YAZARLAR

“Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi Kapsamında “Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi.

Zübeyde DARENDELİ

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Toptancılar Sitesi Merkez Tarım Kredi Kooperatifi’nde “Tohum Dağıtım Töreni” düzenlendi. Tören; Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Mustafa Altunok, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ Tohum Dağıtım Töreni’nde yaptığı konuşmada; “Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında; Ülke genelinde 9 ilde 44.000 da alanda uygulanmış olup; proje kapsamında 11.000 da uygulama alanı ile ilimiz diğer iller arasında en fazla payı almış durumdadır. Projemiz aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifi tarafından alım garantili olan bir projedir. Proje; havza bazlı destekleme modeline göre nohut üretiminin desteklendiği merkez ve 12 ilçe de uygulanmaktadır. Tohum dağıtımındaki asıl amacımız kuru tarım alanlarında münavebe bitkisi olarak nohut üretimini sağlamak ve ürün çeşitliliğini artırmaktır.

2018 yılında 11.000 da alanda başladığımız proje kapsamında 200 kişiye %50 hibeli tohumun dağıtımı yaptık ve ekimi gerçekleştirildi. 2019 yılında yine 11.000 da alanda %100 hibeli yaklaşık olarak 200 kişiye 67.000 kg arpa ve 153.750 kg da buğday tohumu %100 hibeli olarak dağıtılmıştır. Projemizin 3. ve son yılı olan 2020 yılında %50 hibeli 51.200 kg adi fiğ ve 70.500 kg da nohut dağıtımı yapılacak olup ekimi sağlanacaktır. Katkı sağlayan Sayın Valimiz başta olmak üzere Tarım Kredi Kooperatiflerine de teşekkür ediyor, dağıtacağımız tohumların da bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan ise konuşmasında; “Tarım ve Orman Bakanlığımızın uyguladığı Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi’nden ilimizin diğer illere nazaran daha fazla faydalanması İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün güçlü çalışma ve kapasitesinin güzel yansımasıdır.

Çiftçimizi de sistemin içerisine alıp örgütlü yapılar kurarak biraz daha ölçek ekonomisine uygun yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. DAP’a da birçok proje sunuldu ve bunların hemen hemen %90’ı tarım ile alakalı yani çiftçiye dokunan, doğrudan çiftçiyi ilgilendiren ürünlere destek olunması noktasında çalışmalar yapılıyor. İlimiz de yaklaşık 1.000.000 ha tarım arazisi var ve farklı iklim özelliklerine sahip, bu çeşitliliğe uygun projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Sivas inşallah tarımda iyi bir ivme kazandı ve bunu sürdürmek istiyoruz.

Bildiğiniz üzere SİVTAŞ’ı kurduk, inşaat çalışmaları devam ediyor. Eylül-Ekim aylarında üretimlere başlamayı hedefliyoruz. Şirketimizi Sivaslıların kendi şirketi olarak görmelerini istiyoruz. Tarımda farklı bir soluklanma ve heyecan getireceğine inanıyoruz. Bir çiçek ile bahar gelmez ama her çiçek baharın müjdecisidir. Bütün kaynakları üretime dayalı tarımdaki projeleri desteklemeye çalışıyoruz. Tarımı ve eğitimi oldukça önemsiyoruz, iyi bir noktadayız, çalışmalarından dolayı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. İnşallah dağıtacağımız tohumlar bereketli olur.” dedi.

Konuşmaların ardından çiftçilere nohut ve adi fiğ dağıtımının ardından program sona erdi.