“Türkiye´de bir ilki başardık”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Ulaşım konusunda sorunları tespit ederek yeni bir sistem ile tedbir aldık. Aldığımız tedbirler doğrultusunda Sivas´ta tek tip toplu taşıma işine geçerek, Türkiye´de bir ilki başardık.” dedi.
Tarih: 19.9.2018 00:10:01/ 1161okunma / 0yorum

Hakan Bakar

 

Sivas´ta “ulaşım kartı temassız mastercard” kullanım tanıtım toplantısı yapıldı.

 

Şu anda Londra, Chicago, St. Petersburg Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen kozmopolit şehirlerde kullanılan “ulaşım kartı temassız mastercard” artık Sivas´ta

 

Sivas´ta Hilton Garden in otelde yapılan “ulaşım kartı temassız mastercard” lansman´ına Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ceyhan, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı, Halk Otobüsçüleri Kooperatifi Başkanı Davut Yıldırım ve özel halk otobüsü şoförleri katıldı.

 

Sivas Ulaşım´da Teknoloji Kullanımında Önde

 

Türkiye´de de her geçen gün yaygınlaşan  “ulaşım kartı temassız mastercard” uygulaması Mersin, Kocaeli, Muğla, Gaziantep, Bandırma ve Adana´nın ardından şimdi de Cumhuriyet tarihinin öncü şehri Sivas´ta hayata geçirildi.

 

“TÜKETİCİLERİN DÖRTTE BİRİ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR”

Mastercard toplu taşıma sisteminin avantajları bir hayli fayla. Şehir yaşamını kolaylaştırmak adına atılan yeni adımlar olduğunu ifade eden Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, konuşmasında şunları dile getirdi. “Şehir yaşamı beraberinde bir takım zorlukları da getiriyor. Şehir yaşamı demek daha fazla trafik demek. Şehir yaşamı demek bilet alırken kuyrukta beklemek demek. şehir yaşamı demek kartlarımızı toplu ulaşım kartlarımızı yükleme yaparken kuyrukta beklemek demek. Dolayısıyla akıllı şehir uygulamalarının hayatımıza tüketicinin ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Biz bir araştırma yaptırdık ve gördük ki tüketicilerin dörtte biri toplu taşıma kullanıyor. Toplu taşımada ortalama olarak 1 saatlik zamanlarını harcıyorlar. Yaklaşık olarak ortalama iki aktarma yapıyorlar. Fazla rahatsızlık duydukları alanı sorduk. Yüzde doksanı dedi ki yetersiz bakiye. Tüketicilerin vatandaşların yüzde doksanı diyor ki yetersiz bakiye sesi duymaktan rahatsız oluyoruz. Nakit taşımaktan rahatsız oluyoruz. Araştırmada çıkan sonuçlar bizleri yenilikler yönünde harekete geçirdi.” şeklinde ifade etti.

 

“TÜRKİYE´DE SİVAS İLE BİRLİKTE 7 İLDE KULLANILMAKTA”

 

Sivas´ta toplu taşımayı Mastercard´a açmak bizim için çok önemliydi diyen çağlayan şöyle devam etti. “Bugün Türkiye´de Sivas ile birlikte 7 ilde kullanılmakta. Dünyada otuzuncu olarak Sivas´ta Mastercard uygulamasını başlatmış oluyoruz. Sivas şu anda Londra, Chicago, Sen Petersburg, Madrid ki gibi şehirlerin içerisinde, teknolojisi ile adım atmış durumda. Türkiye´de Mastercard´ın yanı sıra cep telefonları ile temassız ödeme özelliği ile alışveriş yapabiliyor ve bugün Sivas´ta da bu tüketiciler bankalarından temassız ödeme uygulamalarına almışlar ise otobüse binerken ellerindeki cep telefonlarıyla temassız ödeme yaparak rahatlı binmiş olacaklar. 2023 hedefleri arasında ülkemizde ulaşımda nakitsiz toplum hedefine erişmek için önemli bir adım olarak görüyoruz. Mastercard ile binişlerde sadece ulaşım bedeli olan rakam kullanılan Mastercard´tan çekilir. Onun dışında ekstra bir para çekilmez.” dedi.

 

“HERKES İÇİN BÜYÜK BİR KOLAYLIK

 

Mastercard ve temassız ulaşımdan faydalanma yöntemi sadece şehirde yaşayanlar için değil, dışarından gelecek olan turist´ler içinde geçerli bir uygulama olduğunu ifade eden çağlayan. “Turizm için de önemli bir uygulama. Yani Sivas´ı ziyaret eden tüm yerli ve yabancı turistler ulaşımda bu hizmetten iyi bir şekilde faydalanmış olacaklar. Herkes için büyük bir kolaylık. Önemli bir uygulama. Çünkü kayıt dışı ekonomiyi düzeltmek için, ülke ekonomisinde tasarruf sağlayacaktır. Türkiye´de biz nakitsiz topluma geçsek ne kadar tasarruf sağlarız diye yaptığımız bir araştırmada, ortaya çıkan rakam 43 milyar TL olarak tasarruf sağlarız şeklinde çıktı. Bu uygulamada kendilerine verdikleri destekten dolayı Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve yönetimine teşekkür ederim.”

