“Türkiye´de bir ilki başardık”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Ulaşım konusunda sorunları tespit ederek yeni bir sistem ile tedbir aldık. Aldığımız tedbirler doğrultusunda Sivas´ta tek tip toplu taşıma işine geçerek, Türkiye´de bir ilki başardık.” dedi.
Tarih: 19.9.2018 00:10:01/ 5673okunma / 0yorum

Hakan Bakar

 

Sivas´ta “ulaşım kartı temassız mastercard” kullanım tanıtım toplantısı yapıldı.

 

Şu anda Londra, Chicago, St. Petersburg Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan “ulaşım kartı temassız mastercard” artık Sivas´ta

 

Sivas´ta Hilton Garden in otelde yapılan “ulaşım kartı temassız mastercard” lansman´ına Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı, Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Davut Yıldırım ve özel halk otobüsü şoförleri katıldı.

 

Sivas Ulaşım´da Teknoloji Kullanımında Önde

 

Türkiye´de de her geçen gün yaygınlaşan  “ulaşım kartı temassız mastercard” uygulaması Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana´nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas´ta hayata geçirildi.

 

“TÜKETİCİLERİN DÖRTTE BİRİ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR”

Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları bir hayli fayla. Şehir yaşamını kolaylaştırmak adına atılan yeni adımlar olduğunu ifade eden Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, konuşmasında şunları dile getirdi. “Şehir yaşamı beraberinde bir takım zorlukları da getiriyor. Şehir yaşamı demek daha fazla trafik demek. Şehir yaşamı demek bilet alırken kuyrukta beklemek demek. şehir yaşamı demek kartlarımızı toplu ulaşım kartlarımızı yükleme yaparken kuyrukta beklemek demek. Dolayısıyla akıllı şehir uygulamalarının hayatımıza tüketicinin ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Biz bir araştırma yaptırdık ve gördük ki tüketicilerin dörtte biri toplu taşıma kullanıyor. Toplu taşımada ortalama olarak 1 saatlik zamanlarını harcıyorlar. Yaklaşık olarak ortalama iki aktarma yapıyorlar. Fazla rahatsızlık duydukları alanı sorduk. Yüzde doksanı dedi ki yetersiz bakiye. Tüketicilerin vatandaşların yüzde doksanı diyor ki yetersiz bakiye sesi duymaktan rahatsız oluyoruz. Nakit taşımaktan rahatsız oluyoruz. Araştırmada çıkan sonuçlar bizleri yenilikler yönünde harekete geçirdi.” şeklinde ifade etti.

 

“TÜRKİYE´DE SİVAS İLE BİRLİKTE 7 İLDE KULLANILMAKTA”

 

Sivas´ta toplu taşımayı Mastercard´a açmak bizim için çok önemliydi diyen çağlayan şöyle devam etti. “Bugün Türkiye´de Sivas ile birlikte 7 ilde kullanılmakta. Dünyada otuzuncu olarak Sivas´ta Mastercard uygulamasını başlatmış oluyoruz. Sivas şu anda Londra, Chicago, Sen Petersburg, Madrid ki gibi şehirlerin içerisinde, teknolojisi ile adım atmış durumda. Türkiye´de Mastercard´ın yanı sıra cep telefonları ile temassız ödeme özelliği ile alışveriş yapabiliyor ve bugün Sivas´ta da bu tüketiciler bankalarından temassız ödeme uygulamalarına almışlar ise otobüse binerken ellerindeki cep telefonlarıyla temassız ödeme yaparak rahatlı binmiş olacaklar. 2023 hedefleri arasında ülkemizde ulaşımda nakitsiz toplum hedefine erişmek için önemli bir adım olarak görüyoruz. Mastercard ile binişlerde sadece ulaşım bedeli olan rakam kullanılan Mastercard´tan çekilir. Onun dışında ekstra bir para çekilmez.” dedi.

