“Türkiye´de bir ilki başardık”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Ulaşım konusunda sorunları tespit ederek yeni bir sistem ile tedbir aldık. Aldığımız tedbirler doğrultusunda Sivas´ta tek tip toplu taşıma işine geçerek, Türkiye´de bir ilki başardık.” dedi.
Tarih: 19.9.2018 00:10:01/ 4708okunma / 0yorum

Hakan Bakar

 

Sivas´ta “ulaşım kartı temassız mastercard” kullanım tanıtım toplantısı yapıldı.

 

Şu anda Londra, Chicago, St. Petersburg Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan “ulaşım kartı temassız mastercard” artık Sivas´ta

 

Sivas´ta Hilton Garden in otelde yapılan “ulaşım kartı temassız mastercard” lansman´ına Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı, Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Davut Yıldırım ve özel halk otobüsü şoförleri katıldı.

 

Sivas Ulaşım´da Teknoloji Kullanımında Önde

 

Türkiye´de de her geçen gün yaygınlaşan  “ulaşım kartı temassız mastercard” uygulaması Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana´nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas´ta hayata geçirildi.

 

“TÜKETİCİLERİN DÖRTTE BİRİ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR”

Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları bir hayli fayla. Şehir yaşamını kolaylaştırmak adına atılan yeni adımlar olduğunu ifade eden Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, konuşmasında şunları dile getirdi. “Şehir yaşamı beraberinde bir takım zorlukları da getiriyor. Şehir yaşamı demek daha fazla trafik demek. Şehir yaşamı demek bilet alırken kuyrukta beklemek demek. şehir yaşamı demek kartlarımızı toplu ulaşım kartlarımızı yükleme yaparken kuyrukta beklemek demek. Dolayısıyla akıllı şehir uygulamalarının hayatımıza tüketicinin ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Biz bir araştırma yaptırdık ve gördük ki tüketicilerin dörtte biri toplu taşıma kullanıyor. Toplu taşımada ortalama olarak 1 saatlik zamanlarını harcıyorlar. Yaklaşık olarak ortalama iki aktarma yapıyorlar. Fazla rahatsızlık duydukları alanı sorduk. Yüzde doksanı dedi ki yetersiz bakiye. Tüketicilerin vatandaşların yüzde doksanı diyor ki yetersiz bakiye sesi duymaktan rahatsız oluyoruz. Nakit taşımaktan rahatsız oluyoruz. Araştırmada çıkan sonuçlar bizleri yenilikler yönünde harekete geçirdi.” şeklinde ifade etti.

 

“TÜRKİYE´DE SİVAS İLE BİRLİKTE 7 İLDE KULLANILMAKTA”

 

Sivas´ta toplu taşımayı Mastercard´a açmak bizim için çok önemliydi diyen çağlayan şöyle devam etti. “Bugün Türkiye´de Sivas ile birlikte 7 ilde kullanılmakta. Dünyada otuzuncu olarak Sivas´ta Mastercard uygulamasını başlatmış oluyoruz. Sivas şu anda Londra, Chicago, Sen Petersburg, Madrid ki gibi şehirlerin içerisinde, teknolojisi ile adım atmış durumda. Türkiye´de Mastercard´ın yanı sıra cep telefonları ile temassız ödeme özelliği ile alışveriş yapabiliyor ve bugün Sivas´ta da bu tüketiciler bankalarından temassız ödeme uygulamalarına almışlar ise otobüse binerken ellerindeki cep telefonlarıyla temassız ödeme yaparak rahatlı binmiş olacaklar. 2023 hedefleri arasında ülkemizde ulaşımda nakitsiz toplum hedefine erişmek için önemli bir adım olarak görüyoruz. Mastercard ile binişlerde sadece ulaşım bedeli olan rakam kullanılan Mastercard´tan çekilir. Onun dışında ekstra bir para çekilmez.” dedi.

 

“HERKES İÇİN BÜYÜK BİR KOLAYLIK

 

Mastercard ve temassız ulaşımdan faydalanma yöntemi sadece şehirde yaşayanlar için değil, dışarından gelecek olan turist´ler içinde geçerli bir uygulama olduğunu ifade eden çağlayan. “Turizm için de önemli bir uygulama. Yani Sivas´ı ziyaret eden tüm yerli ve yabancı turistler ulaşımda bu hizmetten iyi bir şekilde faydalanmış olacaklar. Herkes için büyük bir kolaylık. Önemli bir uygulama. Çünkü kayıt dışı ekonomiyi düzeltmek için, ülke ekonomisinde tasarruf sağlayacaktır. Türkiye´de biz nakitsiz topluma geçsek ne kadar tasarruf sağlarız diye yaptığımız bir araştırmada, ortaya çıkan rakam 43 milyar TL olarak tasarruf sağlarız şeklinde çıktı. Bu uygulamada kendilerine verdikleri destekten dolayı Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve yönetimine teşekkür ederim.”

