"Unutmayın anne sütü yetersizliği nadir bir durumdur"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi ve Suşehri Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Tuğut 1-7 Ekim Ulusal Emzirme Haftası nedeniyle anneleri ve anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yaptı.
Tarih: 3.10.2018 00:01:01/ 246okunma / 0yorum

Doç. Dr. Nilüfer Tuğut yaptığı açıklamada; "Anne sütü ve emzirmenin anne ve bebek üzerine olumlu etkilerinden bahseden Doç. Dr. Tuğut, “Bebeklerin beslenmelerini konu alan çalışmalarda en önemli besinin anne sütü olduğu vurgulanmaktadır. Anne sütünün besin değerinin yüksek olması, bebeğin fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi içi olumlu katkısı, sindiriminin kolay olması, hastalıklara karşı bebeği bir ömür boyu koruması, bebeğin özellikle ilk 6 ay süre ile tüm besin gereksinimini karşılaması gibi özellikleri nedeniyle en önemli besindir. Ayrıca, emzirme annenin şeker hastalığı, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltmakta ve sağlığını korumaktadır.

 

Annelerin Çoğu Bebeklerin İhtiyaçlarından Daha Fazla Süt Üretmektedirler

 

Anne sütünün bebekleri için yetersiz geldiği şeklindeki yanlış bilgilendirmelerin bebekler üzerinde yanlış beslenme şekilleri oluşturduğunu ifade eden Doç. Dr. Tuğut, “Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ve Amerikan Çocuk Akademisi bebeklerin ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmelerinin gerekli ve yeterli olduğunu açıklamış ve 7. aydan itibaren ek gıdalara başlanılması, iki yaşını tamamlayana kadar da emzirmeye devam edilmesini önermektedir. Ancak bu önerilere rağmen sadece anne sütü alma ve anne sütüne devam etme oranları beklenenden düşük olduğu bilinmektedir. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) en son verilerinde bebeklerin % 57,9´unun yaşamın ilk iki ayında sadece anne sütü ile beslendiğini göstermektedir. Bu oran çocuğun yaşıyla birlikte hızla azalmaktadır. İlk bir saat içinde anne sütü ile beslenme oranı Türkiye´de ortalamanın üstünde, fakat istenilen düzeyde değildir.

 

Bebeklerin beslenmesinde doğumdan kısa bir süre sonra hazır mama ve diğer sıvı gıdaların kullanımı, emzik ve biberon kullanma alışkanlığı yüksektir. Altı aydan daha kısa bir süre sadece anne sütü ile beslenme nedeni ise bebeğin emmeyi bırakması ve anne sütünün yetersiz olması düşüncesidir. Fakat anne sütü yetersizliği nadir bir durumdur. Genellikle annelerin çoğu bebeklerin ihtiyaçlarından daha fazla süt üretmektedirler. “ dedi.

 

Anne sütünün az da olsa yetersiz geldiği durumlarda olduğunu ifade eden Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, “Nadir durumlarda anne sütü yetersiz olabilir. Anne sütü yetersizliği varsa bebekte yetersiz kilo alımı ve yetersiz idrar yapımı görülür ve bu iki kriter güvenilir belirtilerdir. Doğum sonrası ikinci hafta sonunda doğum ağırlığına ulaşamamak ve ilk aylarda, ayda 500 gr´ın altında kilo almak anne sütünün yetersizliğini gösterir. İlk iki günde 2-3 kezden, üçüncü günde üç kezden, dördüncü günde dört kezden, altıncı günde altı kezden daha seyrek, yoğun idrar yapma durumunda anne sütünün yeterli olduğu düşünülür. Anne sütü yetersizliğini düşündüren olası belirtiler bebeğin uzun süre ve sık emmesi, emdikten sonra tatmin olmaması, sık ağlaması, memeyi reddetmesi, sert, kuru ve seyrek dışkılaması, az miktarda dışkılamasıdır. Böyle durumlarda, güvenilir belirtiler aranmalı ve bebek kilo yönünden sık aralarla izlenmelidir.” dedi.