 

“HERKES İÇİN BÜYÜK BİR KOLAYLIK

 

Mastercard ve temassız ulaşımdan faydalanma yöntemi sadece şehirde yaşayanlar için değil, dışarından gelecek olan turist´ler içinde geçerli bir uygulama olduğunu ifade eden çağlayan. “Turizm için de önemli bir uygulama. Yani Sivas´ı ziyaret eden tüm yerli ve yabancı turistler ulaşımda bu hizmetten iyi bir şekilde faydalanmış olacaklar. Herkes için büyük bir kolaylık. Önemli bir uygulama. Çünkü kayıt dışı ekonomiyi düzeltmek için, ülke ekonomisinde tasarruf sağlayacaktır. Türkiye´de biz nakitsiz topluma geçsek ne kadar tasarruf sağlarız diye yaptığımız bir araştırmada, ortaya çıkan rakam 43 milyar TL olarak tasarruf sağlarız şeklinde çıktı. Bu uygulamada kendilerine verdikleri destekten dolayı Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve yönetimine teşekkür ederim.”

 

“SİVAS DÜNYADAKİ İLK 30 ŞEHİR ARASINA GİRDİ”

 

Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı ise “20 yılı aşkın süredir kent kart ücret toplama sistemleri konusunda Türkiye´de lider. Aynı zamanda Dünyada proje sayısı 35´i geçti. ARGE çalışanlarımız ve lider teknoloji sayesinde çalışmalarımız başarı sağlıyor. Sivas Dünyadaki ilk 30 şehre girdi. Hem mastercartın hem de bizlerin nakitsiz hayat vizyonunda önemli bir adım bunu bütün şehirlere taşımayı temenni ediyorum. Yeni sistemin gerçekleşmesinde emek harcayan başta belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

AYDIN: “TÜRKİYE´DE BİR İLKİ BAŞARDIK”

 

Sivas´ta toplu taşımada yapılan yenilikçi hizmetlere dikkat çeken Belediye Başkanı Sami Aydın da; "Biz insanlığa hizmet için yola çıktık. Toplu taşıma konusunda da çok sıkıntılı süreçler geçirdik otobüs ve minibüslerden oluşan tolu taşıma sistemi vardı. Bu sistemde minibüsler para, otobüsler biletle hizmet veriyordu. Bununda kendi içerisinde yolcu kapma yarışları şeklinde sıkıntıları oluyordu. Bu sebeple kavgalar çıkıyordu. Bunun çözümü noktasında sorunları tespit ettik ve yaşanan sistemde riski görerek tedbir almaya çalıştık. Tek tip toplu taşıma işine geçerek Türkiye´de bir ilki başardık. İkinci adımda bu işin ticaretini yapan arkadaşlara yönelik gerçekleştirdik. Olası bir istismara mahal vermeden araç içi nakit kullanımını minimuma indirecek yeni bir sistem arayışına girdik. Kent kart süreciyle o dönemde tanıştık, daha sonraki süreçlerde müşteri memnuniyetini esas alan istismara kapı bırakmayacak çözümler üretmemiz gerekiyordu bu kapsamda araç içi kamera uygulamasını geliştirdik. Güzergahların tamamen dijital bir ortamda kontrol edilen bir sistemle vatandaşın sorun olarak ilettiği bir çok sorunu giderecek adımlar attık." şeklinde konuştu.

 

“TEKNOLOJİYLE UYUMLU ŞEFFAF BİR KONTROL OLUŞTURDUK”

 

