“Türkiye´de bir ilki başardık”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Ulaşım konusunda sorunları tespit ederek yeni bir sistem ile tedbir aldık. Aldığımız tedbirler doğrultusunda Sivas´ta tek tip toplu taşıma işine geçerek, Türkiye´de bir ilki başardık.” dedi.
Tarih: 19.9.2018 00:10:01/ 1061okunma / 0yorum

Hakan Bakar

 

Sivas´ta “ulaşım kartı temassız mastercard” kullanım tanıtım toplantısı yapıldı.

 

Şu anda Londra, Chicago, St. Petersburg Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan “ulaşım kartı temassız mastercard” artık Sivas´ta

 

Sivas´ta Hilton Garden in otelde yapılan “ulaşım kartı temassız mastercard” lansman´ına Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı, Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Davut Yıldırım ve özel halk otobüsü şoförleri katıldı.

 

Sivas Ulaşım´da Teknoloji Kullanımında Önde

 

Türkiye´de de her geçen gün yaygınlaşan  “ulaşım kartı temassız mastercard” uygulaması Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana´nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas´ta hayata geçirildi.

 

“TÜKETİCİLERİN DÖRTTE BİRİ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR”

Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları bir hayli fayla. Şehir yaşamını kolaylaştırmak adına atılan yeni adımlar olduğunu ifade eden Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, konuşmasında şunları dile getirdi. “Şehir yaşamı beraberinde bir takım zorlukları da getiriyor. Şehir yaşamı demek daha fazla trafik demek. Şehir yaşamı demek bilet alırken kuyrukta beklemek demek. şehir yaşamı demek kartlarımızı toplu ulaşım kartlarımızı yükleme yaparken kuyrukta beklemek demek. Dolayısıyla akıllı şehir uygulamalarının hayatımıza tüketicinin ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Biz bir araştırma yaptırdık ve gördük ki tüketicilerin dörtte biri toplu taşıma kullanıyor. Toplu taşımada ortalama olarak 1 saatlik zamanlarını harcıyorlar. Yaklaşık olarak ortalama iki aktarma yapıyorlar. Fazla rahatsızlık duydukları alanı sorduk. Yüzde doksanı dedi ki yetersiz bakiye. Tüketicilerin vatandaşların yüzde doksanı diyor ki yetersiz bakiye sesi duymaktan rahatsız oluyoruz. Nakit taşımaktan rahatsız oluyoruz. Araştırmada çıkan sonuçlar bizleri yenilikler yönünde harekete geçirdi.” şeklinde ifade etti.

 

“TÜRKİYE´DE SİVAS İLE BİRLİKTE 7 İLDE KULLANILMAKTA”

 

Sivas´ta toplu taşımayı Mastercard´a açmak bizim için çok önemliydi diyen çağlayan şöyle devam etti. “Bugün Türkiye´de Sivas ile birlikte 7 ilde kullanılmakta. Dünyada otuzuncu olarak Sivas´ta Mastercard uygulamasını başlatmış oluyoruz. Sivas şu anda Londra, Chicago, Sen Petersburg, Madrid ki gibi şehirlerin içerisinde, teknolojisi ile adım atmış durumda. Türkiye´de Mastercard´ın yanı sıra cep telefonları ile temassız ödeme özelliği ile alışveriş yapabiliyor ve bugün Sivas´ta da bu tüketiciler bankalarından temassız ödeme uygulamalarına almışlar ise otobüse binerken ellerindeki cep telefonlarıyla temassız ödeme yaparak rahatlı binmiş olacaklar. 2023 hedefleri arasında ülkemizde ulaşımda nakitsiz toplum hedefine erişmek için önemli bir adım olarak görüyoruz. Mastercard ile binişlerde sadece ulaşım bedeli olan rakam kullanılan Mastercard´tan çekilir. Onun dışında ekstra bir para çekilmez.” dedi.

