Anahtar Kelimeler: EVLAT SİVAS”

“ÜVEY EVLAT SİVAS”

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, "Sivas çiftçisi fabrikaların neredeyse tamamına ham madde verdiği halde en geriye kalıyor. Sivas’a üvey evlat gibi davranılıyor” dedi

Ayşe Mine EĞÜZ

İl genelinde bu yıl bol hasat edilen şeker pancarları tarlalarda kaldı. Bunun üzerine Hacı Çetindağ, Malatya Şeker’e tepki gösterdi.

Bugün yarın alacağız deyip çiftçinin oyalandığını öne süren Çetindağ, “Pancar arazide beklediği sürece hem kilodan kaybedecek hem şeker oranından kaybedecek. Çiftçilerimizin bu mağduriyetinin acilen giderilmesi lazım. Bize net bilgi versinler ki biz de çiftçimizi uyaralım, şu tarihte alınacak diyelim. Merkez ilçe, Ulaş ve Kangal ilçelerinde çiftçiler tonlarca şeker pancarını hasat etti. 20 gündür pancarların nakil işleminin Malatya Şeker Fabrikası tarafından gerçekleştirilmedi” dedi.

“ŞEKER PANCARLARI ARAZİDE BEKLİYOR”

Malatya Şeker Fabrikası’nın ham madde ihtiyacının yüzde 40’ının Sivas’tan karşılandığına dikkat çeken Başkan Çetindağ, “Bizim şu anda çiftçimiz büyük sıkıntıda. Hepsinin pancarı arazide bekliyor ama Malatya Şeker Fabrikası buna bir türlü çözüm bulamadı. Bugün alacağız, yarın alacağız diyerek öteliyorlar. Yarın yağmur, kar yağdığı zaman ne arazilere araçlar girebilecek ne de pancarları alabilecekler” diyerek tepki gösterdi.

Üretilen şeker pancarlarının nakliyesinin Sivas’ta bu işi yapan firmalar aracılığıyla da gerçekleştirilebileceğinin altını çizen Çetindağ, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Burası devletin fabrikası. Madem çiftçiye ektiriyorsunuz, bunu planlı bir takvim şekilde yürütün. Genel Müdürlük ile sürekli görüşüyoruz ama şu ana kadar bize net bilgi verilemedi. Pancar arazide beklediği sürece hem kilodan kaybedecek hem şeker oranından kaybedecek. Çiftçilerimizin bu mağduriyetinin acilen giderilmesi lazım. Bize net bilgi versinler ki biz de çiftçimizi uyaralım, şu tarihte alınacak diyelim. Çoğu şeker fabrikasının hammaddesi bizden gidiyorsa bizim çiftçilerimize de bazı avantajlar tanısınlar. Fabrikaları olan şehirler kendi çiftçilerine daha fazla avantaj tanıyor, kendi çiftçilerine öncelik tanıyorlar ama Sivas çiftçisi, fabrikaların neredeyse tamamına ham maddesini verdiği halde en geriye kalan da Sivas oluyor. Sivas’a üvey evlat gibi bakılıyor. Ben buradan tüm siyasilerimizi de göreve çağırıyorum. Devreye girilmesi lazım. Zaten bizi şeker fabrikasından etmişler. Bu da geçmişteki siyasilerin ayıbı ama madem fabrika olmuyorsa en azından bizim çiftçilerimize öncelik tanınsın.”