Teknolojiyle uyumlu, şeffaf ve kontrol altında olan çok güçlü bir alt yapı oluşturduk. Aydın; "Her isteyen Sivas´taki hareket halinde olan otobüslerimizi kendi telefonundan takıp edebilir. Hangi güzergahta kaç dakika arayla hareket halinde görebilir. Eskiden vatandaş bizi arayıp sorardı yeni sistemde her şey akıllı telefonlarında. Kalitede hizmette sınır yok. Biz her zaman şu hedefi kendimize koymuştuk ´biz örnek alandan çok örnek alınan il olmalıyız´  Sivas Türkiye´de ilk 7 içerisindeyse iyi yoldayız demektir. Kendimize güveniyoruz, güvenmeliyiz. Daha çok çalışmalıyız, bu hem ülkemiz adına, hem şehrimiz adına önemsediğimiz bir konu.” ifadesini kullandı.Video Tarihi: 18.9.2018 19:32:30
Video Tarihi: 19.9.2018 00:10:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye ilki başardık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“MÜLK SAHİPLERİNDEN PARA ALINMAYACAK”
“MÜLK SAHİPLERİNDEN PARA ALINMAYACAK”
“Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile yapılan görüşmeler neticesinde Tarihi Kent Meydanı Cephe Düzenleme Projesi´nde mülk sahiplerinden para alınmayacak. Belediyemiz bu yönde yapılacak çalışmaların tamamını üstlenecek. Ramazan ayı sonrasında çalışmalara hemen başlayarak, çalışmaları hızlı pratik bir şekilde hayata geçireceğiz. Şehrimize kazandıracağımız her eserde ortak bir akılla ilerleyerek, Belediyemizin kapısının her fikre 7/24 saat açık olduğunu belirtmek isterim.”dedi.
“Dua almak için hizmet edeceğiz”
“Dua almak için hizmet edeceğiz”
Bilgin, “Biz bu şehre en iyi hizmeti bırakmak ve dua almak için hizmet edeceğiz. Bu saatten sonra artık hepimize önemli görevler düşmekte. Meclis çatısı altında ortak gayemiz, ortak paydamız milletimize ve şehrimize önümüzdeki dönemde hep birlikte en iyi şekilde hizmet etmektir.”dedi.
Kangal´da gergin devir teslim
Kangal´da gergin devir teslim
Kangal´da gergin devir teslim
Sivas Bilgin´e emanet
Sivas Bilgin´e emanet
31 Mart yerel seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığını kazanan AK Parti adayı Hilmi Bilgin, Sami Aydın´dan görevi devraldı. Aydın, ‘´Sivas´a kalıcı eserler bırakarak devraldığım bayrağı Hilmi Bilgin´e teslim etmenin onurunu ve gururunu taşıyorum´´ derken, Bilgin ise, ‘´ Sivas´a dair hayali ve düşüncesi olan herkesle bu şehre hep birlikte hizmet edeceğiz´´ diyerek görevi devraldı.
Sivas´a hizmet şereftir
Sivas´a hizmet şereftir
Görevini Hilmi Bilgin´e devredecek olan Belediye Başkanı Sami Aydın, sosyal medya aracılığı ile yaklaşık 30 bin Sivaslıya hitap etti. Vatandaşların sorularını da cevaplayan Sami Aydın, ‘´Şehrimizi aldığımız noktadan çok daha iyi yerlere taşıdığımız kanaatindeyim´´ dedi. Aydın, her kademede hizmete devam edeceğinin de altını çizdi.
“Memleketimizin daha güzel hizmetlere ihtiyacı var”
“Memleketimizin daha güzel hizmetlere ihtiyacı var”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın veda ziyaretleri kapsamında AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Duman´ı ve gençlik kolları teşkilatını ziyaret etti. Ziyarette Başkan Aydın´a Başkan Yardımcıları Abdurrahim Ceyhan ve Hasan Karaman´da eşlik etti.
Sivas sessiz sedasız ‘susuzluk´tan kurtuldu
Sivas sessiz sedasız ‘susuzluk´tan kurtuldu
Sivas Belediyesi bir yıl önce çalışmasını başlattığı 18 milyon liralık proje ile Tavra deresi suyunu arıtma tesisine taşıdı. 4 Eylül barajının suyunun bitmesiyle susuz kalacak olan şehir, susuzluktan kurtuldu. Açılışta vatandaşları uyaran Başkan Sami Aydın, ‘´ Suyu tasarruflu kullanmak zorundayız´´ dedi.
Başkan Aydın´a teşekkür ziyareti
Başkan Aydın´a teşekkür ziyareti
Aydın, “Bizler hizmet ettiğimiz şehri hiç bir zaman yalnız bırakmadık. Şehrimize her daim kundaktaki bir bebek gibi özel ilgi gösterdik.”dedi.
Cumartesi Pazarı Açıldı
Cumartesi Pazarı Açıldı
Sivas Belediyesi tarafından üstü kapatılarak modernize edilen Cumartesi Pazarı, Bölge Otoparkı ve Çok Amaçlı Etkinlik Alanı hizmete açıldı.