 

“HERKES İÇİN BÜYÜK BİR KOLAYLIK

 

Mastercard ve temassız ulaşımdan faydalanma yöntemi sadece şehirde yaşayanlar için değil, dışarından gelecek olan turist´ler içinde geçerli bir uygulama olduğunu ifade eden çağlayan. “Turizm için de önemli bir uygulama. Yani Sivas´ı ziyaret eden tüm yerli ve yabancı turistler ulaşımda bu hizmetten iyi bir şekilde faydalanmış olacaklar. Herkes için büyük bir kolaylık. Önemli bir uygulama. Çünkü kayıt dışı ekonomiyi düzeltmek için, ülke ekonomisinde tasarruf sağlayacaktır. Türkiye´de biz nakitsiz topluma geçsek ne kadar tasarruf sağlarız diye yaptığımız bir araştırmada, ortaya çıkan rakam 43 milyar TL olarak tasarruf sağlarız şeklinde çıktı. Bu uygulamada kendilerine verdikleri destekten dolayı Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve yönetimine teşekkür ederim.”

 

“SİVAS DÜNYADAKİ İLK 30 ŞEHİR ARASINA GİRDİ”

 

Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı ise “20 yılı aşkın süredir kent kart ücret toplama sistemleri konusunda Türkiye´de lider. Aynı zamanda Dünyada proje sayısı 35´i geçti. ARGE çalışanlarımız ve lider teknoloji sayesinde çalışmalarımız başarı sağlıyor. Sivas Dünyadaki ilk 30 şehre girdi. Hem mastercartın hem de bizlerin nakitsiz hayat vizyonunda önemli bir adım bunu bütün şehirlere taşımayı temenni ediyorum. Yeni sistemin gerçekleşmesinde emek harcayan başta belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

AYDIN: “TÜRKİYE´DE BİR İLKİ BAŞARDIK”

 

Sivas´ta toplu taşımada yapılan yenilikçi hizmetlere dikkat çeken Belediye Başkanı Sami Aydın da; "Biz insanlığa hizmet için yola çıktık. Toplu taşıma konusunda da çok sıkıntılı süreçler geçirdik otobüs ve minibüslerden oluşan tolu taşıma sistemi vardı. Bu sistemde minibüsler para, otobüsler biletle hizmet veriyordu. Bununda kendi içerisinde yolcu kapma yarışları şeklinde sıkıntıları oluyordu. Bu sebeple kavgalar çıkıyordu. Bunun çözümü noktasında sorunları tespit ettik ve yaşanan sistemde riski görerek tedbir almaya çalıştık. Tek tip toplu taşıma işine geçerek Türkiye´de bir ilki başardık. İkinci adımda bu işin ticaretini yapan arkadaşlara yönelik gerçekleştirdik. Olası bir istismara mahal vermeden araç içi nakit kullanımını minimuma indirecek yeni bir sistem arayışına girdik. Kent kart süreciyle o dönemde tanıştık, daha sonraki süreçlerde müşteri memnuniyetini esas alan istismara kapı bırakmayacak çözümler üretmemiz gerekiyordu bu kapsamda araç içi kamera uygulamasını geliştirdik. Güzergahların tamamen dijital bir ortamda kontrol edilen bir sistemle vatandaşın sorun olarak ilettiği bir çok sorunu giderecek adımlar attık." şeklinde konuştu.

 

“TEKNOLOJİYLE UYUMLU ŞEFFAF BİR KONTROL OLUŞTURDUK”

 

