Anahtar Kelimeler: TÜBİTAK’ DESTEK

YAZARLAR

TÜBİTAK’TAN DESTEK

Cumhuriyet Üniversitesi öğretim üyelerinin yer aldıkları projeler, TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı

Sena POLAT/

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin yer aldığı projeler TÜBİTAK tarafından 36 ay süreyle destek alacak.

Konu hakkında yazılı basın açıklamasında bulunan üniversite, öğretim üyeleri Doç. Dr. Fikret Koçbulut’un yürütücülüğünü yaptığı “Ecemiş Fayı’nın Kabuksal Deformasyonunun Jeodezik ve Paleosismolojik Yöntemlerle İncelenmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK-1001 “Deprem Araştırmaları Çağrısı” kapsamında 36 ay süreyle desteklenme hakkına sahip olduğu bildirildi.

Ayrıca proje kapsamında, iki farklı uzaysal jeodezik teknoloji olan SAR (Yapay Açıklı Radar) interferometrisi, GNSS (Küresel Konumlandırma Sistemi) ve tarihsel depremleri belirleme de paleosismoloji kullanılacak.
GNSS tekniği yöntemi ile bölgeye ilişkin hız alanı bilgisi, bölgenin gerilim (strain) değerleri, fayın kilitlenme derinliği ve fay üzerindeki kayma hızları, paleosismoloji ile yüzey faylanmasıyla oluşmuş depremlerin büyüklükleri, fayın deprem tekrarlama periyodu, fayın üzerinde meydana gelen son deprem, son depremden sonra geçen zaman, kayma miktarı ve kayma hızı ortaya çıkartılacak.

Projede, Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar ve Harita Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Poyraz araştırmacı olarak görev alacak.