Anahtar Kelimeler: TÜRKİYE’ ÖRNEK OLACAK

YAZARLAR

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

TSO’nun yeni binasında hayata geçireceği eğitim kampüsü Türkiye’ye örnek olacak. TSO Başkanı Mustafa Eken, kampüs için ORAN’dan destek isteyeceklerini söyledi

Erhan CEYLAN/

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken’in geçtiğimiz ay duyurduğu eğitim kampüsüyle ilgili çalışmalara hız verildi. TSO’nun Bankalar Caddesi’ne inşa edeceği yeni hizmet binasında faaliyete geçireceği eğitim kampüsü için Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (ORAN) destek isteneceği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan TSO Başkanı Eken, eğitim kampüsünün Türkiye’ye örnek olacağını belirterek, “Odamızın çarşıdaki binası yıkıldı, arka tarafta aldığımız arsa ile tapu birleştirildi. Mart sonunda otopark yönetmeliği değişiyor. O değişmeden hakkımızı alalım diye çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şubat sonuna kadar bitirip Mart meclisinde sizlere projeyi buraya getirmek istiyoruz. Sizlerin de düşüncesi ve fikirlerini almak için. ORAN yönetiminin desteği ile cazibe merkezleri kapsamında Dünya’da birkaç ülkede olan, Sivas Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğünü yapacağı binamızın alt dükkan, diğer katlar bütün girişimcilerimiz için gerek eğitim verilen, gerek kümeleşme yapılan, girişimcilerimizin projelerini sunduğu, onlara destek olabileceğimiz ve melek yatırımcı bulacağımız bir eğitim yuvası yapacağız. Bunun için ORAN’dan destek almak için çalışmalarımıza başladık. Sayın Valimizde destek vereceğini söyledi. Projemiz için bir danışmanlık firması ile anlaştık. Sivas’a, Türkiye’de örnek olan hepinizin desteği ile bir proje yapacağız. Mutluyuz, huzurluyuz, heyecanlıyız. Bu projeyi hayata geçirirsek örnek bir iş daha yapmış oluruz” dedi.

KORUMA KARARINA SİTEM

Anıtlar Kurulu’nun Atatürk Caddesi, Vakıflar İş Hanı çevresi, İstasyon Caddesi civarında koruma kararı olduğunu da sözlerine ekleyen Eken, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Koruma kararı nedeniyle yapılacak her türlü tadilat ve yapım işlerinde Anıtlar Kurulundan izin almak gerekiyor. Bir tane çivi çakacağız, Anıtlar Kurulu’ndan izin alacağız. Bu da bölgedeki üyelerimizi sıkıntıya düşürmekle birlikte bölgedeki çalışmaların çok uzun sürede yapılmasına neden oluyor. Anıtlar Kurulu sınırının daraltılması gerekiyor. Vakıflar İş Hanı yüzünden Atatürk Caddesi, İstasyon Caddesi, Sirer Caddesini ara sokakları mahvolamaz. Bir projemiz için Anıtlar kuruluna 10 kere soruyoruz. Şartlar yerine göre ayarlansın diyoruz. Bakanlığa yazdık. Konuyla ilgili olumlu dönüşler alacağımızı düşünüyoruz.”