Teknolojiyle uyumlu, şeffaf ve kontrol altında olan çok güçlü bir alt yapı oluşturduk. Aydın; "Her isteyen Sivas´taki hareket halinde olan otobüslerimizi kendi telefonundan takıp edebilir. Hangi güzergahta kaç dakika arayla hareket halinde görebilir. Eskiden vatandaş bizi arayıp sorardı yeni sistemde her şey akıllı telefonlarında. Kalitede hizmette sınır yok. Biz her zaman şu hedefi kendimize koymuştuk ´biz örnek alandan çok örnek alınan il olmalıyız´  Sivas Türkiye´de ilk 7 içerisindeyse iyi yoldayız demektir. Kendimize güveniyoruz, güvenmeliyiz. Daha çok çalışmalıyız, bu hem ülkemiz adına, hem şehrimiz adına önemsediğimiz bir konu.” ifadesini kullandı.Video Tarihi: 18.9.2018 19:32:30
Video Tarihi: 19.9.2018 00:10:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye ilki başardık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mecnun Başkanın İsmi Caddeye Verildi
Mecnun Başkanın İsmi Caddeye Verildi
Sivasspor´un Başkanı Mecnun Otyakmaz´ın başarısı, Sivas Belediye Meclisi tarafından ödüllendirildi.
Aydın, Gazetemizi Ziyaret Etti
Aydın, Gazetemizi Ziyaret Etti
Sivas Belediye Başkası Sami Aydın Şehit İsmail Güneş Basın Sitesinde Gazeteleri ve Esnaf ziyaretlerini gerçekleştirirken, gazetemize gelerek Bizim Sivas Gazetesinin imtiyaz sahibi Muhsin Kaya´yı ziyaret etti.
Gürün´e Yeni Kaymakamlık Binası Yapılacak
Gürün´e Yeni Kaymakamlık Binası Yapılacak
Gürün´e Yeni Kaymakamlık Binası Yapılacak
Hobbit Evleri Tekrar Kiraya Veriliyor
Hobbit Evleri Tekrar Kiraya Veriliyor
300 Bin TL´ye talip çıkmayan Hobbit Evleri, fiyatı düşürülerek tekrar ihaleye çıkıyor
 780 Konutun açılışını yapacak
780 Konutun açılışını yapacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açılış için Sivas´ ta TOKİ tarafında inşaatı biten yediyüz seksen konutluk şantiyeyi ziyaret edecek.
“Eleştirmekten de, teşekkür etmekten de çekinmem”
“Eleştirmekten de, teşekkür etmekten de çekinmem”
Gözel, “Biz eleştirmekten de, teşekkür etmekten de çekinmeyiz. Yapılan başarılı işlere her zaman teşekkür ederiz. Eleştirilecek bir yanı da varsa eleştiririz.”dedi. Sivas´ta Mevlana mahallesi muhtarı Kazım Gözel, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´a seslenerek, “verdiği sözlerin üzerinden bir sene geçmesine rağmen, kumlu tarla hala aynı, sağlık ocağı aynı, bu zamana kadar vatandaşı zor durumda bırakan Başkanımız, şimdi ise, asfalt yok, taşımız yok. Burayı yapamam demesiyle bu paylaşımları yapmak zorunda kaldım.”şeklinde açıklamada bulundu.
Araçların Kaldırım İşgali Sürüyor
Araçların Kaldırım İşgali Sürüyor
Sivas´ta otoparkların yetersiz olmasından dolayı araçların kaldırım işgalleri sürüyor.
Tehlikeli bir şekilde dileniyorlar
Tehlikeli bir şekilde dileniyorlar
Numune Hastanesi kavşaklardaki kırmızı ışıklarda duran araçlardan dilenen mülteciler araç trafiğini tehlikeye sokup Tehlikeli bir şekilde dileniyorlar.
Sabah Saatlerinde Otobüs Yetmiyor
Sabah Saatlerinde Otobüs Yetmiyor
Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan öğrenciler sabah saatlerinde otobüslerin çok dolu bir şekilde gelesinden dolayı Sivas İl Kontrol Laboratuarları önündeki durakta beklemek zorunda kalıyorlar
Kale´de Birinci Etap Başladı
Kale´de Birinci Etap Başladı
Sivas Belediyesi tarafından bir turizm ve cazibe merkezi haline getirilecek olan Tarihi Sivas Kalesi´nde ilk etap çalışmaları başladı.
"Osmanlı´dan sonra ilk köprüyü yaptık"
"Osmanlı´dan sonra ilk köprüyü yaptık"
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ´Mahalle Buluşmaları´na devam ediyor. Bu kapsamda Başkan Aydın ve Belediye Yönetimi Cuma Pazarı Bölgesi´nde bulunan İstiklal, Dört Eylül, Tuzlugöl ve Kümbet Mahalle sakinleri ile bir araya geldi.
Gözün Aydın Vatandaş
Gözün Aydın Vatandaş
Gözün aydın vatandaş giderlere bir kalem daha eklendi. Sivas´ta yol kenarları araç oto parkı yeniden ücretli oldu. Böylece Vatandaşın ekonomik süreç içinde yaşadığı zorlukların içine bir yenisi daha eklenmiş oldu.
