Anahtar Kelimeler: ÜRETİCİYE YÜZDE

YAZARLAR

ÜRETİCİYE YÜZDE 75 HİBE

Bakanlık tarafından başlatılan “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında Sivas’ta dahil olmak üzere belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’i hibe edilecek.

Bakanlık açıkladı; Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” projesi kapsamında Sivas’ta dahil olmak üzere belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’i hibe edilecek.

Hakan BAKAR

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için harekete geçti.

Bakanlık tarafından başlatılan “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında Sivas’ta dahil olmak üzere belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’i hibe edilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz.” dedi.

“BİTKİSEL ÜRETİMİN GELİŞTİRİLMESİ' PROGRAMINI BAŞLATTIK”

COVİT19 salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığına vurgu yapan Bakan Pakdemirli, konu hakkında şu açıklamaları yaptı. “Gerek Bakanlığımızın tüm birimleri gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmak suretiyle tedbirler almaya devam ediyoruz. Yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlattık. Bu proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz. ”ifadelerini kullandı.

 “UYGULAMA 21 İLDE BAŞLADI”

Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgilerinin toplandığını söyleyen Bakan Pakdemirli “Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak. Mevsim itibari ile öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımına başlanacak. Uygulamayı 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi. Ekimi yapılacak tohumlar sertifikalı ve miktarı 6 bin 700 ton. Proje kapsamında 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacak. İlk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek olan ürünün toplam rekoltesi ise 80 bin ton olacak. Proje sonucunda ise elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğunu.” ifade etti.

“Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” Programı proje Kapsamında yer alan İller ise şöyle.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale , Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas , Tokat, Uşak, Yozgat.

SİVAS'TA SEKİZ İLÇEDE YAZLIK BUĞDAY TOHUMU DAĞITILMAYA BAŞLANDI

Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Sivas'ta sekiz ilçede yazlık buğday tohumu dağıtılmaya başlandı.

sivas'taki dağıtımlar ile ilgili bilgi veren Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, tohum dağıtımı yapılan Zara ve Altınyayla İlçelerinde dağıtım çalışmalarını yerinde takip etti.

COVİT19 salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığının altını çizen İl Müdürü Seyit Yıldız; Tarım ve Orman Bakanlığının Pandemi niteliği kazanan Korona virüsle (COVİD-19) etkin mücadelesi kapsamında boş tarım alanları, nadas alanları ve bazı boş hazine alanlarında üretimin artarak sürdürülebilmesi maksadıyla ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında Sivas iline 250.000 kg buğday tohumluğu tahsis etmiştir. İlimize tahsis edilen Ceyhan 99 çeşidi tohumluğu çiftçimize %75 destekle dağıtılmaya başlanmıştır. Tüm halkımızın içi rahat olsun; tarım ve hayvancılık sektöründe ara vermeden çalışmalarımız devam ediyor. Üretimimiz durmayacak ve artarak devam edecektir.

Akıncılar 10.000 kg, Altınyayla 68.000 kg, Gölova 10.000 kg, İmranlı 30.000 kg, Kangal 20.000 kg, Koyulhisar 36.000 kg, Suşehri 2.000 kg, Zara 74.000 kg olmak üzere sekiz ilçemize toplam 250.000 kg tohum dağıtımı gerçekleştirilecektir.

İl Özel İdaremize ve DSİ 19. Bölge Müdürlüğümüze Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nden getirilen tohumluklarda hem personel hem de nakliye araçları konusunda yardımlarından dolayı teşekkür ederiz. Bu süreci birlikte çalışarak en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum. %75 hibe ile dağıtılan tohumluklarımızın İlimiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.