Anahtar Kelimeler: ÜLKESİNE DÖNMEK İSTİYOR

YAZARLAR

ÜLKESİNE DÖNMEK İSTİYOR

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) başarı elde eden Buse Hatunoğlu(19), Almanya’da okumaya hak kazandı. Hatunoğlu eğitimi tamamladıktan sonra ülkesine geri dönüp yararlı bir Türk genci olmak istediğini söyledi

Çetin POLAT/

2016 yılında gerçekleştirilen TEOG sınavında hem il genelinde hem Türkiye genelinde 497,8 yerleştirme puanı ile dereceye girerek İstanbul Erkek Lisesini kazanan Buse Hatunoğlu, 28 Temmuz 2021 tarihinde açıklanan YKS sonuçlarına göre yabancı dil puan türünde 519,53 puan ile Türkiye 218.'si oldu. Sözel puan türünde ise 432,53 puan ile Türkiye 903’cü olarak büyük başarı elde etti.  

Hatunoğlu, Almanya’dan birçok üniversiteden kabul aldığını ancak Münih Teknik Üniversitesi informatik bölümünde eğitimine devam etmeyi düşündüğünü belirterek, eğitim sonucunda ülkesine ve şehrine yararının olmasını istediğini söyledi.

Buse Hatunoğlu, 14 Şubat 2020’de Almanya'nın Hamburg şehrinde gerçekleşen Jugend forscht Bilim Projeleri Yarışması’nda da birincilik ödülü ve teknik özel ödülü kazanmıştı.