 

Anne ve anne adaylarına bebeklerin düzenli ve yeterli şekilde anne sütü alabilmesi için bazı önemli uyarılarda bulunan Tuğut, “Anne sütünü artırmak için bebeklerin doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirilmesi, tensel temas, sık ve sınırsız emzirme, özellikle ilk zamanlarda günde en az 8 kez emzirmek gerekir. Annenin bebeğini başarıyla emzirebileceğine inanması, güveninin yüksek olması, bebeğin memeyi iyi kavrayarak doğru teknikle emmesi, memelerin iyi boşaltılması, emzirirken memeye masaj uygulanması, anne ve bebeğin aynı odada kalarak özellikle geceleri bebeğini emzirmeye devam etmesi anne sütünü artırmaktadır. Annenin sütünü artırmak amacıyla en az iki litre su içmesi, sağlıklı ve yeterli beslenmesi, kafeinli içeceklerden alkol ve sigaradan uzak durması önemlidir. Unutmayın anne sütü yetersizliği nadir bir durumdur. Anne sütünü yeterli hâle getirmekte çok basittir.” dedi.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çocuklarda Göz Enfeksiyonlarına Dikkat!
Çocuklarda Göz Enfeksiyonlarına Dikkat!
Çocuklar, gün içinde uzun saatler sınıf gibi kalabalık ve kapalı bir ortamda oldukları için virüslere açık hale gelebiliyorlar. Bir çocukta görülen bir hastalık, hızla diğer çocuklara da yayılabiliyor. Hastalık yayan mikroplardan biri de göz enfeksiyonları…
324 bin tedavi yapıldı
324 bin tedavi yapıldı
Sivas Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yönetimi 2018 yılı değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi.
‘Anne Dostu Hastane´ oldu
‘Anne Dostu Hastane´ oldu
Sağlık Bakanlığı´ndan gelen ekipler tarafından yapılan denetimlerin sonucunda Sivas Numune Hastanesi ‘Anne Dostu Hastane´ unvanını kazandı.
Düzenli Göz muayenesi yaptırın
Düzenli Göz muayenesi yaptırın
Düzenli göz muayenesi genel sağlık bakımınızın bir parçasıdır diyen Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker;" Kanser, kalp, akıl hastalıkları, diyabet gibi, görme engellilik de toplumların en sık karşılaştığı temel sağlık problemlerinden biridir." dedi
"Siz onları fark edin, tedavi edin"
"Siz onları fark edin, tedavi edin"
Sivas Numune Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesinde hasta ve hasta yakınlarına moral amaçlı örgü etkinliği düzenledi.
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!..
Hastalık savar 13 besinle gribe meydan okuyun!..
Vücudun grip virüsüyle savaşı ortalama 1-2 hafta sürüyor. Bu savaştaki en büyük destekçimiz, 13 hastalık savar besin ise şöyle: Sebzelerle pişirilmiş et ve tavuk suyu, sarımsak, ev yapımı yoğurt-kefir-turşu, brokoli, yulaf, siyah turp, ham bal ve propolis, zencefil, zerdeçal, su, c vitamini zengin besinler, balık ve havuç
 “Sigarayı bırakmak için 9 Şubat bir dönüm noktası olsun”
“Sigarayı bırakmak için 9 Şubat bir dönüm noktası olsun”
Dünya genelinde 1,2 milyar insan sigara kullanıyor. Tütünden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle her yıl 7 milyon insanımız hayatını kaybediyor.
2000-3000 doğumda bir görülen Omfalosel Nedir?
2000-3000 doğumda bir görülen Omfalosel Nedir?
Medicana Sivas Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Mahmut Aluç yaklaşık 2000-3000 doğumda bir görülen karın ön duvarı rahatsızlığı olan Omfalosel hakkında bilgiler verdi.
9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında her yıl 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.
Sigara öldürür!
Sigara öldürür!
Sivas Numune Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayrullah Gölen, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklama yaptı.
FTR yeni yerine taşındı
FTR yeni yerine taşındı
FTR yeni yerine taşındı
