Anahtar Kelimeler: TÜRKİYE’ ÜRETİMİ

TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ YOK

Türkiye’de üretimi olmayan Sanayi Tozu adı verilen alaşımdan bahseden Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivaslılara hem vakıf hem de istihdam müjdesi verdi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Kul, Türkiye’de başta savunma sektörü ve medikal sistem için ihtiyaç duyulacak malzemelerin üretilmesini sağlayan 3 tane birbirine bağımlı sistemin kurulması noktasında çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyledi.
Bu sistemlerin; ‘Vakum İndüksiyon Ergitme, Gaza Tüminasyon ve
Gazatümünasyon olduğunu vurgulayan Rektör Kul, Türkiye’de bu projeler kapsamında 23 milyon Avroluk yüklemeli imalat üzerinde yatırım yapıldığını söyledi.

SİVAS ŞAHLANACAK

Sanayi tozu üretimi ile Sivas’ın yeni yatırımlarla birlikte yeni istihdamlara ev sahipliği yapacağını da sözlerine ekleyen Rektör Kul, ülkemizde üretimi olmayan ve Türkiye’de ses getirecek projeyi şöyle detaylandırdı;

“Cazibe Merkezi Destekleme Projeler kapsamında projelerimiz desteklenecek. Çok hızlı bir şekilde bir proje önerisi hazırladık bu proje önerisinde 3 tane birbirine bağımlı sistemin kurulması vardı. Bunlardan bir tanesi ‘Vakum İndüksiyon Ergitme Sistemi’ ile özel alaşımların üretilmesi veya ülkenin ihtiyaç duyduğu özel alaşımların üretilebileceği bir sistem. Hem savunma sektörü hem de medikal sistem için ihtiyaç duyulacak malzemeler üretilebiliyor. Diğeri buna bağlı olarak ‘GazaTüminasyon Sistemi’ ile de burada geliştirilmiş alaşım çubuklar toz haline getiriliyor. Bir ergitme sisteminden geçiyor, sıvı metal aşağı doğru akarken silindir şeklindeki borudan çok hızlı bir gaz püskürtüyor, dolaysıyla sıvı metaller zerreciklere dönüşüyor katılaşıyor aşağı hazneye toplandığında toz metal olmuş oluyor. Önemi ise Türkiye’de üretimi olmayan bir şey bu çalışma. Ve yeni teknolojiler bu sisteme bağımlı olarak çıkıyor. Mesela eklemeli imalat son 10 yılda dünyada çok hızlı gelişiyor. Türkiye’de de girişimler yapıldı bu konuda birkaç üniversite çalışıyor bunun üzerine savunma şirketleri, TAİ, ASELSAN, ROKETSAN, Gazi Üniversitesi gibi yerler var. Daha önce verilmiş bu proje kapsamında 23 milyon avroluk yüklemeli imalat üzerine bir yatırım yapılıyor. TAI’nin yanında bir yeni kampüs kuruluyor bununla alakalı. Dünyada da eklemeli imalat konusunda çok önemli yatırımlara başlandı.

DIŞA BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ

Eklemeli imalatın hammaddesi ise bu toz metaldir. Toz metal kullanılarak savunma sanayi için gerekli olan parçalar veya diğer sivil sektördeki ihtiyaç duyulan parçaları eklemeli imalatla üretildiği zaman toz metalden üretiliyor. Şimdi bu ilerleyen yeni teknolojinin hammaddesini yine yurtdışına bağımlıyız. Burada da gazatümünasyon dediğimiz o sistem ile toz metal üretilebilecek ve savunma sektörünün veya diğer sektörlerin ihtiyaç duyduğu toz metaller kısmen karşılanacak. Bizim bu projedeki tasarımız pilot tesis yani küçük ölçekli ticari üretim yapabilecek hem araştırma yapabilecek hem de küçük ölçekli ticari üretim yapabilecek bir tesis planladık.

