“Tıbbi cihaz sektörü iflasın eşiğinde”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekil Ulaş Karasu, tıbbi cihaz sektörünün devletten uzun zamandır ödeme alamadığını belirtti.


Zübeyde DARENDELİ

Karasu yaptığı açıklamada, kamu ve üniversite hastanelerinin tıbbi cihaz sektöründeki çeşitli firmalara toplamda 19 milyar lira borcu olduğunu kaydederek, ‘’19 milyar liralık borcun, 11 milyarı kamu hastanelerine 8 milyarı üniversite hastanelerinden oluşuyor. Sektör temsilcileri kamudan 14 ay, üniversitelerden 36 aydan bu yana ödeme alamıyor’’ ifadelerini kullandı.

 

10 bin firma ve 250 bin çalışanla sektörün hizmet verdiğini belirten Karasu, ‘’Tıbbi cihaz sektörü sağlık piramidinin önemli bir parçası, siz bu parçayı piramitten alırsanız sistemin ayakta durmasını da engellersiniz’’ dedi.

 

‘YÜZDE 60’A VARAN İNDİRİM İSTENDİ’

 

Sektör temsilcilerinden yüzde 60’a varan alacak indirim istendiğini söyleyen Karasu, ‘’Alacakları için Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile görüşen sektör temsilcilerinden yüzde 60’lık indirim istendi. Sektör ayakta kalmak için direnirken bakanlık bir darbe daha vurmak istiyor. Bu ödeme krizi sürerse tıbbi malzeme tedariğinde büyük bir sıkıntı yaşanacak, pandemi döneminde sağlık sistemi bu krizi kaldıramaz’’ şeklinde konuştu.

 

Konuyla ilgili TBMM’ye soru önergesi de veren Karasu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

 

1- Tıbbi cihaz sektörüne kamu ve üniversite hastaneleri tarafından oluşan 19 milyar TL’lik alacak için herhangi bir ödeme takvimi tarafınızca oluşturulmuş mudur?

 

2- Kamu hastanelerinin, tıbbi cihaz endüstrisine olan borcu, hangi gerekçelerle 14 aydan bu yana ödenmemiştir.

 

3- Üniversite hastanelerinin, tıbbi cihaz endüstrisine olan borcu, hangi gerekçelerle 36 aydan bu yana ödenmemiştir.

 

4- Devletten alacaklarını talep eden sektörü temsilcilerine, alacaklarını ödemek yerine bankadan kredi çekmeye yönlendirildiği iddiaları doğru mudur?