"Odyometristlerin Sesini Duyun"
"Odyometristlerin Sesini Duyun"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu dün TBMM´inde Genel Kurulunda odyometristlerin durumunu Meclis gündemine taşıdı.
SCÜ´de ´Engelli Aracı Şarj İstasyonu´ kuruldu
SCÜ´de ´Engelli Aracı Şarj İstasyonu´ kuruldu
Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve farkındalık yapmak üzere birçok çalışma yapan CENGEL Birimi tarafından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi girişine Engelli Aracı Şarj İstasyonu kuruldu.
Ölümleri azaltmak mümkün
Ölümleri azaltmak mümkün
Kanserde değiştirilebilir risk faktörlerine dikkat! Ölümleri azaltmak mümkün
Hastalar Sivas´ı tercih ediyor
Hastalar Sivas´ı tercih ediyor
Demiray, “Bölgeden hasta kabul etmeye başladık. Bizlere yakın iller sağlık anlamında Sivas´ı tercih etmeye başladılar. Medicana Sağlık Grubu olarak, sağlık sektöründe ulusal ve uluslararası yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz.” dedi.
"Öğrenciler için ´Göz raporu´ şartı getirilmelidir"
"Öğrenciler için ´Göz raporu´ şartı getirilmelidir"
Eczacı - Optisyen Taylan Küçüker eğitimde görmenin ve beslenmenin önemine değinerek; "Öğrenciler her yıl kayıt yenilenirken tam gördüklerine dair göz doktorundan alınmış bir rapor kayıt evraklarına eklenmesi şart koşulmalıdır." dedi.
“Derman olmaya çalışıyoruz”
“Derman olmaya çalışıyoruz”
Temizöz, “Sivas Numune Hastanesi´nde 246 hekim, 1443 sağlık personeli ile hizmet vermekteyiz. 2018 yılı içinde 2 milyon 456 bin 928 kişi muayene edilirken, hastanemiz acil servisimizden 633 bin 369 hasta sağlık hizmeti almış olup, 38 bin 89 hastamız ise hastanemizde ameliyat olmuştur. Bu veriler doğrultusunda hastane olarak elimizden geldiğince hastanemize başvuran tüm vatandaşların dertlerine derman olmaya çalışıyoruz.” dedi.
Ambulans helikopter ilk hastasını aldı
Ambulans helikopter ilk hastasını aldı
Ambulans helikopter ilk hastasını aldı
ŞİFA ARIYORUZ!
ŞİFA ARIYORUZ!
Sağlık sorunlarıyla ilgili problemlerin bir türlü bitmediği Sivas´ta hastaneye giden vatandaşlar dertlerine derman bulmak için hastaneler arasında mekik dokuyor. Sivas´ta doktor eksikliğinden dolayı Sivaslı vatandaşlar şifayı başka şehirlerde aramak zorunda kalıyor.
"Sizler Bizim Geleceğimizsiniz"
"Sizler Bizim Geleceğimizsiniz"
"Sizler Bizim Geleceğimizsiniz"
´Gereksiz antibiyotik kullanımı, hastane enfeksiyonu riskini artırıyor´
´Gereksiz antibiyotik kullanımı, hastane enfeksiyonu riskini artırıyor´
Prof. Dr. Erol, el hijyenine dikkat etmenin ve gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmanın, hastane enfeksiyonlarını azaltmada en önemli iki unsur olduğunu ifade etti.
Yıldız hastaları ziyaret etti
Yıldız hastaları ziyaret etti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız 17 Mayıs 1998 yılında Hakkâri Çukurca´da şehit olan Fuat Topal´ın Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören annesi Veziha Topal´ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Rektör Yıldız daha sonra diğer hastaları da ziyaret ederek şifa dileklerinde bulundu.
Ambulans Helikopter Sivas´ta Hizmet Vermeye Başlıyor
Ambulans Helikopter Sivas´ta Hizmet Vermeye Başlıyor
3 yıldır Sağlık Bakanlığı nezdinde yakından takip edilen Ambulans Helikopter tahsisi Sivas´a gerçekleştirildi.
Vücut iltihabına karşı doğal çözüm
Vücut iltihabına karşı doğal çözüm
Vücut iltihabına karşı doğal çözüm
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2922
EURO
5.9886
booked.net
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?

Hz. Muhammed
Atlar bir aya yakın bir süre ayakta kalabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59