 

“SİVAS DÜNYADAKİ İLK 30 ŞEHİR ARASINA GİRDİ”

 

Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı ise “20 yılı aşkın süredir kent kart ücret toplama sistemleri konusunda Türkiye´de lider. Aynı zamanda Dünyada proje sayısı 35´i geçti. ARGE çalışanlarımız ve lider teknoloji sayesinde çalışmalarımız başarı sağlıyor. Sivas Dünyadaki ilk 30 şehre girdi. Hem mastercartın hem de bizlerin nakitsiz hayat vizyonunda önemli bir adım bunu bütün şehirlere taşımayı temenni ediyorum. Yeni sistemin gerçekleşmesinde emek harcayan başta belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

AYDIN: “TÜRKİYE´DE BİR İLKİ BAŞARDIK”

 

Sivas´ta toplu taşımada yapılan yenilikçi hizmetlere dikkat çeken Belediye Başkanı Sami Aydın da; "Biz insanlığa hizmet için yola çıktık. Toplu taşıma konusunda da çok sıkıntılı süreçler geçirdik otobüs ve minibüslerden oluşan tolu taşıma sistemi vardı. Bu sistemde minibüsler para, otobüsler biletle hizmet veriyordu. Bununda kendi içerisinde yolcu kapma yarışları şeklinde sıkıntıları oluyordu. Bu sebeple kavgalar çıkıyordu. Bunun çözümü noktasında sorunları tespit ettik ve yaşanan sistemde riski görerek tedbir almaya çalıştık. Tek tip toplu taşıma işine geçerek Türkiye´de bir ilki başardık. İkinci adımda bu işin ticaretini yapan arkadaşlara yönelik gerçekleştirdik. Olası bir istismara mahal vermeden araç içi nakit kullanımını minimuma indirecek yeni bir sistem arayışına girdik. Kent kart süreciyle o dönemde tanıştık, daha sonraki süreçlerde müşteri memnuniyetini esas alan istismara kapı bırakmayacak çözümler üretmemiz gerekiyordu bu kapsamda araç içi kamera uygulamasını geliştirdik. Güzergahların tamamen dijital bir ortamda kontrol edilen bir sistemle vatandaşın sorun olarak ilettiği bir çok sorunu giderecek adımlar attık." şeklinde konuştu.

 

“TEKNOLOJİYLE UYUMLU ŞEFFAF BİR KONTROL OLUŞTURDUK”

 