Aydın, esnaf ziyaretlerine devam ediyor
Aydın, esnaf ziyaretlerine devam ediyor
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas İş Platformu Sivas Temsilcisi Epsileli Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Yurdal Epsileli”yi iş yerinde ziyaret etti.
Geç Kalınmış Çalışma
Geç Kalınmış Çalışma
Geçtiğimiz Günlerde Yoğun Yağmur Altında Kalan Sivas Merkezde Altyapıda Geç Kalınmış Olan Bakım ve Onarım Çalışmaları Başladı
Vefa Konutları´nda Asfalt Çalışması Başladı
Vefa Konutları´nda Asfalt Çalışması Başladı
Sivas Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın´ın seçimlerden önce dar gelirli vatandaşlar için söz verdiği Vefa Konutları Projesi, teslim tarihi olan 4 Eylül´den önce tamamlanarak hak sahiplerine verilmeye başlanmıştı. Alt yapısı tamamlanan konutların yolu da asfalt çalışmaları başlandı.
Eski Sanayi´de yıkımlar sürüyor
Eski Sanayi´de yıkımlar sürüyor
Geçtiğimiz yıllarda eski sanayi sitesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde Sivas Belediyesi uzun süren tartışmalar ve yaşanan olayların ardından “Sivas Sembol Kentsel Dönüşüm Projesi"ni hayata geçirmek için geri sayımı devam ediyor.
Yağmur Felç Etti
Yağmur Felç Etti
Sivas´ta kısa sürede etkili olan yağmur il merkezini felç etti. Öğleden sonra bir anda başlayan sağanak yağmurun etkisi altına kalan il merkezinde bazı cadde ve sokakların yanı sıra işyerlerini su altında bıraktı.
Bu Kumbara Başka
Bu Kumbara Başka
Sivas Belediyesi geri dönüşümde diğer illerin öne geçmeye çalışırken şehrin muhtelif yerlerine "Kullanışmış giysi ve ayakkabı kumbarası" yerleştirdi.
Sivas´ın "Hobbit evleri" dünyanın ilgisini çekti
Sivas´ın "Hobbit evleri" dünyanın ilgisini çekti
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın: "Farklı ülkelerden bizleri arayanlar oluyor, grup olarak burayı ziyaret etmek isteyenler ve burada kalmak isteyenler oluyor. Bunun için sayıyı artırmayı planlıyoruz"
"Dışarıdan gelince değişim görülüyor"
"Dışarıdan gelince değişim görülüyor"
Belediye Başkanı Sami Aydın esnaf gezilerine aralıksız devam ediyor. Aydın, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Tarık Eminoğlu ve partililerle birlikte Osman Paşa Caddesi esnaflarını ziyaret etti.
Altınyayla´ya bir park daha
Altınyayla´ya bir park daha
Altınyayla ilçesi Güzeloğlan Mahallesinde yapımı devam eden Şehit Ahmet Uma Çocuk Oyun ve Spor Parkında sona yaklaşıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Mecburi istikamet
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
MADALYA
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
İnsan olmak / İnsan kalmak
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Kaşıkçı suikasti: Böyle bir şey olamaz!
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Akılsız yapan akıllı telefon
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Millet bahçeleri ve Gülhane Parkı
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
MAVİ SU AK KÖPÜKLÜ SU
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Din´e uyacağız, din´i kendimize uydurmayacağız...
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Suçlu ürünler listesi
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
DEDİKODU
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
HOMO DÜT DÜTÜS*
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
“MUHALİF DAMGASI” VE ÖTEKİLEŞTİRMENİN HİYERARŞİSİ
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Hicaz´ı nasıl kaybettik?
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
İçindeki Çocuğun Ellerini Bırakma
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Kaleci ve Savunma Hataları
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Zincir
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
20 milyar doların peşinde...
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
ÇOCUĞU NE OKUTUR?
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