 

“SİVAS DÜNYADAKİ İLK 30 ŞEHİR ARASINA GİRDİ”

 

Kent Kart Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Basmacı ise “20 yılı aşkın süredir kent kart ücret toplama sistemleri konusunda Türkiye´de lider. Aynı zamanda Dünyada proje sayısı 35´i geçti. ARGE çalışanlarımız ve lider teknoloji sayesinde çalışmalarımız başarı sağlıyor. Sivas Dünyadaki ilk 30 şehre girdi. Hem mastercartın hem de bizlerin nakitsiz hayat vizyonunda önemli bir adım bunu bütün şehirlere taşımayı temenni ediyorum. Yeni sistemin gerçekleşmesinde emek harcayan başta belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

AYDIN: “TÜRKİYE´DE BİR İLKİ BAŞARDIK”

 

Sivas´ta toplu taşımada yapılan yenilikçi hizmetlere dikkat çeken Belediye Başkanı Sami Aydın da; "Biz insanlığa hizmet için yola çıktık. Toplu taşıma konusunda da çok sıkıntılı süreçler geçirdik otobüs ve minibüslerden oluşan tolu taşıma sistemi vardı. Bu sistemde minibüsler para, otobüsler biletle hizmet veriyordu. Bununda kendi içerisinde yolcu kapma yarışları şeklinde sıkıntıları oluyordu. Bu sebeple kavgalar çıkıyordu. Bunun çözümü noktasında sorunları tespit ettik ve yaşanan sistemde riski görerek tedbir almaya çalıştık. Tek tip toplu taşıma işine geçerek Türkiye´de bir ilki başardık. İkinci adımda bu işin ticaretini yapan arkadaşlara yönelik gerçekleştirdik. Olası bir istismara mahal vermeden araç içi nakit kullanımını minimuma indirecek yeni bir sistem arayışına girdik. Kent kart süreciyle o dönemde tanıştık, daha sonraki süreçlerde müşteri memnuniyetini esas alan istismara kapı bırakmayacak çözümler üretmemiz gerekiyordu bu kapsamda araç içi kamera uygulamasını geliştirdik. Güzergahların tamamen dijital bir ortamda kontrol edilen bir sistemle vatandaşın sorun olarak ilettiği bir çok sorunu giderecek adımlar attık." şeklinde konuştu.

 

“TEKNOLOJİYLE UYUMLU ŞEFFAF BİR KONTROL OLUŞTURDUK”

 