Teknolojiyle uyumlu, şeffaf ve kontrol altında olan çok güçlü bir alt yapı oluşturduk. Aydın; "Her isteyen Sivas´taki hareket halinde olan otobüslerimizi kendi telefonundan takıp edebilir. Hangi güzergahta kaç dakika arayla hareket halinde görebilir. Eskiden vatandaş bizi arayıp sorardı yeni sistemde her şey akıllı telefonlarında. Kalitede hizmette sınır yok. Biz her zaman şu hedefi kendimize koymuştuk ´biz örnek alandan çok örnek alınan il olmalıyız´  Sivas Türkiye´de ilk 7 içerisindeyse iyi yoldayız demektir. Kendimize güveniyoruz, güvenmeliyiz. Daha çok çalışmalıyız, bu hem ülkemiz adına, hem şehrimiz adına önemsediğimiz bir konu.” ifadesini kullandı.Video Tarihi: 18.9.2018 19:32:30
Video Tarihi: 19.9.2018 00:10:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye ilki başardık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Özyürek; Yiğidi Öldür, Hakkını Ver
Özyürek; Yiğidi Öldür, Hakkını Ver
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret ederek şimdiye kadar yapılan hizmetlerden ötürü teşekkür etti.
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Adaylar bizi unuttu
Adaylar bizi unuttu
Karaoğlu, “Biz eski sanayi esnafı olarak Sivas´ta Belediye Başkan adaylığı için yarışan tüm Belediye Başkan adaylarının eski sanayi sitesine gelmelerini istiyoruz. Bizler yıllardır burada zor şartlar altında iş yapmaya çalışan sanayi esnaflarıyız. Biz ekmeğimizin derdindeyiz. Bizler bu şehrin lokomotifleriyiz. Adaylar bizi unuttular. Gelsinler burası ne olacaksa projelerini bizlere anlatarak bizimle istişare yapsınlar.” dedi.
 Mahalle sakinlerinden Başkan Aydın´a teşekkür
Mahalle sakinlerinden Başkan Aydın´a teşekkür
Mehmet Akif Ersoy Mahalle Muhtarı Mehmet Hazman ve mahalle sakinleri Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret ederek Sivas´a yapılan hizmetler için teşekkür etti.
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
“Sivas için Aydın önemli"
“Sivas için Aydın önemli"
Görme Engelli öğretmen Selman Devecioğlu ve beraberindeki heyet Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Özbelsan´ın yeni tesisleri hizmete girdi
Özbelsan´ın yeni tesisleri hizmete girdi
Sivas´ın öncü kuruluşu olan Özbelsan A.Ş´nin yeni idari bina ve tesisleri hizmete girdi.
RTE bulvarındaki köprü tamamlandı
RTE bulvarındaki köprü tamamlandı
Şehir içi trafiğin rahatlatılması ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesine ulaşımı kolaylaştırması hedefiyle hayata geçirilmeye başlanan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerinde yer alan köprü projesi tamamlandı.
Aydın´ın ulaşım projeleri ödüllendirildi
Aydın´ın ulaşım projeleri ödüllendirildi
Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından bu yıl 8.si düzenlenen ´Yılın Yerel Yöneticileri Ödül Töreni´nde Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ın ulaşım alanındaki projeleri ödüle layık görüldü.
Duyarlılığa davet ediyoruz
Duyarlılığa davet ediyoruz
Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı üzerinde yer alan üst geçit kendini bilmez kişilerin üst geçide verdiği zararlardan dolayı tehlike saçıyor. Şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızı şehir içinde herkesin ortak kullandığı yerleri daha duyarlı kullanmaya davet ediyoruz.
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
3 Milyon geldi
3 Milyon geldi
Aydın, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ayrılan 7 milyonluk ödeneğin 3 milyonu Belediyemize ulaştı. İnşallah seçimden sonra Sivas´ımız bu güzel projeye kavuşacak.” dedi.
Sivas Toplu Taşımayı Tercih Ediyor
Sivas Toplu Taşımayı Tercih Ediyor
Sivas Belediyesi´nin ulaşım alanında getirdiği yenilikçi hizmetler vatandaşları toplu taşıma araçlarını kullanmaya sevk etti.
İyi Bir İdarecinin İdealleri Olmalı
İyi Bir İdarecinin İdealleri Olmalı
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; gazetemiz muhabirlerinden Gülşah Akkaş´a ‘10 Ocak İdareciler Günü´ münasebetiyle idarecilik hususunda bilgiler vererek, başkanlık makamının avantaj ve dezavantajlarını paylaştı.
“3.5 milyon kişiyi ücretsiz taşıdık”
“3.5 milyon kişiyi ücretsiz taşıdık”
Yıldırım, “2018 yılında serbest kart sahibi olarak en fazla binen kişi, bir yıl içinde 1826 kez şehir içi toplu taşıma otobüslerine biniş yapmıştır. 65 Yaş üstü Serbest biniş yapanların toplam kişi sayısı ise 2 milyon 500 bin 846 kişidir. Engelli yolcu 995 bin 755 kişi. Refakatçi 27 bin 852 kişi. Ağır Engelli serbest binen 94 bin 846 kişi ücretsiz olarak şehir içinde otobüslerden yararlanmıştır.” dedi.
  CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
"Barajın Suyu Yetersiz"
"Barajın Suyu Yetersiz"
Sivas Belediyesi, Tavra Deresi suyunu Su Arıtma Tesisine deplase etmek için başlattığı 4 bin 200 metrelik hattın 3 bin 500 metrelik kısmını tamamladı.
Öztürk; "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" ödülünü aldı
Öztürk; "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" ödülünü aldı
Sivas´ın en başarılı belediye başkanı olarak gösterilen Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" ödülüne layık görüldü.
 “Önemli olan hayır duası alabilmek”
“Önemli olan hayır duası alabilmek”
Halk Otobüsleri Dernek Başkanı Davut Yıldırım ve kooperatif üyeleri Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
 Belediye Personel Alımı İptal Oldu
Belediye Personel Alımı İptal Oldu
Belediye Personel Alımı İptal Oldu
Ayhan; Özgecan Kültür Merkezini ziyaret etti
Ayhan; Özgecan Kültür Merkezini ziyaret etti
Ayhan; Özgecan Kültür Merkezini ziyaret etti
Atık Yağlar Takipte!..
Atık Yağlar Takipte!..
Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından atık yağların yetkili firmalar tarafından toplanmasına yönelik denetim yapıldı.
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi
Sivas Belediyesi´nden Sokak Hayvanlarına Destek
Sivas Belediyesi´nden Sokak Hayvanlarına Destek
Kış mevsiminin etkisini göstermesiyle birlikte sokakta yaşam mücadelesi veren hayvanlar için Sivas Belediyesi Cumhuriyet Meydanına ekmek kulübesi yerleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
Sen insana ulaşmadan Allah?ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Ortalama bir kadin ortalama bir adamdan 5 inc (12,5 cm) daha kisadir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59