Anahtar Kelimeler: “Tonlarca gidiyor”

“Tonlarca gıda çöpe gidiyor”

Hacı Çetindağ, “Her gün tonlarca tüketilebilir gıda çöpe gidiyor. Lütfen tüketebileceğimiz kadar gıda alalım. Özellikle çok sayıda ekmeğin israf edildiğini görüyoruz. Unutmayalım ki kıtlıklar israf nedeniyle yaşanmaktadır.” dedi.

Hakan BAKAR

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

2020 yılı Dünya Gıda Günü temasının ‘Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim’ olarak belirlendiğini hatırlatan Çetindağ, gıdaya kesintisiz ulaşımın öneminin pandemi süreciyle birlikte daha da çok anlaşıldığını belirtti.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLMALIYIZ”

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüsün gıdaya erişimin önemini daha da fazla ortaya çıkardığını vurgulayan Başkan Çetindağ, “Koronavirüsü ile mücadelede bağışıklığın güçlü olması önemli bir kriter. Bu sebeple gece gündüz demeden üreten çiftçilerimizin yanında olmalıyız. Toprağa ve çiftçiye verilen destekler daha da artırılmalı. Devletimizden; çiftçilerimizin, üreticilerimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesini sağlayarak alın terini toprağa döken bu kişilerin yükünü hafifletmesini bekliyoruz. Çünkü gıdaya erişimin kilit noktası çiftçi kardeşlerimizdir.” diye konuştu.

“TONLARCA TÜKETİLEBİLİR GIDA ÇÖPE GİDİYOR”

Gıda Günü nedeniyle gıda israfına da dikkat çeken Hacı Çetindağ şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü dünya üzerinde 690 milyon insanın kronik olarak aç ve yeterli beslenemediğini açıkladı. Diğer yandan her gün tonlarca tüketilebilir gıda çöpe gidiyor. Gıda israfı hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu. Lütfen tüketebileceğimiz kadar gıda alalım. Özellikle çok sayıda ekmeğin israf edildiğini görüyoruz. Unutmayalım ki kıtlıklar israf nedeniyle yaşanmaktadır. İnsanlığın sağlık ve huzur içinde yaşadığı, beslenme sorununun olmadığı bir dünya diliyorum.”