Cumartesi Pazarı Hizmete Açılıyor
Cumartesi Pazarı Hizmete Açılıyor
Sivas Belediyesi tarafından modern kapalı pazar alanlarının en son örneği olan ´Cumartesi Pazarı´ 16 Mart Cumartesi günü saat 13.30´da hizmete açılacak.
"Sivas´ın çözülmesi gereken büyük bir sorunu kalmadı"
"Sivas´ın çözülmesi gereken büyük bir sorunu kalmadı"
Ahmet Turan Gazi Hanımlar Kültür Merkezi ve Gençlik Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nde gerçekleştirilen görkemli törenle vatandaşların hizmetine sunuldu.
Belediye 7/24 vatandaşa açık kalacak
Belediye 7/24 vatandaşa açık kalacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imzası ile yayımlanan genelge gereği, belediyeler 7 gün 24 saat açık kalacak. Sivas belediyesinin hali hazırda devam eden 24 saat açık olan birimleri genişletilerek bir çok birimde 24 saat uygulamasına geçilecek.
BARAJ SUYU BİTTİ TAVRA YETİŞTİ
BARAJ SUYU BİTTİ TAVRA YETİŞTİ
4 Eylül barajının suyu, yüzde 80´lik doluluk oranından yüzde 3´e düştü. Bir buçuk ay sonra ´Susuz´ kalacak olan Sivas´ın imdadına Tavra Deresi yetişti. Sivas Belediyesi 11 milyonluk yatırımı hırlı bir şekilde hayata geçirerek Tavra deresinin suyunu şehir şebekesine bağlıyor. 4 Eylül barajı ise kapatılarak, suyun dolmasını bekleyecek.
“Özbelsan´ın sürekli büyüdüğünü görüyoruz”
“Özbelsan´ın sürekli büyüdüğünü görüyoruz”
“Özbelsan´ın sürekli büyüdüğünü görüyoruz”
STK´lardan Başkan Aydın´a teşekkür
STK´lardan Başkan Aydın´a teşekkür
Sivas´ta faaliyet gösteren meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret ederek 10 yıllık görev süresince şehre kazandırılan hizmetlerden ötürü teşekkür etti.
"Verdiğimiz Sözlerin Yüzde 90´ını Tamamladık"
"Verdiğimiz Sözlerin Yüzde 90´ını Tamamladık"
Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, 10 yıllık görev süresinde ilçeye önemli hizmetlerde bulundu. Borçla devralınan, personelin muayene olamadığı, ilaçlarını alamadığı, araçlarda mazotun olmadığı ve en önemlisi 20 milyon lira borcu olan Kangal Belediyesi 10 yıllık hizmet süresince imrenilen bir belediyeye dönüştü.
ÖZBELSAN´ın yeni tesisleri açılıyor
ÖZBELSAN´ın yeni tesisleri açılıyor
ÖZBELSAN´ın yeni tesisleri açılıyor
Özyürek; Yiğidi Öldür, Hakkını Ver
Özyürek; Yiğidi Öldür, Hakkını Ver
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret ederek şimdiye kadar yapılan hizmetlerden ötürü teşekkür etti.
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Adaylar bizi unuttu
Adaylar bizi unuttu
Karaoğlu, “Biz eski sanayi esnafı olarak Sivas´ta Belediye Başkan adaylığı için yarışan tüm Belediye Başkan adaylarının eski sanayi sitesine gelmelerini istiyoruz. Bizler yıllardır burada zor şartlar altında iş yapmaya çalışan sanayi esnaflarıyız. Biz ekmeğimizin derdindeyiz. Bizler bu şehrin lokomotifleriyiz. Adaylar bizi unuttular. Gelsinler burası ne olacaksa projelerini bizlere anlatarak bizimle istişare yapsınlar.” dedi.
 Mahalle sakinlerinden Başkan Aydın´a teşekkür
Mahalle sakinlerinden Başkan Aydın´a teşekkür
Mehmet Akif Ersoy Mahalle Muhtarı Mehmet Hazman ve mahalle sakinleri Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret ederek Sivas´a yapılan hizmetler için teşekkür etti.
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
“Sivas için Aydın önemli"
“Sivas için Aydın önemli"
Görme Engelli öğretmen Selman Devecioğlu ve beraberindeki heyet Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Özbelsan´ın yeni tesisleri hizmete girdi
Özbelsan´ın yeni tesisleri hizmete girdi
Sivas´ın öncü kuruluşu olan Özbelsan A.Ş´nin yeni idari bina ve tesisleri hizmete girdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
booked.net
İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
Çok fazla yerseniz, duyma kaliteniz düşer.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59