Teknolojiyle uyumlu, şeffaf ve kontrol altında olan çok güçlü bir alt yapı oluşturduk. Aydın; "Her isteyen Sivas´taki hareket halinde olan otobüslerimizi kendi telefonundan takıp edebilir. Hangi güzergahta kaç dakika arayla hareket halinde görebilir. Eskiden vatandaş bizi arayıp sorardı yeni sistemde her şey akıllı telefonlarında. Kalitede hizmette sınır yok. Biz her zaman şu hedefi kendimize koymuştuk ´biz örnek alandan çok örnek alınan il olmalıyız´  Sivas Türkiye´de ilk 7 içerisindeyse iyi yoldayız demektir. Kendimize güveniyoruz, güvenmeliyiz. Daha çok çalışmalıyız, bu hem ülkemiz adına, hem şehrimiz adına önemsediğimiz bir konu.” ifadesini kullandı.Video Tarihi: 18.9.2018 19:32:30
Video Tarihi: 19.9.2018 00:10:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye ilki başardık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kırık Dubalar Yenisi İle Değişti
Kırık Dubalar Yenisi İle Değişti
Kırık Dubalar Yenisi İle Değişti
"Yerel seçim daha zor"
"Yerel seçim daha zor"
AK Parti Belediye Başkan Adayı Hilmi Bilgin, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Merkez İlçe Başkanı Tarık Eminoğlu, Kadın Kolları Başkanı Arzu Polat ve Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Duman, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Çay Davetine Kayıtsız Kalmadı
Çay Davetine Kayıtsız Kalmadı
Çay Davetine Kayıtsız Kalmadı
Kırılan dubalar tehlike saçıyor!
Kırılan dubalar tehlike saçıyor!
Kırılan dubalar tehlike saçıyor!
Başkan adayları ortada projeler nerede
Başkan adayları ortada projeler nerede
Sivas´ta yerel seçimler için Belediye Başkanlık koltuğuna oturacak olan adaylar billboardlarda yerlerini alarak yüzlerini halka göstermeye başladılar. Şehir sakinleri ise yüzlerden ziyade projeleri merak etmekte.
 Meclis Üyelerinden Başkan Aydın´a Sürpriz!
Meclis Üyelerinden Başkan Aydın´a Sürpriz!
Belediye Meclis kararıyla Mevlana Tüneli´ne Belediye Başkanı Sami Aydın´ın ismi verildi.
Merve Gül Tabletine Kavuştu
Merve Gül Tabletine Kavuştu
Merve Gül Tabletine Kavuştu
Gürültü Kirliliğine Kim ´DUR´ Diyecek!
Gürültü Kirliliğine Kim ´DUR´ Diyecek!
Bağırarak ve Anons Yaparak Satış Yasak Olmasına Karşın İlimizde Bir Çok İşletme Bu Kurala Uymuyor
İhmal  kazaya sebebiyet vermesin
İhmal kazaya sebebiyet vermesin
İhmal kazaya sebebiyet vermesin
Ortak paydamız Sivas
Ortak paydamız Sivas
MHP Belediye Başkan Adayı Memet Er ile BBP Belediye Başkan Adayı Doğan Ürgüp, Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret etti.
"Hemşehrilerimize teşekkür ediyorum"
"Hemşehrilerimize teşekkür ediyorum"
"Hemşehrilerimize teşekkür ediyorum"
Şehit Adem Yavuz çeşmesi yıkıldı
Şehit Adem Yavuz çeşmesi yıkıldı
Akdeğirmen Mahallesinde bulunan Şehit Adem Yavuz çeşmesi yıkıldı. Akşam saatlerinde yerinden kaldırılan çeşmenin yeni bir görünüme kavuşacağı tahmin ediliyor
 Cumartesi Pazarında Sona Yaklaşıldı
Cumartesi Pazarında Sona Yaklaşıldı
Sivas Belediyesi tarafından yapımı devam eden Cumartesi Pazarı´nda, Belediye Başkanı Sami Aydın incelemelerde bulundu.
"Gördüler, hayran kaldılar"
"Gördüler, hayran kaldılar"
"Gördüler, hayran kaldılar"
Hem pazar yeri, hem otopark!
Hem pazar yeri, hem otopark!
Hem pazar yeri, hem otopark!
" Sami Başkanın kıymetini bilmesi lazım"
" Sami Başkanın kıymetini bilmesi lazım"
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu´nun 42. İstişare Toplantısı Sivas´ta gerçekleştirildi. Türkiye´nin dört bir yanından Sivas´a gelen muhtarlar, şehirdeki tarihi yerleri ve belediye tarafından gerçekleştirilen projeleri de yerinde inceledi.
Muhtarlar Gıda Bankasını gezdi
Muhtarlar Gıda Bankasını gezdi
Muhtarlar Gıda Bankasını gezdi
"Adını dağlara taşlara yazarlardı"
"Adını dağlara taşlara yazarlardı"
AK Parti Kasım ayı İl Danışma Meclisi Toplantısı´na TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Milletvekili İsmet Yılmaz´ın Sivas Belediye Başkan Sami Aydın´ın için sarf ettiği övgü dolu sözleri damgasını vurdu. Yılmaz; “Sami Başkanın yaptığı hizmetlerden sadece bir tanesini eğer başkası yapsaydı, adını dağlara taşlara yazarlardı.” dedi.
“Sivas´ın Erdoğan´ı Sizsiniz”
“Sivas´ın Erdoğan´ı Sizsiniz”
Sivas Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Meclis Toplantısı´nın konuğu olarak görev süresince Sivas´ta yapılan hizmetler ve projeler hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
"Hedefimiz imrenilen bir Sivas"
"Hedefimiz imrenilen bir Sivas"
"Hedefimiz imrenilen bir Sivas"
ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜLER...
ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜLER...
ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜLER...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
İyilik yolunda olmak
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Sekiz dersten kırık almış üst sınıfa geçiyor
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Verim düşüren büyüme
Coşkun GÖKKUŞ
Coşkun GÖKKUŞ
YILDIZ OLMAK MI ZOR, YILDIZ KALMAK MI?
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Poşetleri bırakın giydiklerimize bakın!
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Destur, Dedem Korkud!
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ali Can
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Gençlerin en büyük sorunu: Amaçsızlık/Hedefsizlik
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
KÖY TÜKENDİ TOPRAĞIMIZI KURTARIN!
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Din eğitimimiz: Bin yıl önce, bin yıl sonra
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Ümit kesmeyin;
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Bilenlerle bilmeyenler
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Vali Salih Ayhan´ın Sivasspor Projesi
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Rağmen Tavrı ve Nebevî Şahitlik Yolculuğu
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Müslüm Baba
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