmış ve/veya ayaklarda sinir hasarı olmuştur ve böyle bir durumda tedavi çok zordur. Maalesef ilerleyen süreçte amputasyon dediğimiz parmak, ayak veya bacak kayıpları olabiliyor. Biz bunun önüne geçebilmek adına amputasyon riskini azaltmak adına diyabetik ayak polikliniğimizde diyabet tanısı alan her hastanın belli aralıklarla hem biyokimyasal tetkiklerinin takibini hem hastanın ayağını muayene ediyoruz. Ayak muayenesi sırasında bu hastaların fark edemedikleri, ayaklarında erken dönemde oluşan deformiteleri, çatlakları, yaraları görüp erken müdahale etme şansı buluyoruz. Haftanın beş günü poliklinik hizmeti vermekteyiz. Servisimiz 22 yataklı bir servistir. Servisimizde hem diyabetik ayak yaralarını tedavi ediyoruz hem de plastik rekonsiktif estetik cerrahi alanında tüm hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Diyabetin sebep olduğu diğer komplikasyonları da önlemeye veya komplikasyon gelişmişse takip ve tedavisi için gerekli bölümlere yönlendirmeye çalışıyoruz.”

Diyabetik Ayak Polikliniği’nde tedavi gören 66 yaşındaki Hasan Çiçek’in eşi Sadegül Çiçek ise eşinin 20 yıldır diyabet hastası olduğunu belirterek, "Şarkışla’dan geliyoruz. İki çocuğum da şeker hastası onlar hiç gitmiyor kontrole. Hastaneye geldik kocamın ayağının altında bir yara oluştu biz koronadan korktuk ama korona değilmiş.  Şeker hastalığından dolayı kocamın parmağını almaya karar verdiler” dedi.