YAZARLAR

TÜRKİYE’Yİ DOLAŞTI ŞİFAYI SİVAS’TA BULDU

Doğuştan skolyoz eğriliği olan 8 yaşındaki Yağmur Ela’nın ailesi Türkiye’nin her yerinde çocukları için aradıkları şifayı ilimizde buldu

Haber Merkezi/

Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniğine Solunum sıkıntısı şikayetiyle gelen 8 yaşındaki Yağmur Ela, ilimizde sağlığına kavuştu. Poliklinikte yapılan muayene ve tetkikleri sonucunda küçük kız ameliyat edilmeye karar verildi. Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Ünal Özüm, Yağmur Ela’nın sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Sadece bazı büyük merkezlerde yapılan bu tür ameliyatların Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinde de yapılmaya başlandığını belirten Prof. Dr. Ünal Özüm, “Çocuğumuz 8 yaşında, 9’a girmek üzere. Omurgasında ciddi eğrilik, halk arasında kamburluk ya da kifoskolyoz, omurgada eğrilik diye tanımlanan hastalığı var. Bu hastalıkta aslında ameliyatları 13-14 yaşında yapmak lazım; ama omurgası çok eğri olduğu için çocuğun nefes almasında ciddi sıkıntı var. Akciğerde sönme, oturma pozisyonunda çok fazla bozukluk olduğundan erken ameliyat olmasına karar verdik” dedi.

 ‘AMELİYAT MASASINDA KALIR’

Yağmur Ela’nın annesi Kudret Güleç, çocuğunun doğuştan skolyoz hastası olduğunu belirterek son aylarda nefes darlığı da başladığını söyledi.

Yağmur Ela’nın her geçen gün sıkıntılarının arttığını buna da çare için Türkiye’nin pek çok yerinde tedavi imkânı aradıklarını belirterek, “Gittiğimiz hastanelerde ‘yaşı küçük olduğu için yapamayız’ dediler. Kızımızın ameliyat masasında kalabileceğini bile söyleyenler oldu. En son da sol tarafında kemik oluştu. Sol tarafındaki kemik, akciğere baskı yaptığı ve akciğeri parçalayıp ölüm riski olduğu söylenildi. MR çekildik ve buraya geldik.  Bir de Ünal Hocamıza danışalım dedik. İşinde bir numaralı doktor olduğu için ve güvencemiz de kendisine sonsuz olması itibariyle başvuru yaptığımızda bizden ve MR, röntgenler ve tomografiler istendi. Ameliyatına karar verildi. Çok şükür sağ salim kucağımıza aldık” diye konuştu.