AMAÇ YATIRIMCI

Bizim üniversite olarak temel amaçlarımızdan birisi de bunu prosisler geliştirildikten, nasıl üretileceğini ortaya koyulduktan sonra Sivaslı yatırımcıların bu alanda Sivas’ta yatırım yapmasını sağlamak. Biz bunu geliştirdik ve şuan ki aşamamız bu. Şimdiki süreçte ise ticarileşebilir bir ürünü, fiyatları, dünya ve Türkiye piyasası, tüketicileri, firmaları ve ihracını detaylandırıyoruz. Bu aşamadan sonra ise üniversite akademik anlamda desteğe devam edecek ama yatırımcılara da bu projeleri sunacak.”

VAKIF KURULDU

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, sanayi tozu üretiminin vakıf üzerinden yapılması için Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesini Geliştirme ve Güçlendirme Vakfı’nın kurulduğunu açıkladı.

Vakfın kesinlikle kafe, kantin işletmeyeceğini de vurgulayan Kul, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Vakfımızda kurucular kurulu var şu anda, Sayın Valimizin önderliğinde oldu bu iş yine. 4 tane tüzel kişilik 2 tane vakıf var kamu şirketi olacak şekilde Belediye ve Valiliğimizin şirketleri olacak şekilde böyle bir tüzel kişilikler kuruldu. TSO’da bu işin içerisinde yer alıyor. Şimdi mütevelli ve yönetimin oluşturulması üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Ben mütevelli heyetinin oluşturulması üzerine İstanbul ve Ankara’da özellikle Sivaslı iş adamlarını ziyaret ettim. Vakfın amacı kafe, kantin işletmek kesinlikle olmayacak. O işlere hiçbir şekilde girilmeyecek.

HEM ÜNİVERSİTE HEM SİVAS KAZANACAK

Vakfın temel fonksiyonu, sıvı metal üretmek veya hassas dökümle alakalı bir parçanın üretimi bunlar artık ticarileşecek aşamaya geldi. Öncelikle vakfa gelene biz diyeceğiz ki, ‘Sayın mütevelli, yeni yatırım alanlarına girmek istiyorsunuz. Biz bunu geliştirdik bu aşamadan sonra ticarileşebilecek. Yatırımcı ne şekilde isterse şirketini kuracak ticarileştirmesi ona ait olacak. Biz ise yatırımcılara akademik desteği sağlamaya devam edeceğiz. İhaleleri onlar yapacak ama problem olduğunda yine biz devredeyiz. Desteğimiz hep sizinle olacak. Bu şekilde sizin Sivas’ta yeni yatırım alanlarını açmanızı istiyoruz. Yeni istihdam alanları oluşsun elde ettiğiniz gelirden de yüzde 20 istiyoruz’ Diyeceğiz. Bu gelir vakfa gidecek, vakfı sürdürülebilir kılmak açısından çok önemli. Vakfın yeni çalışmalar ve araştırmalar yapması için sürdürülebilir olmasına ihtiyaç var. Bunun içinde sürekli gelir getirecek mekanizmaların kurulması lazım. Bu şekilde elde edilen gelirden yüzde 20’sini alacağız. Bu işe emek veren katkı sağlayan akademisyenlere bir kısmı verilecek. Bir kısmı çalışmalara yeni çalışmalara ayrılacak, ayrıca başarılı öğrencilere burs vereceğiz. Böyle bir planlamamız var. Böylece hem üniversite hem de Sivas kazansın.

VALİMİZ DESTEĞİNİ ESİRGEMİYOR

Sivas’a yeni teknoloji yeni alanlar girsin. Bu projeyi Sayın Valimiz Salih Ayhan’a sunduk. ORAN üzerinden proje Bakanlığa gitti karar çıktı imzalandı. Bakanlıktan Sayın Valimizi aramışlar ve en yüksek puanla projemiz onaylanmış. Bu proje Türkiye’nin yararına. Bu projeleri hazırlarken de yine araştırarak hangi alanlarda ihtiyaç varsa o konunun üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Bu sistemler kurulduktan sonra yurtdışına bağımlılık ortadan kalkacak.”

Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, önümüzdeki süreçte art arda yeni projeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.