Anahtar Kelimeler: TEŞVİKTE GÖZLER BAŞKANLAR KURULUNDA

YAZARLAR

TEŞVİKTE GÖZLER BAŞKANLAR KURULUNDA

Sivas’ın Teşvikte 6. Bölgeye alınmaması kamuoyunda tartışılırken gözler Sivas Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde 40 Sivil Toplum Kuruluşundan oluşan Başkanlar Kurulundan çıkacak karara çevrildi.

Hakan BAKAR

Sivas’ın teşvik konusunda 4. Bölgede kalması gündem konularının başında yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta en sert açıklama Sivas’ın Zara İlçesinden Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek’ten gelirken şimdide gözler Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) öncülüğünde oluşturulan ve 40 STK’dan oluşan Başkanlar Kuruluna çevrildi.

Sivas’ta yatırımların önünü açacak olan ve yatırımcının Sivas’a gelmesi için bir cazibe seçeneği olarak beklenen teşvik paketinde 6. sıraya Sivas’ın alınmaması kamuoyunda şehrin sahipsizliğini gözler önüne sererken, gözler Eylül ayında STSO Başkanı Mustafa Eken Başkanlığında toplanacak olan başkanları kurulu toplantısında yapılacak olan ortak açıklama şimdiden merak konusu oldu.

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ve resmi gazetede yayınlanan kararla Sivas teşvikte geçmişte olduğu gibi 4. Sırada yerinde kalması Sivas kamuoyunda Sivas’ın bir kez daha sahip olduğunu gözler önüne sererek gündem konusu olmuştu.

21 Ağustos 2020 günü Resmî Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile “Yatırımlarda Devlet Yatırımları Hakkındaki Kararda” değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklerle bazı illerin teşvik anlamında bölgesi değişirken Sivas ise teşvik konusunda eskisi gibi 4. bölgede kaldı.

Sivas’ın teşvikte 6. Bölgeye çıkması beklenirken açıklanan karar ile geçmişte olduğu gibi Sivas 4. Sırada kalması ile, Sivas’ta gözlerin şimdide Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında Eylül ayının ilk haftası toplanması beklenen ve 40 STK’dan oluşan Başkanlar Kuruluna çevrilerek teşvik konusunda nasıl bir açıklama çıkacağı her kesim tarafından merak edilmeye başlandı.